"Габсбурзька група" для Януковича: Коли Манафорт здасть Трампа

Спецпрокурор Роберт Мюллер, який розслідує справу із російського втручання у вибори США, майже дістався до Пола Манафорта

"Габсбурзька група" для Януковича: Коли…

Президенту США Дональду Трампу є через що нервувати. Розслідування російського втручання в президентські вибори близьке до того моменту, коли заговорить насправді жирний свідок. І саме він може його поховати. Мова про екс-голову передвиборчого штабу Трампа Пола Манафорта. Проти нього висунуті серйозні звинувачення, зокрема і в підкупі іноземних дипломатів заради лобіювання інтересів України, а його головний партнер Рік Гейтс співпрацює зі слідством.

Роберт Мюллер "зламав" Ріка Гейтса завдяки юристу Skadden Arps, зятю російсько-українсько-ізраїльського олігарха Германа Хана - Алекса ван дер Звана. Той визнав свою провину в тому, що брехав слідству про контакти з Манафортом і Гейтсом, з якими працював ще в часи Януковича і допомагав написати доповідь про "посадку" Тимошенко. І, схоже, дещо встиг розповісти слідству. Рік Гейтс, якого разом з Полом Манафортом обвинувачували у відмиванні коштів, змові проти США, приховуванні активів (всього по 12 пунктам) спочатку будь-які звинувачення відкидав. Але вже через день після того, як Манафорту і Гейтсу були оголошені обвинувачення у підготовці фальшивих податкових декларацій, банківському шахрайстві, змові з метою здійснення банківського шахрайства, а також приховування доходів із закордонних джерел, Гейтс свою провину визнав. А саме - в дачі неправдивих свідчень і злочинній змові у справі про можливе втручання Росії у вибори президента США.

"Габсбургзька група"

Ця звістка дуже розлютила Манафорта, який заявив, що думав про свого давнього партнера Гейтса інакше. Мовляв, той мав боротися до кінця і доводити свою невинуватість разом з ним. Манафорт як ніхто розуміє, що визнання власної провини Гейтсом свідчить про угоду зі слідством. Американські ЗМІ вже прямо пишуть про домовленості між ним і спецпрокурором Мюллером. Гейтс має здати Манафорта - розповісти про всі його темні справи. В обмін отримати пом'якшення справи проти себе.

23 лютого Роберт Мюллер подав новий обвинувальний акт проти Пола Манафорта, в якому йдеться, що той таємно платив європейським політикам за лобіювання інтересів уряду України часів екс-президента Віктора Януковича.

Манафорт виплачував політиками з так званої "габсбурзької групи" 2 млн євро, використовуючи офшорні рахунки. Ті створювали видимість, що вони є незалежними аналітиками, і розповідали про успіх України на шляху до ЄС. Стверджується, що групою керував колишній європейський канцлер. Як пише The Atlantic, мова про екс-канцлера Австрії Альфреда Гузенбауера. Він не приховував, що йому платили за лобіювання, але спростовував, що робив це для Януковича - просто "наближав" Україну до Європи. Окрім австрійського канцлера серед лобістів, яким платив Манафорт, був екс-прем'єр Італії та голова комісії ЄС Романо Проді. Він це сам визнавав і казав, що лобіювання включало в себе "чисельні зустрічі і голоси, які проходили та лунали в європейських столицях". Мова, звичайно, про Україну та її зближення з ЄС. Приховане лобіювання нібито відбувалося і в США.

Окрім цього, йдеться в обвинуваченні і про доповідь по Тимошенко, яку готував вже згаданий юрист ван дер Зван. Манафорт нібито перевів з офшорів $4 млн, щоб оплатити її підготовку. І метою було показати, що в "посадці Юлі" немає політичної складової.

Враховуючи те, що Гейтс є дуже близьким партнером Манафорта і в курсі всіх "темних справ", слідство може отримати незаперечні докази підробок документів та інших грішків, за якими візьме політтехнолога за причинне місце. І запропонує йому здати Трампа, або сісти.

Демократи і досьє

Нещодавно також у справі російського втручання у президентські вибори в США була поставлена під сумнів спроба республіканців очернити ФБР. Так звану записку або меморандум Нунеса, в якому йшлося про незаконне стеження та прослуховування ФБР радника передвиборчого штабу Трампа з міжнародної політики Картера Пейджа (мав справи на Росії), а також прихильність спецслужби до Гілларі Клінтон, спростували демократи. Вони презентували власний меморандум, в якому розкритикували працю республіканців, назвавши її спробою підірвати розслідування із втручання Росії у президентські вибори США. І хоча Трамп назвав меморандум "політичною дурістю", він таки має ефект "мого слова проти твого". Очернити ФБР Трампу не вдалося.

Що буде далі

Лише питання часу, коли Рік Гейтс здасть Пола Манафорта. І так само є питанням часу, коли заговорить сам політтехнолог. Звісно, якщо не захоче гучно сісти за грати. Манафорт може багато розповісти не тільки про світових диктаторів включно із Януковичем, але, найголовніше - про Трампа і Росію.

До речі, якщо вже говорити про Януковича, то варто припускати таку можливість, що справа Манафорта видасть зв'язки екс-регіоналів та нинішніх "опоблоківців" з Росією. Запустивши відповідне розслідування в Україні.

У Роберта Мюллера простежується чітка і продумана тактика. Він висунув звинувачення проти 13 росіян з Пригожиним та трьох російських компаній, серед яких "Агенство інтернет-досліджень" (Фабрика тролів) у змові, а також спробі втрутитися у вибори. Це автоматично зняло сумніви щодо втручання росіян у президентську кампанію.

Також серед обвинувачених у справі - екс-радник Трампа із зовнішньої політики Джордж Пападопулос, що визнав себе винним у жовтні 2017-го - брехав ФБР. Так само, як і екс-радник по нацбезпеці Майкл Флінн. Також є Річард Пінедо, що визнав себе винним у крадіжці особистих даних у "російській справі". І погодився співпрацювати з Мюллером. До пазлу додався юрист Алекс ван дер Зван, який привів Мюллера до Гейтса - і той вже став ланцюжком до Манафорта.

Чи стане Манафорт останнім трофеєм слідства, який доведе зв'язки Трампа з Росією - покаже лише час. Якщо так, то ми ризикуємо стати свідками угоди з Трампом, якому можуть запропонувати досидіти у кріслі в обмін на невтручання у зовнішню політику, зокрема у напрямку відносин з Росією. Або ж гучного скандалу - наймасштабнішого з часів "Уотергейта".

Фішка "габсбурзької групи"

Окрім справи щодо втручання Росії у президентські вибори в США, обвинувачення проти Манафорта ("габсбургська група") демонструють ще одну досить велику проблему ліберального світового порядку. Це можливість за гроші купувати думки і голоси відомих дипломатів. Манафорт купував лобіювання України шляхом створення інформаційного шуму спікерами, яких слухають. "Роснєфть" зробила головою правління екс-канцлера Німеччини Герхарда Шредера. Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв наймав радником екс-прем'єра Великої Британії Тоні Блера. І після цього ситуація з правами людини в Казахстані погіршилася, як писав The Economist. Хоча Блер потім жалівся, що співпрацював з Назарбаєвим, та гроші в кишеню поклав.

Російська справа дасть змогу демократіям задуматися над тим, як саме змусити своїх кращих представників після завершення кар'єри у владі не продаватися диктаторам за гроші. Бо це ставить під сумнів саму ідею ліберального порядку, який і так зазнає ударів зі сторони Китаю та Росії, під сумнів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme