"Гвардія Путіна" з Донбасу: Як "нові громадяни" вплинуть на політичне життя Росії

Проігнорувавши або підтримавши роздачу паспортів на Донбасі, всі російські опозиціонери – як демократичні, так і реакційні – мовчки проковтнули той факт, що російська партія влади отримала те, що з Кремля здається півмільйоном "гарантованих" голосів

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Гвардія Путіна" з Донбасу: Як "нові гро…

Сьогодні у російських ЗМІ сплила прецікава інформація. Про те, що політтехнолог і колишній "голова уряду ДНР", Олександр Бородай, ймовірно, братиме участь у вересневих виборах до Державної думи Росії. При тому не в якості "голови Союзу добровольців Донбасу" в якійсь радикальній новоствореній партії, а в прохідній частині списку "Єдиної Росії".

На думку неназваних функціонерів російської партії влади, це рішення покликане забезпечити підтримку "ЄдР" з боку "нових" громадян Росії, що мешкають на українському Донбасі. Яких наразі налічується близько півмільйона.

Де і як вони будуть голосувати – до пуття ще ніхто в Росії не знає. А якщо і знає – то мовчить. За зміни в Конституції та "обнулення" Путіна вони віддавали свої голоси у сусідній Ростовські області, куди турботливі московські куратори звозили їх спеціальними автобусними колонами. Тепер їм ніби як можна буде голосувати в російських "дипломатичних закладах" за місцем мешкання (яких, природно, в потрібній кількості немає і близько), або їхати до Росії.

Ідея заманювати "громадян Росії" з Донбасу голосувати за Путіна за допомогою Бородая декому в Кремлі видається сумнівною. Оскільки "він займав різні посади" і "багато людей були ним розчаровані".

Для тих мешканців Донбасу, яким не сподобалися "керівні таланти" Бородая, Кремль пропонує інший варіант. У вигляді "романтика і революціонера" Прілєпіна, партія якого "За правду" спочатку струшувала повітря радикальними лозунгами, після чого тихо розчинилась в рядах "прирученої опозиції", об'єднавшись зі "Справедливою Росією".

Таким чином, Кремль отримав близько півмільйона відданих Путіну виборців. Відданість яких базується на тому, що жодних шансів на переселення до Росії у них немає. І їхнє вкрай специфічне життєве статус-кво визначається збереженням Путіна при владі, а російських найманців та військових спеціалістів – на Донбасі.

Люди, що отримали російські паспорти, банально бояться, що в разі повернення українського суверенітету над цією територією на частину з них – а громадянство отримували, в першу чергу, бойовики та їхня рідня – може чекати кримінальне переслідування. Вони бояться, що коли Росія зробить ліберальніший вибір і залишиться без Путіна – то Донбас "здадуть". А якщо маятник хитнеться в інший бік, і до влади замість Путіна прийдуть радикальніші божевільні, що захочуть "розширяти Новоросію" – то їх в перших рядах мобілізують і поженуть на бійню. Як би не було їм погано зараз, ці люди бояться майбутнього – тому голосуватимуть за партію влади, яка забезпечує "вічне теперішнє". І скільки б не кричали тепер комуністи чи ЛДПР про "необхідність визнати Л-ДНР", голосувати "нові громадяни мали би за "ЄдР" чи керованих "справедливоросів".

Хоча цілком можливо, що в Кремлі насправді помилилися. Оскільки прогнозували поведінку новоспечених власників російських паспортів, орієнтуючись на власне населення.

Натомість колишні громадяни України, хай навіть і з промитими Кремлем мізками, можуть зберегти немалий заряд протестного потенціалу. Звичайно, в сучасній Росії вже й немає направду радикальних проектів, на кшталт тих, що створював свого часу Лімонов. А більшість радикальних політиків вже давно "мотає строк".

Але піти голосувати за "прекрасне радянське минуле" і Зюганова на додачу ці люди, яких Кремль тривіально використав, цілком можуть. Тоді вдала ідея обернеться для її кремлівських авторів черговими проблемами. Втім, в такому випадку автобуси для голосування в Ростовській області можна й не подавати. А результати голосування з "дипустанов", які контролюються озброєними відморозками з "вагнерів" чи місцевих бойовиків, сюрпризів також не піднесуть.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme