Ходорковський: Політика Кремля в Чечні неминуче веде до конфлікту - або з Кадировим, або з чеченським народом

Політика Росії в Чечні призведе до створення двох небезпечних ворогів. Це клан Рамзана Кадирова і народ Чечні

Про це у своїй статті написав російський опозиціонер та засновник руху "Відкрита Росія" Михайло Ходорковський, передає depo.ua з посиланням на "Ведомости".

"Якщо ми хочемо уникнути цього сценарію, Росії потрібно терміново змінювати політику щодо Чечні", - відзначив Ходорковський.

"Провладні політологи нав'язують нам хибну альтернативу: або жорсткий авторитарний феодальний лад і де-факто виплата данини місцеві царькам, або нова кавказька війна. Насправді альтернатива інша. У довгостроковій перспективі нинішня політика призведе не до врегулювання ситуації в Чечні, а до створення двох небезпечних ворогів, з одним з яких настане неминучий конфлікт. Перший ворог - це силовий клан Кадирова, який звик жити за рахунок федеральної допомоги. З роками його апетити будуть тільки рости, а можливості федерального бюджету через Крим, санкції і загальний спад економіки - скорочуватися. Якщо федеральна влада спробує стримати апетити клану, ми ризикуємо отримати силові ексцеси в інших регіонах Росії - від терактів до зростання рекету щодо бізнесу. Прикро усвідомлювати, що ці люди будуть озброєні за рахунок російських платників податків.

Другий ворог, теж створюваний нами самими, - це населення Чечні, що живе в умовах страху, майнового розшарування, відсутності прав і соціальних ліфтів. Воно бачить, що за режимом, побудованим в Чечні, стоїть Росія, і саме Росія асоціюється у них з тією несправедливістю, яка твориться в їх республіці. Це не залишає шансів на те, що, коли режим Кадирова припинить існування, Чечня добровільно залишиться в складі Росії", - написав Ходорковський.

Він зазначив, що у політики "гроші та відсутність контролю в обмін на лояльність" є ще один суттєвий недолік.

"Ми відправляємо молодому населенню Чечні дуже шкідливий сигнал, даємо їм як прикладу не трудягу, а розбійника. Вони розуміють, що соціальних ліфтів у нинішній Чечні для них немає, а єдиний сценарій просування - це воювати, а потім сторгуватися з федеральним центром. Саме так "прийшло до успіху" нинішнє покоління керівників Чечні", - зазначив Ходорковський.

На його думку, щоб уникнути конфлікту, Росії потрібна нова політика і новий договір з Чечнею, який буде більше орієнтований на покращення добробуту народу Чечні, а не кадирівського клану. Він наголосив, що потрібно зберегти Чечню в складі Росії, тому треба працювати над соціальною інтеграцією чеченців у російське суспільство, в той же час слід надати Чечні більше автономії, враховуючи культурну та релігійну своєрідність.

Політика по відношенню до Чечні повинна враховувати її історичне, культурне та релігійне своєрідність. Їй повинна бути надана автономія в питаннях соціальної та культурної політики, що відповідає традиціям народу. Однак правила, що встановлюються місцевими властями, мають важливе обмеження: права людини, закріплені в Конституції. Ви не можете зобов'язати жінок носити чорні хустки, так як це дискримінація за статтю, заборонена Конституцією. Доведеться зобов'язати і чоловіків: компромісів тут бути не може.

Фінансування, на думку опозиціонера, має бути прив'язане до виконання інтеграційних програм, а не до забаганок "знаті". Така інтеграційна програма принесе свої плоди вже через 15-20 років.

Перехідний період має початися з відставки Рамзана Кадирова і чесних виборів в регіональний парламент.

"Керівництво збройними силами повинно на ділі перейти спеціально призначеному командуванню Північно-Кавказьким угрупованням. Це не буде великою проблемою: легітимність кадирівського клану тримається на федеральному мандат, а не навпаки, як нас переконує пропаганда, що спонсорується Кадировим за рахунок російського бюджету", - зазначив Ходорковський. 

Читайте також: В Ходорковського представили фільм "Сім'я" про свавілля Кадирова у Чечні (ВІДЕО)


Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme