Американські розвідники: Путін зриває примирення з Іраном через Україну

Росія намагається не допустити стабілізації ситуації на Близькому Сході, оскільки це дозволить США цілком сконцентрувати свою увагу на українському конфлікті

Про це йдеться в звіті американської приватної розвідувально-аналітичної компанії Stratfor, присвяченому аналізу угоди про іранську ядерну програму в контексті війни на території України, повідомляє depo.ua з посиланням на "Апостроф".

Аби зірвати угоду з Іраном представники Росії відновили загрози про продаж Ірану зенітно-ракетних комплексів С-300. Втім, такі заяви насторожили не тільки США, але й Ізраїль, представники якого заговорили про можливість надання Україні "просунутих видів озброєнь". Таким чином, зазначають американські аналітики, Росія стала заручником власних загроз.

Розбираючись в заплутаних мережах російських геополітичних інтриг, американським приватним разведчікамі з компанії Stratfor вдалося встановити зв'язок між, здавалося б, абсолютно несумісними речами: переговорами щодо іранської ядерної програми і конфліктом на сході України. Справа в тому, що досягнута 2 квітня угода між Тегераном і шісткою міжнародних посередників в особі США, Великої Британії, Німеччини, Франції, Китаю та Росії про скорочення ядерної програми Ірану стало вигідним для всіх учасників переговорів, за винятком Росії.

В економічному плані Москва програє у зв'язку з виходом близькосхідної країни з міжнародної ізоляції. Втім, як вдалося з'ясувати співробітникам Stratfor, втрати Росії від ймовірного укладання угоди можуть бути куди більшими.

Справа в тому, що до узгодження підсумкового варіанту угоди про ядерну програму Ірану залишається ще майже два з половиною місяці. Отже, до 30 червня ніякої угоди не буде. За цей період, вважають в Stratfor, Росія може спробувати зірвати угоду, посередником у якому вона сама ж і виступала. Це, втім, планується зробити "обхідними" шляхами. Зокрема, внесенням сумбуру в загальну ситуацію на Близькому Сході. Причиною зацікавленості Росії в нестабільності цього регіону є побоювання Москви щодо того, що США, як тільки вони вирішать проблеми на Близькому Сході, сконцентрують свою увагу на українському конфлікті і оточуючих РФ країнах Прибалтики та Кавказу.

"Слід зазначити, що Росія послабила свої спроби з ускладнення переговорного процесу. Втім, від цього її дії не стали менш ефективними, - зазначають у Stratfor.- Протягом останніх трьох днів представники РФ виступали із заявами, в яких переконували світову спільноту в готовності Москви продати Тегерану зенітно -ракетні комплекси С-300. Кілька років тому, коли американські військові прораховували сценарії розвитку подій в Ірані, вони були особливо стурбовані загрозою від С-300. Втім, зараз, коли США намагаються домогтися нормалізації відносин з Іраном, продаж Росією установок С-300 хоч і стане прикрим чинником, але не становитиме загрози угоді".

Націлений на дотримання свого іміджу миротворця президент США Барак Обама дійсно може "не помітити" цей факт. Він довгий час займався питанням іранської ядерної програми і цілком готовий піти на компроміс, щоб, врешті-решт, домогтися успіху і внести в свою скарбничку ще одну вагому перемогу. Однак недоречно для Росії у гру втрутилися представники Ізраїлю. Ізраїльський новинний сайт NRG, посилаючись на анонімних державних чиновників, повідомив, що у відповідь на поставки Москвою Тегерану систем С-300 Ізраїль може дозволити продаж "передової зброї" Україні та Грузії.

"З Ізраїлем справи йдуть абсолютно інакше (ніж з США). Це нагадує сценарій серпня 2008 року, коли напередодні російського вторгнення до Грузії, Ізраїль погрожував продати Тбілісі безпілотні літаки. Це викликало серйозне обурення Москви. І після напружених переговорів між Ізраїлем і Росією, в ході яких Ізраїлю вдалося домогтися гарантій, що РФ призупинить поставки установок С-300 Сирії та Ірану, Ізраїль відступив від своїх погроз з озброєння Грузії. Зараз, коли Росія знову почала погрожувати системами С-300, а американські покровителі Ізраїлю ведуть переговори з Іраном, Ізраїль в черговий раз може пригрозити втручанням в "російську периферію". Цілком імовірно, що нинішні загрози Росії про надання Ірану комплексів С-300 націлені на те, щоб таким чином застерегти Вашингтон від озброєння Києва. Однак вийшло навпаки: своїми погрозами РФ спровокувала Ізраїль, - якщо Москва перетне межі дозволеного, їй самій доведеться зіткнутися з неприємностями", - йдеться в документі Stratfor.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme