Коронавірусний мир: Чи вгамує Путіна пропозиція Макрона

Припинення бойових дій на період пандемії видається рішенням як логічним, так і гуманним. Проблема полягає в тому, що переважна більшість сучасних військових конфліктів війнами, в класичному розумінні цього слова, не є - тому й підписаний декларативний документ нікого і ні до чого не зобов'яже
 

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Коронавірусний мир: Чи вгамує Путіна про…

Учора президент Франції Еммануель Макрон заявив, що невдовзі, напевно, вдасться встановити мир у всьому світі. Ну, не так щоб зовсім мир – а тимчасове перемир'я. Виключно на період коронавірусної пандемії. У рамках підтримки заклику генсека ООН Антоніо Гутерреса про глобальне припинення вогню.

За словами французького лідера, йому вдалося отримати декілька голосів постійних членів Радбезу ООН. Серед тих, хто вже погодився на пропозицію - Китай, США та Велика Британія. "Президент Сі Цзіньпін підтвердив свою згоду зі мною... Президент Трамп підтвердив свою згоду зі мною. Прем'єр-міністр Борис Джонсон підтвердив свою згоду зі мною. Я думаю, що президент Путін теж точно погодиться", - заявив Макрон.

Втім, підтвердження готовності долучитися до ініціативи з боку Росії наразі немає. Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що російські дипломати "працюють над питанням", і коли буде досягнуто якихось результатів – то він обов'язково усіх про це повідомить.

Ідея глобального перемир'я, з якоїсь точки зору, в останні дні витає в повітрі. Іще наприкінці березня Україна через ОБСЄ звернулася до Росії з вимогою забезпечити перемир'я на Донбасі через загрозу епідемії коронавірусу COVID-19. "Коронавірусний мир" уклали між собою повстанці-хусити та влада Ємену. Та що там – навіть вуличні банди у Кейптауні погодилися відкласти насильство до моменту завершення епідемії. До припинення вогню закликає ООН, папа Франциск, і чисельні моральні авторитети.

За таких умов, здавалось би, світові держави – члени Радбезу – просто приречені погодитися на глобальну мирну ініціативу. І, не виключено, вони на цю ідею погодяться.

Навіть Володимир Путін, повагавшись для порядку, дасть розпорядження Небензі підписати іміджевий документ. Єдина проблема, що результати подібного кроку будуть, фактично, нульовими. Оскільки жодна з країн – постійних членів Радбезу ООН не веде жодної формально оголошеної війни.

Всі вони здійснюють "акції з підтримки законного уряду", проводять "контртерористичні операції", відправляють "гуманітарні конвої" з десятками мішків муки й десятками тисяч снарядів. А війни – ні, не ведуть. Відповідно, документи про припинення вогню навряд чи вплинуть на готовність збройних сил "боротися з терористами" – на роль яких можна призначити рівним рахунком кого завгодно. Чи здійснювати операції "з підтримки миру і стабільності".

Це рішення, в разі підписання, рівно ніяк не вплине на конфлікт на Донбасі – оскільки сепаратисти не є поки членами Радбезу, і, звичайно, "жодним чином не залежні від Кремля". Більше того, Путін може спробувати відволікти увагу від внутрішньоросійських проблем з коронавірусом новою ескалацією на фронті.

Не вплине воно і на війну у Сирії, яка притихла тільки через те, що страшний удар коронавірусу по Ірану тимчасово примусив Тегеран відволіктися. А без наземної підтримки іранців російська авіація може завдавати тільки точкових ударів по лікарнях та таборах біженців – що успішно й відбувається.

"Коронавірусний мир" між хуситами і урядом Ємену протримався близько двох діб. І немає жодних причин для того, щоби в інших місцях планети події розвивалися бодай трохи інакше.

Тому навіть якщо "миротворчий" документ і буде підписано, за місяць-другий реально дотримуватися рішення про "коронавірусне перемир'я" будуть хіба що вуличні банди Кейптауну. Які, по суті, є угрупованнями безнадійно романтичних і чесних людей. Принаймні, на тлі сучасних світових держав.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme