Скасування санкцій: Чому Рада Європи перетворилася на російську ниточку

Міжнародна організація, керівництво якої займається діяльністю, прямо протилежною тій, що записана у статуті, мала би або запустити процес самоочистки від такого керівництва, або припинити своє існування

Журналіст відділу «Світ»
Скасування санкцій: Чому Рада Європи пер…

Рада Європи таки розглядатиме питання про скасування санкцій проти Росії, які були накладені нею за агресію проти України. Про це генеральний секретар організації Турбйорн Ягланд заявив в інтерв'ю авторитетній Financial Times - і немає ніяких причин йому не вірити.

Хоча б тому, що перші напівпублічні спроби почати "реанімацію" російських прав у Раді Європи Ягланд розпочав у жовтні, коли в неофіційній розмові з делегатами РЄ заявив, що після відмови Росії робити членські внески перед організацією два виходи – "зберегти цінності або зберегти саму Раду Європи".

Тепер же Ягланд пішов помітно далі, опублікувавши відповідне інтерв'ю, в якому стверджує, що "було б дуже-дуже погано, якби Росія покинула РЄ ... тому що конвенція (про права людини 1949 року) і (Європейський) суд так важливі для російських громадян". Вочевидь, у цьому інтерв'ю генсек РАди Європи намагається переконати світ (а можливо - і самого себе) що йдеться йому не тільки про російські 30 мільйонів доларів членських внесків, але й про скривджених російською владою російських же громадян які не отримали б своїх компенсацій без рішень ЄСПЛ. Маємо до справи спробу замінити конфлікт "гроші-цінності" на більш милозвучний варіант "цінності-інші цінності".

Так, конвенція прав людини і ЄСПЛ, звичайно, важливі. Але повернення Росії прав, забраних у неї за анексію Криму означатиме, що Рада Європи, фактично, схвалила цю дію. Чи, принаймні, визнала її не вартою уваги.

І якщо вихід Росії з-під юрисдикції ЄСПЛ означатиме, що ця країна остаточно наблизилась до Північної Кореї - то відновлення прав Кремля в ПАРЄ багато скаже вже не про Росію, а про саму Раду Європи.

"Будь-яка європейська держава може стати членом Ради Європи, поки вона приймає принципи верховенства права, і при тому задовольняє людські права та фундаментальні свободи всіх людей, що знаходяться під її юрисдикцією". Такою є преамбула до статуту Ради Європи, прийнятого 5 травня 1949 року у Лондоні. Документу, який визначає, чим є Рада Європи, і задля чого вона існує. І який виглядає практично повним описом тих правових і юридичних концепцій, які на разі в Росії або не діють - або діють як фіктивні декларації.

Країна, яка порушує кожен рядок статуту Ради Європи і засадничих принципів функціонування цієї організації, мала бути викинута із неї ще після російсько-грузинської війни. Чи після того, як у Росії почалась тотальна "зачистка" вільної преси і знищення опозиційних партій. Чи масовий і абсолютно протиправний перерозподіл майна на користь чекістської еліти. В будь-якому разі, на момент агресій в Криму Росія і права людини - це вже були практично антоніми. Із великим запізненням РЄ таки виконала свої обов'язки в 2014 році.

Натомість генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд вважає, що ПАРЄ має повернути Росії всі права у цій організації, втрачені нею після анексії Криму, - тільки щоби Росія не вийшла зі складу РЄ.

"У нас буде Європа без Росії. Це буде великим кроком назад для Європи", - переконаний керівник РЄ. Можливо, що так. І, можливо, цей крок потрібно зробити.

У 1949 році, коли було створено Раду Європи, Росією та Радянським Союзом правив Сталін. Чомусь його не стали запрошувати до цієї організації. Коли була прийнята Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод, в СРСР теж керував Сталін - і його все рівно не запросили до організації. Коли почав свою діяльність ЄСПЛ - у СРСР керував Хрущов, і його теж не намагались залучити до роботи за будь-яку ціну. Можливо, саме тому Раді Європи в ті часи вдалося встановити новий стандарт людських прав і механізмів їх захисту. Звичайно, якби тоді до участі в РЄ запросили СРСР - членських внесків вдалось би зібрати більше, і в дармоїдів на високих посадах було б краще матеріальне забезпечення. Але Рада Європи не стала б тим, чим стала. І не було б ні конвенції про права людини, ні ЄСПЛ - а були б безконечні дипломатичні ігри з округлими формулюваннями і нульовими наслідками, як в Раді Безпеки ООН.

А ще - якби Рада Європи дотримувалась своїх принципів і в ХХІ столітті так само послідовно, як в ХХ-му, то не було б в її стінах ні Ягланда, ні Аграмунта, ні інших паяців на добре помітних російських ниточках. А російські сенатори не писали б в "буржуйському" твіттері про те, що "Вихід Росії з Ради Європи... - це набагато більша втрата для РЄ, ніж для Росії".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme