Чи переживе Меркель "наїзд вантажівкою"

Як сам факт берлінського теракту, так і реакція на нього німецьких правоохоронців не віщують нічого хорошого Ангелі Меркель. При тому виникають питання не тільки щодо мігрантів – але й щодо відмови від збройної боротьби з тероризмом

Журналіст відділу «Світ»
Чи переживе Меркель "наїзд вантажівкою"…

Минула майже доба від берлінського теракту, а відомо про нього не те, щоб надто багато. Затриманий берлінською поліцією пакистанець, який буцімто керував вантажівкою, категорично заперечує свою причетність до події. І, за неофіційними даними, чимало поліцейських посадовців схильні йому повірити. Офіційно відповідальність за теракт не взяв на себе ніхто – що, загалом рідкість. Особливо якщо зважити на той факт, що чимало сучасних терористичних організацій не пропускають нагоди навіть приписати собі зайвого – не те що скромно мовчати про вчинений "подвиг". Відповідно, чітко пояснити, що саме стало формальним приводом для теракту проти Німеччини, яка в бойових діях проти ісламістів не задіяна, і при тому справно приймає сотні тисяч біженців із Близького Сходу, поки що теж неможливо.

За великим рахунком, все, що є – це дюжина мертвих тіл, півсотні поранених, розтерзаний різдвяний ярмарок під колесами важкої "Сканії", і явно розгублені берлінські поліцейські.

Але якими б не виявились результати розслідування, цей теракт ляже на репутацію християнських демократів загалом – і Ангели Меркель зокрема. Хто б не виявився винним.

Бо якщо стане зрозуміло що теракт скоїв затриманий пакистанець, Меркель пригадають її міграційну політику – і не тільки пропутінська "Альтернатива для Німеччини", але й союзники із баварського Християнського соціального союзу, та й чимало власних однопартійців.

З іншого боку, якщо з'ясується, що берлінські правоохоронці "взяли" не того – то вийде, що німецька поліція вкотре сіла в калюжу, затримала сторонню людину, поки реальний терорист (скоріше за все – озброєний, бо чоловік, що залишився на пасажирському сидінні в кабіні спотвореної вантажівки, був застрелений) спокійно зник – або ж пішов готуватись до наступних звершень. Що, загалом, не дуже добре говорить про систему охорони правопорядку в центрі німецької столиці.

При тому правлячий союз правих партій виявився в доволі непростій політичній ситуації. Бо якщо праві з ХДС та ХСС жорстко зреагують на теракт, вчинений, ймовірно, мігрантом – то цим підігріють і без того достатньо сильні антимігрантські настрої. Чим звичайно скористаються ультраправі із пропутінської "Альтернативи для Німеччини".

Якщо ж в ХДС/ХСС спробують "згладити ситуацію" – то та сама "Альтернатива" матиме достатні підстави говорити про зраду національних інтересів правлячою коаліцією. Чи зуміють виплутатись із такої "вилки" німецькі праві - покажуть найближчі тижні.

При тому з "технологічної" точки зору вчорашній теракт в Берліні – по великому рахунку, копія аналогічної атаки, здійсненого влітку у Ніцці. І там, і там вантажівки, спрямовані у святковий натовп. І там, і там символічне значення атаки – будь то атака на людей, що готуються святкувати Різдво в Берліні, чи на людей, які святкували взяття Бастилії в Ніцці. 

При тому стосовно берлінського теракту експерти констатують, що хоча він і виглядає як дії любителя, який все що вмів – це водити вантажівки, але з якоїсь точки зору подібний теракт навіть більш "ефективний" – і однозначно небезпечніший для суспільства, ніж команди шахідів із вибухівкою чи смертників із "калашами". Бо в підготовці останніх задіяно багато людей, всі вони потребують специфічних ресурсів, і можуть, принаймні теоретично, бути відстежені спеціальними службами.

Натомість дії безумця, який начитався ісламістської літератури і вирішив (навіть спонтанно) спрямувати у натовп свою вантажівку чи автобус, чи, приміром, відкрити газ в багатоповерхівці і клацнути запальничкою, передбачити поки неможливо.

Тому, подобається це чи ні чинній німецькій владі, проблеми із терористами нерідко доводиться вирішувати бомбардувальниками і спецпризначенцями у віддалених кутках планети, звідкіля ця зараза приходить. Чи боротьбою із тими, хто проповідує радикальне вирішення усіх проблем в соціальних мережах, приватних чатах чи на таємних квартирах. Бо відловити всіх водіїв вантажівок ні берлінська, ні будь-яка інша поліція не в силі. Як виявилось, навіть після того, як ті зі святкової ярмарки зроблять буденний цвинтар.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme