Ейфорія від перемоги: Яким буде привід для першої сварки Зеленського з ЄС

Яким би не було справжнє ставлення європейських політиків до тотальної перемоги "зе-команди" на парламентських виборах, вони наразі обмежуються привітаннями та закликами до реформ. Втім, смислова частина вітальних заяв демонструє явне занепокоєння

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Ейфорія від перемоги: Яким буде привід д…

"Браво президенту Зеленському та його партії "Слуга народу". Вибори створюють нову надію для України". Це пише в своєму Твіттері генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд.

"Парламентська група ХДС/ХСС вітає президента Зеленського та його партію, "Слуга народу", з переконливою перемогою на виборах", - вторить йому заступник голови фракції християнських демократів у Бундестазі Йоганн Вадефуль - дозволяючи собі натякнути на те, що для повного тріумфу демократії Зеленському необхідно лиш "зробити чітку і переконливу лінію розмежування зі своїм прихильником, олігархом Ігорем Коломойським".

"Новий президент Володимир Зеленський тепер має потужний мандат на втілення свого амбітного порядку денного реформ", - констатує міністр оборони Німеччини і одна з найбільш ймовірних наступниць фрау Ангели Меркель на посаді канцлерін, Аннегрет Крамп-Карренбауер. Яка, вочевидь, сподівається, що існує як якийсь амбітний план реформ так і політична воля до його здійснення

"Ми сподіваємося, що вибори призведуть до створення стабільної більшості у Верховній Раді та створення нового уряду, який разом з президентом Володимиром Зеленським прискорить процес необхідних реформ і продовжить курс на зміцнення відносин України з ЄС і НАТО", - підкреслює керівник польського МЗС Яцек Чапутовіч. Глави МЗС Литви та Латвії розповідають про те, наскільки вільними та конкурентними були дострокові парламентські вибори в Україні. Їм вторять посли країн "Великої сімки".

Уся Європа на різні голоси тішиться нашою демократичністю та прозорістю - і закликає швиденько дореформувати країну та добити залишки корупції. Принаймні, таке враження складається із офіційних дипломатичних привітань та заяв.

І тільки спеціальна заява речниці ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Майї Косьянчич йде трохи далі. Окрім стриманих формулювань про те, що "український народ вчергове дав потужний мандат на проведення реформ у наступні п'ять років" і "нова влада несе відповідальність за те, щоби задовольнити очікування громадян України", європейське зовнішньополітичне відомство ретельно перелічує, де саме оті реформи мають відбутися. Йдеться про підтримку верховенства права, боротьбу з корупцією, сферу енергетики та забезпечення макроекономічної стабільності. В чому, загалом, також немає істотних новин.

А є ці новини в наступному пасажі: "Важливо, щоб українські органи влади врахували виявлені недоліки (проведення виборів - ред.) на основі рекомендацій спостережної місії БДІПЛ ОБСЄ до запланованого виборчого циклу, включаючи місцеві вибори 2020 року".

Ключовими тут є навіть не так недоліки виборчого процесу - як наголос на тому, що місцеві вибори мали би відбутися в 2020 році.

Чому раптом європейських посадовців зацікавили українські місцеві вибори? Штука, здається, в наступному. Ні для кого не секрет, що як сам Зеленський, так і члени його команди неодноразово натякали, що після дострокових парламентських можуть бути проведені і дострокові місцеві вибори. Навіть у ніч парламентських виборів чинний президент натякнув на це фактично прямим текстом.

Звичайно, учора лідер "Слуги народу" Дмитро Разумков ніби й заявив про те, що вибори відбудуться таки в 2020 році - але зробив це явно обтічно й непереконливо, щоб залишити собі простір для подальшого маневру.

"Я думаю, що все-таки вибори пройдуть в 2020 році, але багато чого залежатиме, зокрема, і від місцевих органів влади", - заявив він. Що, вочевидь, передбачає можливість заяви про те, що "місцева влада саботує реформи" - і оголошення позачергових виборів у будь-який зручний для "слуг" день.

І знаючи про те, що "медовий місяць" будь-якої влади з українським суспільством зазвичай вкрай короткий, "зе-команда", скоріше за все, постарається реалізувати всі свої можливості до того моменту, коли суспільство до неї охолоне. В 2020 році результати "зелених", скоріш за все, вже будуть далеко гіршими, ніж за місяць-третій від сьогодні.

І у ЄС, схоже, не в захваті від того, що Зеленському вдасться вибудувати повну вертикаль влади для себе та своєї партії, підпорядкувавши собі ще й органи місцевого самоврядування. Але сказати це прямим текстом там не вважають за можливе. Тому й займаються тим, що настійливо рекомендують "покращити" і без того майже "ідеально робочий" виборчий механізм. І зачекати до моменту, коли українське суспільство зможе більш тверезо дивитись на своїх обранців.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme