Фінал справи Хашоггі: Чи розсваряться США з Саудівською Аравією, і чи зашкодить це Україні

Попри жорстку риторику, Вашингтон, схоже, планує зберегти стосунки з Ер-Ріядом. При тому переконавши все-таки спадкового принца, що безсудні розправи з наступним розчленуванням жертв слід виключити з дипломатичного арсеналу монархії

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Фінал справи Хашоггі: Чи розсваряться СШ…
Фото: Getty Images

В історії зі звірячим вбивством журналіста Джамаля Хашоггі в саудівському посольстві ніби як поставлено крапку. У США розсекретили доповідь розвідувальних служб, яка розкриває моторошні подробиці вбивства, і пов'язує з подією спадкового принца Саудівської Аравії Мухаммеда бін Салмана. Який, скоріше за все, був замовником злочину. Що не доведено. Але при тому не міг не знати про цей злочин – при чому іще до його вчинення. І ремарка, що "немає прямих свідчень стосовно того, що учасники подій знали про неминучість загибелі Хашоггі" виглядає досить формальною – якщо врахувати той факт, що вбивці прихопили з собою паталогоанатома, який згодом розчленовував труп.

Після чого адміністрація Байдена на вихідних прийняла санкції проти 76 підданих Саудівської Аравії, пов'язаних з вбивством Хашоггі і репресіями проти інших дисидентів.

При тому сам спадковий принц бін Салман під санкції США не потрапив. Взагалі, це стає якоюсь не надто доброю традицією сучасного Заходу – санкції за злочини Лукашенка, які зачепили оточення екс-президента, але не його самого, тепер змінилися санкціями проти оточення бін Салмана. Які на найбільш ймовірного винуватця події знову не вплинули. В Ер-Ріяді звіт розвідки США, звичайно, спростували, як "негативний, неправдивий і неприйнятний" – але тим і обмежилися. Попередні переговори Байдена з чинним королем Салманом аль-Саудом, вочевидь, наперед прояснили, хто кого і в чому буде звинувачувати. І яка на це буде реакція.

Звичайно, преса в США, а також частина конгресменів вимагає ввести санкції і проти МБС, як любить називати себе спадковий принц. Але, судячи з усього, в Білому домі не поспішають прислухатися до цих вимог.

Звичайно і декоративними санкціями проти офіцерів саудівських спецслужб справа не завершиться І, наприклад, обмеження на поставки наступальної зброї до Саудівської Аравії, прийняті декілька тижнів назад, цілком можуть бути частиною серйозніших санкцій проти Ер-Ріяду. Втім, ці санкції приймалися – і, можливо, будуть розширюватися – в такий спосіб, щоб, з одного боку, переконати спадкового принца викреслити політичні вбивства опозиціонерів зі свого дипломатичного арсеналу. Але, з іншого боку, при тому у Вашингтоні явно ставлять собі за мету зберегти наявні зв'язки з монархією, і не підштовхувати Саудівську Аравію до надміру щільної співпраці з Росією чи Китаєм, яких, в разі надто жорсткої політики з боку США, в Ер-Ріяді можуть спробувати використати як альтернативні джерела геополітичної підтримки.

Втім, попри обурення заявами Вашингтону, і саудівські посадовці не поспішають рвати стосунки зі США, та розгортати співпрацю з Росією, яка підтримує головного геополітичного противника Саудівської Аравії, Іран. Тому тандем між Вашингтоном і Ер-Ріядом, попри дипломатичні складнощі, скоріше за все, буде збережено.

Що, насправді, є непоганою новиною для України. Оскільки  Саудівська Аравія є доволі крупним покупцем як українських товарів загалом (при чому з істотним позитивним сальдо на нашу користь), так і української зброї зокрема. Більше того, У Києва з Ер-Ріядом існує ряд спільних проектів у сфері ВПК – на кшталт ракетного комплексу "Грім-2", існування яких, в разі серйозного конфлікту між Вашингтоном та Ер-Ріядом, могло би бути поставленим під питання. Але хоча дипломатичні стосунки між США та Саудівською Аравією при новій адміністрації, більш чутливій до прав людини, ніж попередня, і стануть прохолоднішими, до відвертого протистояння справа, схоже, не дійде. Тому невесела доля "Мотор-Січі" українським розробникам ракет, схоже, не загрожує.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme