Другий термін для Дуди: Як вибори у Польщі вплинуть на Україну

На президентських виборах у Польщі чинний лідер Анджей Дуда з мінімальним відривом переміг у Рафала Тшасковського

Журналіст відділу "Життя"
Другий термін для Дуди: Як вибори у Поль…

Наразі Державна виборча комісія Польщі вже обробила 99,97% протоколів. Згідно з результатами, Дуду підтримали 51,21% виборців, а його опонента — 48,79%.  Володимир Зеленський вже привітав Дуду з перемогою та запросив його до України. 

За попередніми оцінками, загалом проголосували 68,9% виборців – а це абсолютний рекорд за історію незалежної Польщі. При цьому вибори гарантовано увійдуть в історію країни як одні з найбільш напружених. 

Голосування проходило у період епідемії коронавірусу, тому чинній владі довелося шукати баланс – як з одного боку забезпечити законність процедури, а з іншого – дозволити людям з груп ризику взяти участь у процесі, не наражаючись на небезпеку. У польському політикумі обговорювалися як варіанти впровадити у країні надзвичайний стан і перенести вибори на кілька місяців, так і взагалі – подовжити президентський термін Анджея Дуди ще на два роки. Зрештою вирішили обійтися без сенсацій і запропонували громадянам додаткову можливість проголосувати поштою, якою скористалися 670 тис. поляків. 

При тому температура протистояння між головними суперниками – "Правом і справедливістю" та "Громадянською платформою" – піднялася до небачених висот. Цікаво і те, що зі своїм кандидатом партія від опозиції визначилася лише всередині травня – за півтора місяці до першого туру змагань. Для українців, що звикли "милуватися" кандидатами на білбордах протягом щонайменш півроку – кейс доволі незвичний. 

Якщо за Дуду, згідно з соціологічними дослідженнями, голосували пенсіонери та мешканці сільської місцевості, Тшасковському вдалося мобілізувати міський електорат та молодь. 

Зрештою, вибори стали демонстрацією соціологічного шіфту у країні. Якщо консерватори поки що і зберігають пальму першості, ліберальний тренд у суспільстві дедалі міцнішає. Себто, скоріше за все, у польському суспільстві традиційні цінності та бажання людей відчувати себе більш захищеними за широкими спинами вже за наступні п'ять років можуть відійти у минуле.  Тим паче, що за цей час право голосу отримає нове покоління поляків, що, схоже, прагне додаткових свобод для своєї країни. 

На рівні геополітичному протистояння Дуда-Тшасковський означало або інтенсивне зміцнення відносин Варшави та Вашингтона, або ж першочергове посилення європейського вектору. Тшасковський був депутатом у Європарламенті і, зокрема, активно відстоював розвиток формату Східного партнерства.  Тож перемога лідера "Громадянської платформи" для України могла б означати збільшення підтримки нашої країні у Брюсселі та інших європейських столицях. 

Разом з тим, у посиленні співпраці Польщі та США для України теж є свої плюси. Наприкінці червня в рамках візиту Дуди у США лідери країн анонсували можливе збільшення американської військової присутності в Польщі.  Трамп акцентував, що з нетерпінням очікує на підписання угоди про співпрацю у сфері оборони. А відповідаючи на тематичне запитання, американський лідер зазначив, що збільшення контингенту – "дуже сильний сигнал" для Росії. У Кремлі у свою чергу відреагували заявою, що в разі необхідності "готові вжити заходи".  Сигнал і справді важко хибно інтерпретувати: фактично США дає знати Росії, що у разі ескалації агресії Кремля у Східній Європі (зокрема, на українскому Донбасі), не стоятиме осторонь. І це аргумент, на якій гарантовано зважатимуть у Москві. 

Єдиний нюанс полягає в тому, що аж надто тісна дружба між США і Польщею може мотивувати українську владу бути лояльнішою до вже загальновідомих побажань Вашингтона. Втім, Україна може розраховувати, що навіть заради американських союзників поляки не стануть аж надто сильно псувати відносини з нами. А ще, після серії скандалів останніх місяців у Трампа навряд чи наважаться знову розігрувати українську карту. При тому до виборів у США залишилося кілька місяців, і після них ситуація може істотно помінятися.  Наразі ж говорити про істотні зміни в українсько-польських відносинах не доводиться. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme