Помпео замість Тіллерсона: Чим допоможе Україні "яструб" на чолі Держдепу

Гіпотетичний поки що кандидат на посаду очільника Держдепу Майк Помпео славиться як "яструб" і прихильник жорсткої лінії стосовно Ірану, Північної Кореї та Росії

Журналіст відділу «Світ»
Помпео замість Тіллерсона: Чим допоможе…

У Білому домі таки дозрів замір перемістити на посаду державного секретаря США Майка Помпео, що на даний момент обіймає посаду голови Центрального розвідувального управління. Принаймні, таку інформацію оприлюднила The New York Times з посиланням на джерело в адміністрації США.

З одного боку, це вже далеко не перше анонімне повідомлення про скору відставку Рекса Тіллерсона. З іншого боку, на певну ступінь довіри воно все-таки заслуговує. Як писало Depo.ua, Рекс Тіллерсон, з одного боку, вчинив цілий букет посадових промахів, не зумівши ані підпорядкувати собі стару команду Держдепу, ані сформувати свою власну. Більше того, з Держдепу триває небачений раніше відтік досвідчених кадрів, замінити які банально ніким.

З іншого боку, між Тіллерсоном і Трампом наростають протиріччя стосовно багатьох аспектів зовнішньої політики. Окрім того, зв'язки з Росією і орден Дружби народів все-таки накладають свій відбиток на сприйняття Тіллерсона вашингтонською політичною елітою. Тому нічого неможливого у скорій відставці Тіллерсона, звичайно немає.

Майк Помпео у політичних поглядах є практично повною протилежністю Рекса Тіллерсона. Він належав свого часу до "Руху чаювання" - ултраконсервативної організації з лібертаріанським ухилом, широко представленої в рядах Республіканської партії США. Помпео впродовж трьох термінів був конгресменом, і, на відміну від Тіллерсона, перебуває у фаворі в вашингтонської політичної еліти. Про що, до речі, каже і той факт, що під час голосування за його кандидатуру на посаду очільника ЦРУ за нього віддали свої голоси не тільки практично всі республіканці, але й помітна частина демократів.

Помпео, на відміну від Тіллерсона, стоїть на позиції рішучого й енергійногго захисту національних інтересів США у будь-якій точці світу, і закликає вести жорстку політику проти головних конкурентів на світовій арені, в числі яких він бачить Росію, Іран та Північну Корею.

Натомість у біографії Помпео і Тілерсона проглядають і схожі риси. Зокрема, обидва мали досвід у сфері нафтовидобутку - хоча Тіллерсон провів у Exxon набагато більше часу, ніж Помпео у Sentry International.

Але головною схожістю двох політиків, є зовсім інший момент. Практично повна відсутність дипломатичного досвіду. Жоден із них ніколи не був на дипломатичній службі зокрема - і на державній службі загалом. Ну, якщо не рахувати чотири роки у бронетанкових військах, де Помпео відслужив після Вест-Пойнту. Тому сподіватися, що новий очільник Держдепу грамотною рукою професіонала наведе лад у збезлюднілих за період керівництва Тіллерсона офісах не доводиться.

На щастя, немає причин підозрювати, що якихось істотних змін зазнає зовнішньополітична доктрина США стосовно протистояння з Росією та підтримки України. Більше того, минулий досвід і політичні погляди Майка Помпео навіть збільшують шанси України на отримання летальної зброї та інших видів військової допомоги.

З іншого боку, є ненульовий шанс і на певні негативні результати зміни очільника Держдепу. Причиною яких може стати подальше роозходження міжнародних позицій США та ЄС з ряду складних питань - на кшталт збереження чи розриву "ядерної угоди" з Іраном. А посварившись із одного приводу Вашингтон із Брюсселем можуть ослабити співпрацю і в інших випадках.

Втім, на разі чіткого схвалення плану кадрових перестановок у адміністрації сам американський президент іще не дав. Тому не виключеним є і варіант, за якого Рекс Тіллерсон пробуде на своїй посаді іще не один місяць, виконуючи функцію "хлопчика для биття" за чисельні провали у зовнішній політиці США.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme