Спека, зіткнення США та Китаю і глобальна інфляція: Що чекає на людство в 2022 році

Після непростого 2021 року хотілося б, щоб зміна дати на календарі перенесла нас у більш привабливу реальність. Чого, на жаль, не трапиться. Втім, світло в кінці тунелю побачити вдасться

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Спека, зіткнення США та Китаю і глобальн…
Фото: depositphotos.com, колаж: Depo.ua

Depo.ua ділиться прогнозами щодо світових процесів на 2022 рік. 

Наростання глобальної інфляції. З можливістю стагфляції

Долар

Фото: depositphotos, колаж: Depo.ua

Впродовж останніх двох років уряди країн намагаються боротися не тільки з пандемією коронавірусу, але і з її наслідками для національних економік. В більшості випадків лікування достатньо однотипне. І полягає воно, за великим рахунком, в роздачі грошей. Хтось стимулює малий бізнес, хтось значно знизив ставку рефінансування, а хтось просто роздає гроші громадянам задля підвищення споживчого попиту — то вже справа смаку і компетентності місцевого центробанку. Але, попри всі переваги, подібна терапія має один прикрий побічний ефект. Який полягає в розкрученні інфляційного маховика. Котрий почав свій рух вже у 2021 році — досить згадати про більш ніж 4% річної інфляції американського долара. Але впродовж цього року процес може прискоритися аж до 15% відсотків доларової інфляції, які, щоправда, наразі публікує тільки Saxo Bank в своєму катастрофічному прогнозі. Але цифри у 6-8% річної інфляції для долара не виглядають фантастикою. Не надто відрізняється і ситуація з євро та швейцарськими франками — не кажучи вже, наприклад, про турецьку ліру, яка за три місяці втратила близько 50% вартості до долара. Тож світ ризикує зіткнутись з новим інфляційним викликом, за якого навіть заховані під матрацом мертві американські президенти не допоможуть зберегти зароблене. Як і депозити в українських банках, де за користування вашими доларами вам запропонують, в кращому випадку, близько одного відсотка річних. А якщо ж зростання інфляції накладеться на продовження кризи, викликаної коронавірусом, термін "стагфляція" (який означає стагнацію виробництва при малоконтрольованому зростанні цін) можуть вивчити не тільки економісти.

Найгарячіший рік за історію людства

Спека

Фото: depositphotos

За даними метеорологів, наступний рік стане, ймовірно, найспекотнішим за всю історію метеоспостережень — та існування людської цивілізації загалом. Термометри покажуть в середньому на 1.2 градуси більше, ніж в доіндустріальну епоху — і це ще оптимістичний прогноз. Такий стан справ призведе до посух, пожеж, тропічних штормів, та інших супутників зміни клімату, які вже й минулого року коштували людству десятків тисяч життів — і трильйонів доларів збитків.

Наразі єдина надія — на погодний феномен Ла-Нінья, який наступного року, ймовірно, підійме на поверхню Тихого океану теплу воду, і дещо згладить неконтрольоване потепління.

Зупинка "зеленого переходу"

Зелений перехід

Фото: depositphotos

Втім, не зважаючи на температурні рекорди, процес декарбонізації, відданість якому цього року задекларували чи не всі держави планети, наступного року істотно сповільниться. Енергетична криза, що накрила Європу, звичайно, є наслідком політики "Газпрому". Але перехід на альтернативні джерела енергії призвів до подорожчання кіловатів і в США та Китаї. Щоби уникнути захмарних цін на газ, зростання інфляції та соціального незадоволення, темпи витіснення "викопного палива" сповільняться. Вже зараз в Китаї, а почасти — і в інших економічно розвинутих державах Азії, в тому числі і Японії, інвестують в будівництво високоефективних електростанцій на викопних вуглеводнях.

Як обернеться ситуація в ЄС — наразі невідомо. Оскільки навіть у економічних лідерів виникли проблеми з російськими захмарними цінами на газ, а країни на кшталт Польщі можуть продовжувати "зелену трансформацію" тільки завдяки колосальним інвестиціям з боку ЄС, шансів на отримання яких наразі небагато. Тож у Східній Європі на порядку денному продовження роботи вугільних ТЕС, та будівництво нових АЕС.

Стосовно України — то ситуація навпаки, доволі проста. У разі, якщо вдасться збудувати два нових ядерних енергоблоки, як то передбачає угода між "Енергоатомом" та Westinghouse, частину найстарших вугільних ТЕС закриють. В іншому випадку амбітний план декарбонізації, презентований Зеленським у Глазго, тихо помре через очевидні економічні причини.

Китай спробує забрати в США роль "глобального лідера"

США і Китай

Фото: depositphotos

Наступний рік, ймовірно, стане вирішальним у глобальному протистоянні між США та Китаєм. Яке, в тій чи іншій формі, триває від моменту приходу до влади теперішнього китайського лідера, Сі Цзиньпіна — але зараз, схоже, переходить у стадію ескалації.

При тому не йдеться про військові зіткнення, чи навіть розміщення китайських військ у віддалених куточках планети для протидії геополітичній потузі США. Йдеться про демонстрацію ефективності китайської авторитарної політичної системи. Про спробу переконати світ в тому, що махнувши рукою на демократію та розтоптавши ногами права людини, можна досягнути економічного, політичного та наукового успіху.

Наразі в Китаю в цій сфері є козир у вигляді успішної боротьби з пандемією коронавірусу. Яка, можливо, була і не такою переможною, як про те розповідали китайські ЗМІ — але при тому увінчалась більшим успіхом, ніж зусилля США.

Але наступного року подібних козирів, за задумом Сі Цзиньпіна, мало би стати помітно більше — при тому в найрізноманітніших сферах. Починаючи від швидшого відновлення економіки, і завершуючи ультрасучасною китайською космічною станцією, яка виграшно виглядатиме на тлі постарілої МКС.

Втім, цьому параду економічних та технологічних перемог може завадити два фактори. Перший — системні проблеми в китайській економці, орієнтованій на швидке та екстенсивне зростання. Яке, в силу загальносвітових трендів, наразі неможливе. Крах прискореної урбанізації і проблеми китайських забудовників — хороші індикатори цієї проблеми. А другий фактор, який може завадити "китайському прориву" — це відсутність адекватних стосунків з сусідніми державами, від Індії — і до Японії та навіть Австралії. Які не без підстав вбачають в зростанні економічної та технологічної потуги Китаю загрозу власній геополітичній позиції, і тому охоче формують різні форми альянсів зі США.

Інтеграція криптовалют

Криптовалюти

Фото: depositphotos

Попри стриману реакцію на розвиток криптовалют з боку західних демократичних держав, та повну їх заборону в Китаї, експансія цього виду фінансових цінностей продовжується.

Звичайно, прийти в магазин і купити харчів на вечерю за кілька тисячних часток ефіру чи біткоїну наступного року, напевно, ще не вийде. Просто тому, що курс криптовалюти динамічно змінюється в доволі широких межах. Та й покупцям, напевно, буде боязно — всі ж пам'ятають про піци, які на зорі криптовалют купували по десять біткоїнів за одну. Вони тепер навіть не золоті би вийшли.

Але при цьому дедалі більше банків, в тому числі, і українських, планують надати наступного року своїм клієнтам доступ до можливості купувати та продавати криптовалюту. Яка наступного року, схоже, перетворитьс/я на високоризикований, але вже достатньо звичний фінансовий актив навіть для найбільш консервативних інвесторів.

"Звикання" до коронавірусу

Коронавірус

Фото: depositphotos

Блискавичне розповсюдження штаму "Омікрон", який відносно легко долає як імунний захист, створений вакцинами чи попереднім захворюванням іншими штамами, так і всі заходи соціального дистанціювання, на перший погляд, видається катастрофою.

З іншого боку, той факт, що відсоток госпіталізацій, за різними даними, є чи то у три-чотири, чи навіть у десять разів меншим, аніж при розповсюдженні попереднього штаму, вселяє надію. Надію на те, що COVID-19 потроху перетворюється із "чорного лебедя" і вбивці мільйонів людей на "черговий коронавірус", який викликає прикру застуду — і нічого більше.

До цього списку хотілось би додати чимало пунктів. Першим, і найважливішим з яких був би прогноз про тихе, але безповоротне зникнення чисельних російських підрозділів з українського кордону. А в ідеалі — і зникнення того, хто їх туди надіслав, з нагрітого стільця у Кремлі. Втім, подібні припущення наразі були б радше мріями, ніж обґрунтованими прогнозами. Хоча у довгі новорічні та різдвяні вечори навіть сміливі мрії інколи можуть стати реальністю.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme