Чи врятує Путіна "Велика російська стіна"

Політика радикальної економічної ізоляції, яку здійснює правлячий російський режим, може замість очікуваного "підняття національного духу" пришвидшити логічну розв'язку

Журналіст відділу «Світ»
Чи врятує Путіна "Велика російська стіна…

Російська 39-та окрема залізнична бригада сьогодні завершила здійснення подвигу, і буде нагороджена орденом Жукова. Ні, вони не будували залізниці під артобстрілами у Сирії, і навіть не доставляли бурятів з танками у палючі степи Донбасу. Вони збудували залізницю (точніше, фрагмент залізниці) в обхід України – у Воронезькій та Ростовській областях.

"Без сумніву, в славний літопис бригади увійде будівництво в найкоротші терміни залізничної ділянки Журавка - Міллерово. Воно має величезне значення для забезпечення інтенсивності і безпеки перевезень на південних напрямках країни", - заявив міністр оборони Росії Сергій Шойгу.

Загальна ціна подвигу – 45-60 мільярдів рублів. Що натякає на той факт, що в подвигу, окрім солдатиків, брали участь і більш прагматично налаштовані особи та організації.

Втім, не самими лише дорогами приростає економічна незалежність Росії. Сьогодні ж заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков повідомив, що від безпощадного імпортозаміщення постраждає не лише Україна, а й США. "Ми, звичайно, активізуємо роботу, пов'язану з імпортозаміщенням, скороченням залежності від американських платіжних систем, від долара як розрахункової валюти і так далі. Тепер це стає нагальною потребою", - зазначив посадовець. Додавши, що Росії "дуже важливо перестати залежати від долара і американської валютно-фінансової системи, щоб зійти з цього "гачка".

І якщо перша новина – це лиш невеликий, проміжний етап будівництва Великої російської стіни, то радикальна дедоларизація і скорочення "залежності" від Visa та Mastercard – це стратегічні кроки, порівнянні з прокладанням "Північного потоку – 2". Який, схоже, продовжать будувати, навіть якщо Німеччина геть-чисто відмовиться отримувати з нього газ.

І в реалістичності безпощадної боротьби з міжнародними платіжними системами сумніватися не доводиться. Особливо якщо згадати про те, що російські банки, за чутками, вже отримали рознарядку стосовно того, скільки карток національної платіжної системи "Мир" їм доведеться цього року емітувати.

Все це вкупі наштовхує на думку, що Володимир Путін зробив свій вибір. І вибір цей – на користь нової Залізної завіси і "закручування гайок" стосовно тих, кому це не сподобається.

Ні-ні, мова цього разу йде не про політичну опозицію, якої в Росії практично не існує. Мова йде про всіх, хто засумнівається в тому, що задля збереження іміджу "обложеної фортеці" треба вкладати мільярди доларів в "обхідні шляхи", створення "національних платіжних систем" та нові танкові дивізії на кордонах. Засумніваються в тому, що всі стратегічні ресурси Росії треба віддати "телевізору" – а доля "холодильника" вже радикально нікого не цікавить.

Бо ізольована економіка, як не крути, передбачає радикальне падіння продуктивності виробництва, і радикальне зниження рівня життя громадян у країні, уряд якої прийняв подібне рішення. Це міг собі дозволити Сталін, загнавши чверть країни в табори і перетворивши їх на рабів – а решту громадян славили вождя, аби не піти слідом. Але навіть Радянський Союз епохи пізніх генсеків був надто демократичним для того, щоб функціонувати як закрита економічна система. Все впало.

Цілком можливо, що росіяни з прийнятим президентом рішенням змиряться, і ми зможемо спостерігати розростання ідеології Північної Кореї до розміру половини Євразії. А до залізничних військ в Росії за три-п'ять років додадуться "сільськогосподарські гвардійські дивізії" і "сміттєзбиральні батальйони" – з примусовою мобілізацією переважної більшості населення країни.

Але разом із двома попередніми новинами сьогодні із Росії прийшла ще одна новина. Керівник Всеросійського центру вивчення громадської думки Валерій Федоров, який ніколи не належав до опозиціонерів, в інтерв'ю ТАСС повідомив, що "запит на стабільність" в російському суспільстві зараз "іде на периферію", змінюючись "запитом на зміни". Додавши, що "в наявній ситуації люди перестають терпіти і починають вимагати". Це дає вкрай невелику – але все таки реальну надію на те, що Росія може проголосувати проти рішення свого президента.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme