Посередник у переговорах з Росією: Чи принесе пропозиція Ердогана користь Україні

Останнім часом кількість охочих виконати роль медіатора на переговорах між Москвою та Києвом стрімко зростає. Менш ніж тиждень тому свої посередницькі функції пропонував президент Європейської ради Шарль Мішель, сьогодні ж зі схожою ініціативою виступив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Посередник у переговорах з Росією: Чи пр…
фото: Getty

Відповідаючи на питання журналістів стосовно ймовірної участі Анкари в українсько-російських переговорах, він заявив: "Наша позиція чітка. Ми виступаємо за мир в регіоні, особливо зважаючи на проживання там кримських татар. Ми неодноразово обговорювали такі питання з дружньою Росією, особливо з паном Путіним, – сказав Ердоган. – Нехай цей регіон іде в майбутнє як регіон, де панує мир. Ми бажаємо, щоб ставлення до цього питання розвивалося в позитивному напрямку. З цього приводу ми готові до посередництва, це буде обговорення з обома сторонами... Ми також хотіли б зробити свій внесок".

Наскільки реальним є турецький внесок у розв'язання конфлікту з Росією, і чи хороша ідея залучити Ердогана до переговорів?

На її користь є декілька вагомих аргументів. По-перше, турецький президент — один з небагатьох світових лідерів, яких Володимир Путін сприйматиме всерйоз. В силу багатьох обставин — починаючи від особистих якостей і завершуючи непростими і багатогранними стосунками між двома державами.

Окрім того, дотепер Ердоган займав чітку позицію стосовно Криму, при кожній нагоді нагадуючи російським дипломатам та посадовцям, що півострів є анексованим. Він також піклувався про долю кримськотатарських активістів, які зазнавали різних форм переслідування з боку окупаційної влади. І, дотримуючись ідеології пантюркізму, він продовжуватиме підтримувати імідж "помічника всіх мусульман" і надалі.

Втім, ідея Ердогана стати модератором між Києвом та Москвою має і чимало недоліків. По-перше, велика кількість точок конфлікту інтересів між турецьким і російським президентами може призвести до того, що українське питання стане лише розмінною картою в гіпотетичних домовленостях між Анкарою і Москвою. В яких, наприклад, заяву Туреччини про невиконання Україною Мінських домовленостей можна буде обміняти на відмову Москви від ідеї підтримати наступ Башара Асада на сирійську опозицію, лояльну до Туреччини — або щось інше в тому ж дусі.

Окрім того, останні декілька років стосунки Анкари з Брюсселем, Берліном та Парижем перебувають на межі роздратованого нейтралітету і відвертої ворожості. Причин для цього багато — і порушення прав людини в Туреччині, і конфлікт Анкари з Афінами, і чимало інших, дрібніших епізодів. Але результат цієї ситуації — один.

Наростивши дипломатичні зв'язки з Туреччиною, Україна ризикує отримати охолодження у стосунках з ЄС.

І третій неприємний момент полягає в тому, що для Анкари підтримка пантюркської ідеї може виявитись цікавішою за інтереси України. Простіше кажучи, радикальне покращення умов життя кримських татар в Криму (чи, принаймні, обіцянка стосовно такого покращення) може стати для Ердогана приводом для компромісу з Путіним, який не піде на користь Україні.

А за великим рахунком очевидним є іще один момент. Анкара за багато років не змогла вирішити жоден конфлікт з Москвою за допомогою чистої дипломатії. І як у Сирії, так і в Лівії та багатьох інших больових точках протистояння між Росією та Туреччиною продовжується. За такої ситуації надіятися, що Ердоган зможе повпливати на Путіна і радикально посприяти вирішенню російсько-українського конфлікту — наївно.

Звичайно, окремі спільні дипломатичні акції Анкари та Києва — на кшталт списку осіб, які утримуються і підлягають обміну, який Зеленський передав Путіну через Ердогана, мають право на існування, більше того — можуть принести певні результати. Але міняти нормандський формат, який, за словами очільника українського МЗС Кулеби, "впав у кому", на гіпотетичний "стамбульський" формат, поки зарано.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme