Чому Путін не віддасть Курили

Путін запропонував Японії будувати на Курилах "рускій мір". У Токіо відмовились

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чому Путін не віддасть Курили…

Під час візиту Путіна до Японії буде оголошено про початок спільної господарської діяльності на спірних територіях. Японців, можливо, пускатимуть на Курили без віз. А ще – Росія та Японія почнуть 30 спільних економічних проектів. А може – навіть цілих 90. А ще Путін та Абе покупаються в термальному джерелі. А ще… Російська інформаційна машина плодить сотні повідомлень про завтрашній візит російського президента до Токіо, смакуючи кожну подробицю. І переконуючи внутрішнього, а почасти – і зовнішнього читача в тому, що не тільки не існує ніякої міжнародної ізоляції, але навпаки – йде вирішення давніх і складних геополітичних проблем, які накопичувались іще в минулому столітті.

В той час як ключовий момент російсько-японських переговорів відбувся іще в листопаді. От тільки відомо про нього стало лише вчора. На початку листопада секретар Національної ради безпеки Японії Сетаро Яті зустрівся в Москві з секретарем Ради безпеки Росії Миколою Патрушевим. Як повідомили японським ЗМІ численні урядові джерела, Патрушев запитав, «чи будуть розміщені на островах Курильських-ред.) американські бази» в разі, якщо Росія ці острови віддасть Японії. Яті відповів: «Така можливість є». Що, власне, і стало фіналом всіх останніх ініціатив стосовно японсько-російської дружби.

Бо річ не в американських базах. Вони не потрібні на Курилах ні японцям, ні США – там тільки Путін розміщує протикорабельні ракети. Річ в тому, що Токіо було запропоновано отримати території, на яких суверенітет Японії не був би повним. Бо якщо уряд країни повинен радитися стосовно того, що він може робити на власній території з Кремлем, то це не суверенітет. Це «рускій мір на Курилах». Така перспектива не надихнула японців – і вони відмовились від російської пропозиції.

Японський прем’єр-міністр різко змінив тон після цієї розмови. Абе, який за кілька тижнів до цього не приховував свого оптимізму стосовно шансу на те, що під час візиту Путіна до Японії буде хоча б розпочата робота над зближенням позицій, після саміту в Перу заявив, що «досягнення відразу великого кроку неможливо», і «за одну зустріч неможливо вирішити проблему, яку не могли вирішити 70 років».

Паралельно з тим і Путін, який до того поводився з Токіо відносно коректно, різко змінив риторику. Він перейшов до публічних докорів за приєднання до режиму антиросійських санкцій, змішаних з глибокими із роздумами про те, що «де Японія і японсько-російські відносини, а де Сирія і події в Україні?». Що на підготовку до проривної і вдалої зустрічі схоже вкрай слабко.

Тому найбільш вірогідним видається сценарій, за якого Росія в ході зустрічі продемонструє «прорив дипломатичної ізоляції», Японія зобразить свою незалежність від політики США, і вони разом підпишуть декілька не надто важливих економічних угод, що будуть покликані зобразити розквіт японсько-російської співпраці. Після чого сторони розійдуться, однаково незадоволені одна іншою.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme