Андрій Сахаров про цікавість, цензуру і догмати: 10 цитат

Сьогодні виповнюється 25 років з дня смерті російського фізика, правозахисника і Нобелівського лауреата Андрія Сахарова

Андрій Сахаров про цікавість, цензуру і…

ДеПо зібрав 10 цитат Сахарова про тоталітаризм, науку і релігію.

1. «Людському суспільству необхідна інтелектуальна свобода - свобода отримання і поширення інформації, свобода неупередженого і безстрашного обговорення, свобода від тиску авторитету і забобонів. Така потрійна свобода думки - єдина гарантія від зараження народу масовими міфами, які в руках підступних лицемірів-демагогів легко перетворюються в криваву диктатуру»

2. «Цензура вбиває в зародку живу душу радянської літератури; але ж те ж саме відноситься і до всіх інших проявів громадської думки, викликаючи застій, сірість, повну відсутність якихось свіжих і глибоких думок. Адже глибокі думки з'являються тільки в дискусії, при наявності заперечень, тільки при потенційній можливості висловлювати не лише вірні, але й сумнівні ідеї»

3. «Тоталітаризм і закритість суспільства - це і є найбільша загроза для майбутнього людства»

4. «Я змушений фіксувати увагу на негативних явищах, так як саме про них замовчує казенна пропаганда, і так як саме вони являють собою найбільшу шкоду і небезпеку»

5. «Я не знаю, в глибині душі, яка моя позиція насправді, я не вірю ні в які догмати, мені не подобаються офіційні церкви ... У той же самий час я не можу уявити собі Всесвіт і людське життя без будь -якого осмислюючого початку, без джерела духовної теплоти, що лежить поза матерією і її законами. Ймовірно, таке відчуття можна назвати релігійним»

6. «Мир, прогрес, права людини - ці три цілі нерозривно пов'язані, не можна досягти якої-небудь однієї з них, нехтуючи іншими»

7. «Тисячоліття тому людські племена проходили суворий відбір на виживання; і в цій боротьбі було важливо не тільки вміння володіти кийком, але і здатність до мислення, до збереження традицій, здатність до альтруїстичної взаємодопомоги членів племені. Сьогодні все людство в цілому тримає подібний іспит»

8. «Наш мавпоподібний предок, ймовірно, був дуже цікавою істотою. Він відвертав, піднімав камінчики, які лежали у нього під ногами; він це робив за інстинктом цікавості, але раз у раз знаходив під камінчиками черв'ячків і жучків, що служили йому їжею. З цікавості виросла фундаментальна наука. Вона як і раніше приносить нам плоди практичні, часто несподівані для нас»

9. «У нас традиційно всі найбільш важливі розмови та бесіди відбуваються на кухні»

10. «На його плечі лягла основна вага всього нашого історичного шляху, всіх імперських амбіцій, догматизму, авантюризму в зовнішній і внутрішній політиці - за все довелося розплачуватися народу»

Андрій народився в Москві.

Закінчив фізичний факультет МГУ. Після випуску став працювати на патронному заводі в Ульяновську. В 27 років почав розробляти термоядерну зброю у складі спеціальної групи. Його вважають одним із творців першої радянської водневої бомби.

В 32 роки став доктором фізико-математичних наук, дійсним членом Академії наук СРСР.

З кінця 1950-х виступав за згортання гонки ядерних озброєнь.

Вів активну правозахисну діяльність, їздив на процеси над дисидентами, намагаючись захистити їхні інтереси. Виступив проти введення радянських військ в Афганістан.

В 54 роки отримав Нобелівську премію миру.

В 58 років був заарештований і відправлений у заслання в місто Горький, де провів майже сім років. Оголосив три голодування проти дій радянського режиму.

В 65 років повернувся до Москви, де працював у Фізичному інституті ім. Лебедєва.

В 67 років був обраний народним депутатом СРСР.

Помер у 68 років в Москві від зупинки серця.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme