Екс-генсек НАТО визнав свою помилку: Україна даремно відмовилася від ядерної зброї

Ідея ядерного роззброєння не виправдала себе і призвела до вибіркового скорочення ядерного арсеналу у світі, у результаті чого Україна в обмін на одностороннє роззброєння отримала гарантії, які не виконуються

Екс-генсек НАТО визнав свою помилку: Укр…

Про це заявив колишній генсек НАТО Джордж Робертсон у своєму матеріалі для видання Herald Scotland, повідомляє depo.ua з посиланням на «Укрінформ».

«Я вірив, що відмовившись від ядерної зброї, ми ініціюємо і почнемо позитивну ланцюгову реакцію. Я був неправий. Як міністр оборони цієї країни (обіймав посаду міністра оборони Британії з 1997 до 1999 року, - ред.) я був відповідальним за найбільше скорочення ядерного арсеналу, але це не привело до тих самих дій в інших місцях», - написав Робертсон.

Він зазначив, що Будапештський меморандум від 1994 року «за відмову України від третього за величиною у світі ядерного арсеналу» надавав «клятвені запевнення безпеки з Росії, США і Великої Британії».

Робертсон додав, що за наявності ядерного арсеналу в Україні ще невідомо, як склалася б ситуація в Криму і на Сході.

«І логічно запитати, був би Крим захоплений і Схід України окупований, якби зберегли ядерне озброєння?» - йдеться у публікації.

Автор також застерігає, що невиконання зобов'язань, взятих у Будапешті в 1994-му, зневажання наразі політикою дотримання може призвести до того, що світ у найближчі 50 років постане перед новими, «відомими і невідомими», загрозами.

Як повідомляв depo.ua, у грудні 2014 року заступник держсекретаря США з питань контролю над озброєннями і міжнародної безпеки Роуз Геттемюллер заявила, що відмовившись від ядерної зброї, Україна відіграла провідну роль у процесі скорочення ядерного арсеналу в усьому світі.

Нагадаємо, в 1994 році Україна відмовилася від ядерного арсеналу, що дістався нашій країні після розвалу СРСР. Натомість було підписано Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Міжнародна угода була укладена 5 грудня 1994 року між Україною, США, Росією і Великою Британією. Щоправда, в самій угоді немає пунктів, що гарантують Україні безпеку і територіальну цілісність.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme