Який стосунок до Порошенка, Яценюка та Саакашвілі мають згорілі румуни

Сьогоднішня відставка румунського уряду – голосний сигнал українським політикам стосовно того, що терпіння громадян уривається раптово

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Який стосунок до Порошенка, Яценюка та С…

Румунію нерідко ставили Україні за приклад успішної боротьби з корупцією. Ще б пак, дотримуючись розробленої у ЄС антикорупційної стратегії, румуни відправили за грати чималу частину політичного бомонду своєї країни.

За останнє десятиліття за грати через звинувачення в корупції потрапили екс-прем'єр Румунії Нестасе, рідний брат попереднього президента країни Бесеску, висунуті звинувачення в корупції матері та сестрі чинного на той момент глави уряду Віктора Понти, а також проводилось антикорупційне розслідування стосовно майже 20% членів парламенту (!).

І це була тільки верхівка айсберга. Нещодавно, наприклад, Апеляційний суд Румунії відправив за грати найбагатшу людину країни - мільярдера Іоана Нікулає. Який фінансував виборчу кампанію кандидата в президенти від соціал-демократів Мірчу Джоне, а натомість вимагав місця для своїх людей в міністерстві економіки. Знайомо якось виглядає, правда?

Остання хвиля посадок відбулася менше двох місяців тому, коли за грати втрапив мер Бухареста Сорін Опреску – один з найпопулярніших румунських політиків, і чимало близьких до нього посадовців.

І от, не зважаючи на такі реальні, і, здавалось би, вагомі успіхи, в ніч на середу в Румунії відбулися акції протесту з вимогою відставки глави уряду і інших урядовців. В акціях взяли участь близько 30 тисяч осіб. Прем’єр-міністру Румунії Віктору Понті, якого звинувачують у корупції, довелось подати у відставку. Причиною стала пожежа в нічному клубі в Бухаресті, де використовували піротехніку попри відсутність ліцензії на неї. Місцеві власті, судячи зі всього "закривали очі" на такі дрібні порушення. В результаті пожежі, котра сталась минулої п’ятниці, загинуло 32 особи.

Подія, здавалось би, немає до прем’єра ніякого стосунку. Він навряд чи "кришував" клуб, чи навіть отримував свій відсоток з тих, хто це робив.

Але поплатитись за подію довелось саме йому. Чому? У гострій реакції румунського суспільства зіграли роль два фактори. По-перше, поки корупція – вкрадені мільярди, вона обурює, але залишається абстракцією. Але якщо результатом корупції є 32 обгорілих трупи, все виглядає зовсім інакше. Чиясь "мала копієчка", що обернулась такою трагедією, викликає в нормальних людей особливі почуття. Другим фактором стало бажання румунів, щоби в подробицях цієї історії розібрались інші люди. Люди, які не мали жодного стосунку до сьогоднішньої владної вертикалі. Люди, які в принципі не будуть зацікавлені у приховуванні правди. Тому румунський уряд був вимушений піти геть.

І на цьому тлі якось сама собою згадується, приміром, катастрофа прогулянкового катера „Іволга” на Одещині. Яка в нас тепер „дзеркало реформ” – на тлі інших регіонів, це навіть без особливої іронії. У катастрофі загинуло, як мінімум, 19 осіб. Прямою причиною катастрофи став гігантський список порушень всіх можливих норм і регламентів.

Українська влада урочисто пообіцяла знайти і покарати винних – і тиша. Ні, звичайно, у „капітана” і його батька-власника будуть проблеми, не виключено – навіть з Кримінальним кодексом і позбавленням волі. Але завдання знайти всіх тих, хто кришував цей милий родинний бізнес, схоже, навіть не поставлено. Так, ніби екіпаж і власник „Іволги” прибули на благословенну Одещину прямісінько з Карибського моря за день до події, і що робиться на їхній старій галоші, не знав рішуче ніхто.

Подібне „половинчасте сприйняття” корупції може зіграти з українською владою злий жарт – як то сталося в Румунії. Бо Україна, як писав незабутній Леонід Данилович, - зовсім не Росія. Де навіть якщо і випливуть якісь неприємні подробиці, приміром, стосовно причин катастрофи „Аеробуса” над Синаєм – ну, якийсь там не надто ретельний техогляд, абощо, покарають все рівно "стрілочників" – і народ цим втішиться.

В Україні до пори і до часу буде так само. Але в якийсь момент все може піти зовсім не як в Росії. Чисельні історичні приклади – хоч з убивством Гонгадзе, хоч з врадіївськими ґвалтівниками, не кажучи вже про межигірського друга всіх страусів, це наочно підтверджують. Хоча, звичайно, для досягнення рівня правосвідомості румунів нам би, можливо, варто було б спочатку посадити парочку колишніх прем’єрів чи „президентських братів”.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme