Чи може посольство США в Єрусалимі підірвати Ізраїль

Трамп, Путін та Барзілай зробили 70-ту річницю незалежності Ізраїлю незабутньою. Але всі ці подарунки долі та іноземних лідерів мають шанси обернутись для Тель-Авіва масштабною війною

Журналіст відділу «Світ»
Чи може посольство США в Єрусалимі підір…

Перенесення посольства США до Єрусалиму відбувається на тлі подій, які за масштабом нагадують невелику локальну війну. Майже півсотні загиблих, і дві тисячі поранених - такими стали результати останніх зіткнень між палестинцями та ізраїльською армією.

Перші намагаються штурмувати стіну, яка відокремлює контрольований Ізраїлем Східний Єрусалим від арабських поселень, палять шини та кидають коктейлі Молотова. Натомість ізраїльські солдати відбиваються сльозогінним газом, а в разі, коли їм здається, що палестинці ніби готуються підірвати ділянку загорожі - у справу вступають снайпери. Кількість вбитих і поранених ненастанно зростає.

Представники палестинців стверджують, що серед загиблих учасників протестів є діти. Ізраїльтяни констатують, що ніяк інакше стримувати 35-тисячний натовп, який скаженіє біля огорож, не можуть.

Палестинці вважають, що перенесення посольства США з Тель-Авіву до Єрусалиму є фактичним визнанням належності Ізраїлю як західної, так і східної частини Єрусалиму, яку палестинці вважають своєю територією.

Задля справедливості слід зазначити, що причина цих зіткнень - не тільки той факт, що невелике американське консульство в Єрусалимі тепер буде називатись посольством, а на ділянці неподалік від нього починають будувати нові посольські офіси. Річ у тому, що зараз палестинці традиційно відзначають день "Накба", або ж Катастрофи - річницю 14 травня 1948 року, коли сотні тисяч їхніх предків були переміщені після заснування Ізраїлю. Цей невеселий для палестинців ювілей цього року є, заодно, і круглою річницею незалежності Ізраїлю.

Для керівництва якого останніх десять днів нагадують якийсь незкінченний день народження з новими і новими подарунками долі. США вийшли з ядерної угоди з Іраном, який її, за сумнівними даними ізраїльської розвідки, начебто порушив - і ввели антиіранські санкції. Ізраїльська авіація щасливо відбомбилась по 50 іранських об'єктах у Сирії - при тому, що Путін вдав, що нічогісінько не відбулося. Американське посольство переїжджає до Єрусалиму. Ще й Нетта Барзілай виграла Євробачення, і ізраїльський прем'єр Біньямін Нетаньяху вже передчуває, як збере наступний пісенний конкурс не в Тель-Авіві, а в Єрусалимі.

Все це й справді виглядає вельми привабливо. Якщо не зважати на той факт, що вирішення реальних дипломатичних проблем у будівництві якоїсь подоби мирного процесу в регіоні не просунулось вперед ані на сантиметр.

З американськими санкціями чи без них, Іран продовжить військові провокації проти Ізраїлю і фінансування ХАМАСу. Тим паче, що ЄС, здається, не має жодного наміру долучатись до антиіранських санкцій, і збирається продовжувати торгівлю з Тегераном. Обіцяний Дональдом Трампом та Джаредом Кушнером "широкий план примирення" між палестинцями та ізраїльтянами поки що залишається віддаленою метою, до реалізації якої ніхто не робить жодних істотних кроків. Натомість ймовірність нової хвилі терористичної війни на вулицях ізраїльських міст не просто зростає - а перетворюється у практично неминучий сценарій. Завадити якому не зможе ні американське посольство, ні проведення Євробачення.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme