Що дадуть Україні два роки членства в Радбезі ООН

Статус непостійного члена Радбезу для України навряд чи дозволить позбавити Росію права вето, але світ на тому клином не сходиться

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Що дадуть Україні два роки членства в Ра…

Україну було обрано непостійним членом Ради Безпеки ООН на 2016-2017 роки. Ми отримали підтримку 177 країн зі 193 членів Генасамблеї ООН. Трохи менше, ніж інші новообрані непостійні члени (Сенегал – 187, Єгипет – 179, Японія – 184, Уругвай - 185), але цілком достатньо для обрання.

Врешті, в інших обраних країн немає збройних конфліктів із постійними членами Радбезу. І нічий глава МЗС не заявив, що позиція країни під час роботи Радбезу "точно не буде примирливою" щодо Росії, яка, є постійним членом цього органу. В цьому ми, звичайно, унікальні.

На користь України зіграла відсутність суперника. Від Східної Європи більше не подався ніхто. Навряд чи це досягнення нашої дипломатії – просто так очевидно підігравати Росії не відважився ніхто.

При тому сказати, що дворічний статус постійного члена Радбезу дасть українській дипломатії нові й небачені можливості - не вийде.

Що дадуть Україні два роки членства в Радбезі ООН - фото 1

Зокрема, ідея позбавити Росію права вето у Радбезі скоріше за все, так ідеєю і залишиться - попри її підтримку великою кількістю країн, як із Західної Європи, так і світу загалом. І причина тут не тільки і не стільки в Путіні. Бо Китай, не будучи послідовним союзником Росії, зовсім не горить бажанням створювати небезпечний прецедент, який із часом можуть використати проти Пекіну так само, як зараз використовують проти Москви. А провести результативне голосування на Генасамблеї стосовно змін у статуті організації - при активній протидії з боку Росії, Китаю та всіх їх сателітів не видається можливим. Тому ідеї радикального реформування Радбезу - попри кричущу потребу у цьому процесі - реалізовані, скоріше за все, не будуть.

Втім, відсутність шансів на великі звершення не означає неможливість здійснити щось менш грандіозне. Бо Радбез ООН хоч і не є скільки-небудь зручним чи дієвим майданчиком для залагодження військових конфліктів, все-таки залишається дуже зручною медійною платформою, а також дає можливості для реалізації гуманітарних та економічних ініціатив, необхідних для підтримання миру на планеті. По-перше, членство в Радбезі дозволить ненастанно нагадувати про факт російської агресії і окупації частини української території. З іншого боку, таке членство дозволить Україні брати участь в боротьбі з іншими викликами світовій безпеці. Зокрема, наступ ісламізму, зростання релігійної нетерпимості (яке, частково, спостерігається навіть в Україні), ймовірність "ресурсних воєн", розповсюдження ядерної зброї - все це, сьогодні виглядає для нас ніби й не надто важливим. Втім, від цих "подробиць" цілком залежить, в якому світі ми житимемо завтра.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme