Тюремні канікули в Афінах: Як українцям не потрапити в ізолятор замість пляжу

Прикра історія з українськими туристами, які вже другу добу поспіль проводять в ізоляторі афінського аеропорту (і мають всі шанси провести там ще добу-дві), стала приводом для жвавих обговорень у соцмережах – користувачі традиційно шукають винних

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Тюремні канікули в Афінах: Як українцям…

У списку кандидатів на провину кого тільки не було. І самі туристи, які не доклали праці прочитати правила в'їзду до країни, і авіакомпанії-лоукостери, які продали людям квитки, не перевіривши їхнє право на в'їзд – а тепер "кинули" в Афінах, і українське МЗС, яке не налагодило належного інформування, а в плані допомоги обмежилося туалетним папером та милом – напевно, придбаними із власної кишені, бо від дипвідомства нічого не дочекаєшся. Іще в списку винних була грецька влада, яка "загнала до буцегарні людей, які не вчинили злочину".

Чому вся ця історія трапилася саме в Греції, насправді, зрозуміти нескладно. Штука в тому, що 15 червня уряд країни ніби як прийняв рішення відкрити аеропорти в Афінах і Салоніках для туристів, щоб відновити економіку після тримісячного карантину. Пасажири, що прибувають з країн, які Агентство з безпеки польотів вважає небезпечними (до цього списку належала і належить і Україна) у зв'язку з поширенням коронавірусу, мали здавати тест – і йти на карантин на 7 днів.

А вже 17 червня ситуація якось тихо помінялася – аеропорт Афін розмістив повідомлення, що в’їзд для громадян третіх країн на територію Греції залишається закритим до 29 червня. Ця заборона чинна і зараз – за даними МЗС, громадянам України не дозволяється в’їзд на територію Греції без дозволу на проживання та не дозволяється транзитний проїзд через її територію.

І тут виникає перше принципове питання – чи знали українські пасажири, що втрапили в халепу, про цю норму? І якщо не знали, то чи повідомили їм про неї працівники компаній Wizzair та Ryanair? Або українські прикордонники, які теж мали би хоч трохи хвилюватися за долю співвітчизників?

Оскільки зв'язку з українськими туристами наразі немає, то залишається сподіватися, що одразу після повернення на батьківщину вони зможуть дати відповідь на це питання.

Наразі можливими є два варіанти розвитку історії. Або людям ніхто  нічого не сказав – вони поїхали і опинились у пастці. В такому разі до відповідальності мають бути притягнуті як представники авіакомпаній, так і українські посадовці. Або ж людей попередили – і в авіакомпанії, і у прикордонному відомстві – але ті прийняли рішення їхати "на удачу". Але ні авіакомпанія – за наявності придбаних квитків, ані прикордонники – за наявності належного паспорта і відсутності прізвищ туристів у спеціальних списках на заборону виїзду з країни, зупинити туристів не мали права. Могли тільки рекомендувати їм не їхати. І у випадку, якщо людей попередили, а вони таки полетіли – провина за інцидент і справді лежить, здебільшого, на них.

Хоча тут є цікавий момент – наприклад, два дні тому від усіх, хто купував квитки до Німеччини на Ryanair, вже вимагали не просто повідомлення про наявність посвідки на проживання в країні, а навіть точних даних з цього документу. Яким чином вдалося українцям купити квитки до Греції без цієї інформації – чи, можливо, на той час авіакомпанія її не вимагала – це теж цікаве питання.

А загалом, для уникнення подібних історій в майбутньому, і збереження доброго іміджу як авіакомпаній, так і прикордонного відомства, напевно, було б непогано, якби туристи, що хочуть летіти до країни, де можуть виникнути проблеми з перетином кордону, підписували якийсь папір про те, що їх попередили про ризик – і вони на нього погодилися. В такому випадку питань ні до кого не виникатиме. Більше того, всі послуги, пов'язані з подальшими діями дипломатів чи авіакомпаній щодо повернення туристів додому, можуть стати для необачних мандрівників платними.

Хоча слід відзначити, що яку б норму не порушили приїжджі українці, заганяти їх в ізолятор без матраців і елементарних умов для життя грецька сторона не мала жодного права. І, будемо сподіватися, що українське дипломатичне відомство знайде час і спосіб, щоб повідомити про це своїх грецьких колег.

А загалом, як би не хотілося зараз гайнути таки на відпочинок, і якими б важливими не були справи, що вимагають нашої присутності в ЄС, і як не душила б нас жаба за придбані авіаквитки, які доводиться здавати чи обманювати (або й взагалі прощатися з ними, якщо авіакомпанія-лоукостер виконує рейс, на якому ми не зможемо летіти)  - жартувати з карантинними правилами європейських країн зараз не варто. Необхідно до останньої години ретельно стежити, чи є у вам право летіти туди, куди ви зібралися. Використовуючи при тому як сайти аеропортів призначення, так і відповідний ресурс українського МЗС. Все-таки спекотне і запилюжене літи батьківщини все-таки краще, ніж ізолятор афінського аеропорту. Навіть якщо попередня група туристів залишить там "консульські" матраци.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme