Для чого Тіллерсон прилетів до Порошенка

Великі сподівання, які покладають на недільний візит держсекретаря США до України, виглядають необґрунтованими. Нічого нового у питаннях війни та миру Тіллерсон до Києва не привезе, а матиме місце прагматична розмова на економічні теми

Журналіст відділу «Світ»
Для чого Тіллерсон прилетів до Порошенка…

Сьогодні до Києва прибув очільник Держдепу США Рекс Тіллерсон. Запланована, вочевидь, ще під час вашингтонського турне Петра Порошенка, ця недовга (орієнтовний час – 2-2.5 години) зустріч породила чимало домислів і нереалістичних сподівань в українськоу політикумі.

Декілька аналітиків та дипломатів навіть встигли напророкувати, що Тіллерсон їде до Києва для того, щоб мало не одразу запропонувати Порошенку змінити нормандський формат переговорів стосовно Донбасу на тристоронню розмову Київ-Вашингтон-Москва. В реальності такий варіант розвитку подій є цілковито й абсолютно неможливим.

По-перше, будь-які дипломатичні перемовини з Путіним є "токсичним питанням" як для Тіллерсона, так і для чинного президента США. Зважаючи на те, що обох американських законодавців підозрюють в надмірній любові до російського президента, і уважно стежать за кожним їхнім кроком, переговори з Володимиром Путіним – на слизьку тему, з неодмінними компромісами, і з не передбачуваним результатом – це нічний кошмар і для Тіллерсона, і для Трампа. На який вони не підуть – принаймні, добровільно.

По-друге, ніхто у Вашингтоні наразі не знає реальних планів Володимира Путіна стосовно конфлікту на Донбасі. Можливо – хоча й малоймовірно – що трохи більше інформації в американської адміністрації буде після G20 і прямої зустрічі з російським президентом – хоч і то далеко не факт. Але сподіватись на рішучі рухи Вашингтону до того моменту – більш ніж наївно.

По-третє пропозиції стосовно нового формату переговорів стосовно Донбасу вимагають як мінімум певного узгодження з колишніми учасниками переговорів, зокрема, з Парижем та Берліном. Звичайно, як писало Depo.ua, Трамп іде на лобовий конфлікт з Меркель, але додавати зайвий привід у вигляді "українського питання" до цього конфлікту не стануть навіть такі "тонкі дипломати", як чинний президент США та його державний секретар.

Тому тема війни на Донбасі прозвучить в ході зустрічі у вигляді набору благих побажань – наприклад, тих, які Рекс Тіллерсон вже озвучував у своєму "плані покращення стосунків між Росією та США". Про бодай якусь реалізацію якого дотепер чомусь нічогісінько не чути.

Далеко простіше повірити, що цей візит – чергова частина імітації бурхливої діяльності у справі "зміцнення миру у всьому світі", яку Рекс Тіллерсон охоче здійснює фактично від моменту свого призначення на посаду державного секретаря США. Імітації, яка має на меті приховати простий факт – Держдеп із новим керівником виявився не надто ефективним інструментом відстоювання інтересів США у світі. Окрім того, візит держсекретаря до України – це чергова можливість для Дональда Трампа переконати конгресменів, що його адміністрація робить все можливе для протидії путінській агресії в Україні.

А практична частина недільних перемовин у Києві, скоріше за все, стосуватиметься плану співпраці України та США в енергетичній сфері. Видіння мільйонів тонн вугілля, які прямують з "відроджених" американських шахт до України, явно сподобалось Трампу, який пообіцяв "відроджувати" шахти під час передвиборних перегонів, а тепер мусить бодай частково цю обіцянку виконувати. Окрім того, амбітний план доведення частки американського ядерного пального в "раціоні" українських АЕС до 55%, анонсований Петром Порошенком, теж вимагає додаткових дискусій. Та й сам Тіллерсон, з його досвідом роботи в нафтовидобувній компанії, почувається в цій сфері впевненіше, ніж в питаннях протидії геополітичним авантюрам Кремля. Втім, якщо сторони досягнуть успіху бодай в цьому – це теж буде бодай невеликою, але перемогою над політикою енергетичного шантажу, який став звичним інструментом путінської Росії.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme