Чому депресія для чоловіків небезпечніша

Люди, які постійно відчувають стрес, звикають до нього, а ось ті, хто рідше - можуть бути неготові

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), жінки страждають на депресію частіше, ніж чоловіки. Ця картина спостерігається в країнах у всьому світі, зокрема Сполучених Штатах, передає depo.ua з посиланням на ncbi.

Чому так? Частково це пояснюється біологічними відмінностями між чоловіками і жінками, зокрема гормонами. Це приклади статевих відмінностей. Але соціальні чинники – гендерні розбіжності – можуть відігравати велику роль. Наприклад, жінки загалом відчувають більше стресу, ніж чоловіки, і дослідження показали, що соціальний стрес є основною причиною депресії.

Але нове дослідження, яке я провів зі своєю колегою Маріам Ланкарані, припускає, що чоловіки можуть бути більш схильними до депресії, спричиненої стресовими подіями.

Чому жінки страждають на депресію частіше за чоловіків?

Дослідники визначили стрес як будь-які серйозні зміни статус-кво (наявного балансу), що потенційно можуть викликати психічну або емоційну напругу. Ці стресові життєві події – шлюб, розлучення, розрив, сімейне примирення, особиста травма або хвороба, звільнення з роботи або вихід на пенсію.

Чоловіки частіше впадають в депресію через робочі труднощі, розлучення або розриви. Жінки більш чутливі до конфліктів, тяжких хвороб або смерті близьких. Дослідження показують, що більшість стресових подій, що викликають депресію у жінок, пов'язані з їхніми близькими – романтичними партнерами або дітьми, питаннями виховання.

Дослідження показують, що порівняно з чоловіками жінки зазвичай схильні забагато роздумувати і доходити негативних думок. Це і може пояснювати різницю в поширеності депресії серед чоловіків і жінок. Надмірні роздуми можуть підсилити стрес і, на жаль, частіше зустрічаються у жінок.

Ці дані свідчать про те, що психосоціальні причини депресії можуть щонайменше частково мати гендерну специфіку і що ці розбіжності кореняться в різних життєвих умовах – соціальній нерівності, – з якими зіштовхуються чоловіки і жінки. Жінки зазвичай частіше стикаються із соціальною нерівністю і, отже, більш схильні до депресії, ніж чоловіки.

Гендерний розрив у показниках депресії найпомітніший у країнах із високою гендерною нерівністю, де у жінок виникають великі труднощі з отриманням доступу до освіти та інших ресурсів.

І це дивним чином може пояснити, чому чоловіки можуть бути більш вразливими до ефектів стресу, які викликають депресію. Вони просто не звикли з ними справлятися.

Чоловіки більш схильні до довгострокових ефектів стресу

2015 року ми опублікували дослідження, яке показало, що білі чоловіки можуть бути найвразливішими до стресу, можливо, через те, що, порівняно з іншими демографічними прошарками стикаються з ним рідше.

Постійне зіткнення зі стресовими ситуаціями може виробити стійкість до його ефектів. Інакше кажучи, люди, які постійно зазнають стресу, звикають до нього.

Тож соціальна група, яка найрідше стикається зі стресом (тобто найпривілейованіша) може бути водночас найвразливішою до кожного окремого стресового чинника.

Чоловіки в депресії не можуть звернутися за допомогою

Чоловіки також можуть бути вразливішими до ефектів стресу, оскільки сприймають депресію як слабкість. Вони можуть також відмовлятися говорити про емоції та звертатися за допомогою через ту само причину. Це особливо справедливо для країн, що розвиваються, де традиційні гендерні ролі більш значущі.

Ці переконання впливають на поведінку чоловіків, що потребують психологічної допомоги, і роблять чоловіків вразливими до стресу й емоційних проблем. Усе це призводить до того, що чоловіки ігнорують депресію й уникають допомоги, боячись здатися слабкими.

Це також пояснює, чому чоловіки, які переживають депресію, частіше чинять самогубства, ніж жінки за аналогічної ситуації.

Гендер впливає на ризики депресії різноманітними способами. Він визначає нашу вразливість до стресу. Він також визначає, якими ресурсами ми можемо скористатися, щоб впоратися зі стресом або депресією.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme