18 друзів Путіна: Кому і як допоможе перемога України в ООН

Результати вчорашнього голосування демонструють подальшу маргіналізацію Росії, ситуативні союзники якої вважають за краще дистанціюватись від путінського "фан-клубу", де залишаються здебільшого пострадянські сателіти та людожери на кшталт Асада

Журналіст відділу «Світ»
18 друзів Путіна: Кому і як допоможе пер…

Генеральна Асамблея ООН ухвалила ініційовану Україною резолюцію, яка закликає Росію вивести війська з території окупованого Криму та засуджує наростання російської військової присутності в Чорному і Азовському морях.

Окрім засудження військової присутності, резолюція нагадує і про низку інших протизаконних дій Росії. Зокрема, будівництво та відкриття мосту через Керченську протоку, дії проти комерційних кораблів і обмеження судноплавства, а також вимагає звільнення захоплених Росією українських кораблів та членів їх екіпажів.

За резолюцію проголосували 66 країн, проти - 19 включно з Росією. Список тих 19 є вельми показовим: окрім традиційних російських сателітів в особі Вірменії, Білорусі та Сербії, підтримати Кремль вирішили декілька латиноамериканських країн та африканські "союзники" - на кшталт Південного Судану, просто Судану, Зімбабве, та інших. Ну і, звичайно, в фан-клубі Москви залишилися незмінні Сирія, Північна Корея та Іран.

Вчорашнє рішення є, певною мірою, логічним закріпленням успіху, якого українські дипломати досягли у листопаді, коли третій комітет Генасамблеї ООН ухвалив запропоновану Україною резолюцію щодо порушення прав людини в Криму, у якій засуджувалося, зокрема, незаконне встановлення Росією законів, юрисдикції і управління в Криму, та наголошувалось на необхідності негайного звільнити українських громадян, які були незаконно затримані і засуджені. Тоді, до речі, проти української ініціативи проголосувало 26 країн, в числі яких були й Китай, та Індія, а не тільки африканські союзники Кремля.

Можливо, штука в тому, що декотрі країни засуджують мілітаризацію, але до порушень прав людини ставляться спокійніше. А може ситуативні союзники Кремля вирішили ще трохи віддалитись від Москви, і замість підтримки максимум, що можуть запропонувати - це утримання від голосування. В будь-якому випадку, вплив російських дипломатів в ООН помітно слабшає. Вони потроху звикають до поразок та ізоляції. А російській пресі доводиться втішатись тим фактом, що 72 країни утримались від голосування за українську резолюцію.

Усьому цьому, звичайно, варто було б порадіти, якби не цілком природне питання: якими будуть реальні наслідки вчорашньої дипломатичної вікторії?. Із ними не все так однозначно. Оскільки сподіватися на виконання Москвою рішення Генасамблеї якось не доводиться.

Втім, і витраченим папером назвати вчорашнє рішення теж не можна. По-перше, засідання Генасамблеї - це чудовий і недорогий спосіб поінформувати світову громадськість про реальний стан речей як у Криму, так і в україно-російських стосунках. Досягнути такого охоплення світової аудиторії без ООН Україна банально не змогла б.

По-друге, позитивним процесом є маргіналізація російської дипломатії. Після вчорашнього засідання стає очевидно, що пряма й недвозначна підтримка Москви на світовій арені - це путівка до клубу, де окрім Москви залишилися Дамаск та Тегеран, Каракас та Хартум. Ну, і Мінськ із Єреваном, де теж всерйоз задумуються над тим, чи не занадто дорого коштує дешевий російський газ.

І для європейських адвокатів Росії - у Римі, Відні та Будапешті після вчорашнього голосування стає зрозуміло, що можна скільки завгодно говорити про "санкції не працюють" і "з Росією треба дискутувати" в обмін на економічні преференції.

Але робити якісь практичні кроки на підтримку режиму Путіна - це, з одного боку, нести колосальні іміджеві втрати, стаючи на одні позиції з маргіналами світової політики, а з іншого - потрапляти в своєрідну "путінозалежність", при якій, зробивши Москві одну послугу, з часом доводиться робити й наступну - хоча б для того, щоб деталі попередньої не стали надбанням громадськості.

Тому хоча вчорашнє голосування на геополітичну реальність безпосередньо не вплине, ціну на можливі міжнародні маніпуляції для Росії воно, безумовно, підніме.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme