13 принципів життя Вацлава Гавела

Сьогодні виповнилося 78 років з дня народження першого президента Чехії Вацлава Гавела. Ця одіозна людина увійшла до історії не лише як талановитий політик, але і як видатний письменник і захисник прав людини

13 принципів життя Вацлава Гавела…

Він народився в Празі, в сім'ї підприємців. У 12 років хлопчика виключили зі школи як сина супротивників комуністичного режиму. Проте здаватися було не в його характері - Гавел став лаборантом в хімлабораторії і одночасно поступив у вечірню гімназію. Вже в 19 років хлопчина здобув першу славу на літературному терені.

Незважаючи на протидію системи, Вацлав закінчив заочне відділення театрального факультету Празької Академії мистецтв.

За дисидентську діяльність на півроку потрапив за грати. Вийшовши на свободу, разом з однодумцями заснував Комітет із захисту несправедливо переслідуваних. За цим послідувала ціла черга арештів, але Гавел продовжував відстоювати свої ідеали.

Після Оксамитової революції Вацлава висунули на пост президента. Гавел став не лише останнім президентом Чехословаччини, але і першим президентом незалежної Чехії.

Помер в 75 років, від тривалої хвороби. У останній рік життя встиг відбутися як режисер, знявши дебютну і, на жаль, останню картину «Відхід».

ДеПо зібрав 13 влучних фраз Вацлава Гавела з його виступів, статей, книг і інтерв'ю.

Людина, що стала мішенню кепкувань, може стати занадто серйозною, замкнутися в собі. В ній проявиться деяка одержимість. І в перспективі таке божевілля небезпечне, і боротися з ним можна єдиним способом. Це самоіронія. Не мати ілюзій про самих себе. Не впасти в оману, що ми - кращі люди. Зуміти подивитися на власні зусилля з боку, посміятися над своїми успіхами, а головне - над своїми неуспіхами.

1. Ера президента Путіна принесла новий тип диктатури, небезпечний вже однією своєю непомітною формою. Дивно, як в ньому поєднуються гірші риси комунізму і капіталізму. Простіше кажучи, до влади прийшла зграя кагебешників і мафіозі. До того ж це люди, навчені недавнім минулим, тому багато що вони вже не роблять так відкрито, як було прийнято при Брежнєву.

2. Правда і любов повинні перемогти зло і ненависть.

3. Як тільки людина починає вважати себе центром всесвіту і мірою усіх речей, світ втрачає своє людське обличчя, а людина втрачає контроль над світом.

4. Ті, хто стверджують, що політика - брудна справа, обманюють нас. Політика - це робота, яка вимагає особливо чистих людей, тому що в ній особливо легко морально забруднитися. Настільки легко, що не занадто пильні душі можуть навіть і не помітити, що це з ними вже сталося.

5. Сучасна людина повинна опуститися до самого низу спіралі свого власного абсурду, тільки тоді вона може поглянути поверх неї. Це неможливо обійти або перестрибнути, цього неможливо просто уникнути.

6. Надія не є переконання, що щось буде добре, але упевненість, що щось має сенс, незалежно від результату.

7. П'єса має бути розумніша за свого автора.

8. Не підлягає сумніву, що недовіра до слів менш шкідлива, ніж невиправдана довіра до них.

9. Кращий шлях до власного нещастя - закривати очі перед нещастям інших.

10. Людина повинна поводитися так, як, вона вважає, повинні поводитися всі.

11. Раніше я мав звичай писати лише тоді, коли мені хотілося: в особливому настрої, стані духу. Я ненавидів зобов'язання, вимоги написати щось до певного терміну. Взагалі, те, що саме така людина, як я, попала в президенти, - парадокс. В результаті мені майже усі вихідні доводилося проводити за написанням промов. Це не можна було відкласти до тих пір, поки зглянеться натхнення.

12. Важливо не боятися. Уміти протистояти сильнішим, якщо ти упевнений в тому, що правда за тобою.

13. Політика не є мистецтво можливого; політика - мистецтво неможливого.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme