Захід допоможе Росії вдавитися Арктикою

Мілітаризація Арктики - черговий божевільний проект Путіна, реалізацію якого Захід формально засуджує, а неформально - надіється, що подібне зусилля стане фатальним для економіки Росії

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Захід допоможе Росії вдавитися Арктикою…

Нещодавня повторна спроба Росії отримати через механізми ООН чималий шмат Арктики під видом розширення континентального шельфу викликала цілком сподівану реакцію сусідів. Яка варіювалась від стриманих зауважень Великої Британії про "гру на публіку" до набагато рішучіших заяв норвежців. Не потішила заявка і данців - хоча б тому, що зона, яку хочуть в своє безроздільне володіння росіяни, помітно перетинається з аналогічними побажаннями Данії.

Врешті, заявки в ООН - це тільки один бік проблеми. У подібні ігри періодично грають всі арктичні держави. Норвегія насправді зуміла розширити свій шельф, Данія подала заявку на розширення, заявки Канади та США на підході.

Проте реальною спробою Росії змінити "правила гри" в Арктиці є активне будівництво воєнної інфраструктури і демонстративна мілітаризація регіону загалом. Яка супроводжується як голосними заявами, так і вкладанням чималих коштів і засобів в потенційних театр воєнних дій. На якому ще не прозвучало жодного пострілу - і, як надіються експерти, такий стан збережеться як мінімум на десятиліття.

Тиждень тому глава російського Міноборони Сергій Шойгу назвав фактичну мілітаризацію Арктики (пардон, "захист інтересів в регіоні") одним із пріоритетів розвитку збройних сил Росії. За словами Шойгу, російські ресурси будуть сконцентровані на створенні військової інфраструктури в Арктиці, вдосконаленні аеродромної мережі, впровадженні технологій, пов'язаних з забезпеченням військ.

Паралельно у Північний флот передали новітні атомні підводні човни проектів "Борей" і "Ясень". Берегова складова флоту поповнилась "арктичною мотострілецькою бригадою", ще одну бригаду створили з полку морської піхоти. До складу флоту увійшла дивізія ППО, а також змішаний авіаційний полк.

Але все це, за словами командувача Північним флотом адмірала Корольова, "тільки початок". "Ми вже зараз приступили до роботи з формування у складі Північного флоту армії ВПС і ППО" - ні багато, ні мало.

За інформацією російських військовиків, триває формування розгалуженої військової інфраструктури на арктичних островах по всьому північному напрямку - від архіпелагу островів Земля Франца-Йосифа до Новосибірських островів.

Скільки у цих бравих реляціях реальних військових зусиль, а скільки звичайної похвальби, сказати складно. Але не виникає сумніву, що на подібні проекти витрачаються колосальні кошти - відірвані як від економіки загалом, так і від реальних військових потреб - на кшталт підготовки оборони Росії та середньоазійських союзників до активізації ісламістів, наростання якої - виключно питання часу. Врешті, не нам переживати за російську оборону.

Цікавіше інше. Маючи колосальні нерозроблені запаси вуглеводнів на суходолі - і не маючи на даний момент реальної фінансової можливості зайнятися їх розробкою, Росія докладає значні дипломатичні зусилля для розширення свого шельфу, і колосальні військові - для захисту регіону, на який ніхто не нападає.

При тому за ціни нафти у 60 доларів за барель європейці почали консервацію бурових платформ у Північному морі - через нерентабельність подальшого видобутку. При ціні нафти у 50 - і навіть трохи менше, Росія готується воювати за Арктику. За тих "5 мільярдів тон вуглеводнів", які ховають у собі мертві хребти в глибинах північних морів. І які навіть теоретично не можуть бути прибутковими в найближчі не те що роки - десятиліття.

І Захід, слід віддати належне, не тільки не перешкоджає цим зусиллям, але, схоже, свідомо їх стимулює - польотами дальньої авіації і походами атомних підводних човнів. Які створюють правдоподібну імітацію "загрози інтересам великої держави", але, на відміну від "арктичних мотострілецьких бригад", завше можуть повернутись на будь-яку іншу ділянку глобального протистояння.

Втім, це ніяк не впливає на розширення російської присутності в Арктиці. Не зважаючи на те, що в російській реальності йдеться не про заселення Сибіру чи газовидобуток в Арктиці, а про депопуляцію Чорнозем'я.

Пітон просто намагається заковтнути ще трохи нових земель. Не зважаючи на те, що економічний "шлунок", який міг би їх "перетравити", давним-давно згнив.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme