Один звичайний геноцид (ФОТО)

Рівно сто років тому з арешту вірменської інтелігенції у Стамбулі розпочалося планомірне знищення вірмен на території Османської держави, у результаті якого загинули не менше 1,5 млн людей

Один звичайний геноцид (ФОТО)…

Сьогодні світ відзначає сумний ювілей. Рівно сто років тому 24 квітня 1915 року у Стамбулі (тодішньому Константинополі) заарештували і невдовзі заслали або вбили 235 відомих вірмен. Цю дату вважають офіційним початком геноциду вірмен турками, в результаті чого загинуло принаймні 1,5 млн вірмен.

Акція готувалася заздалегідь, багато хто серед представників турецької влади вважав вірменський народ нижчою кастою і потенційними зрадниками Туреччини у Першій світовій війні, що почалася 1914 року. Крім того, існувала загальна концепція перетворення Турецької імперії на цілковито мусульманську державу.

Основними організаторами геноциду вважаються лідери младотурків Талаат, Джемаль і Енвер, а також керівник "Особливої організації" Бехаеддін Шакір. Одночасно з геноцидом вірмен в Османській імперії мали місце геноцид ассирійців і геноцид понтійських греків

В умовах введеного військового стану турецький уряд випустив з в'язниць карних злочинців і бандитів. Одночасно почалася депортація вірменського населення вглиб країни, через сирійську пустелю. При цьому вірменам не давали їжі і води, вбиваючи усіх виснажених переходом.

Вірмени — військовослужбовці були відраховані з армії, в переважній кількості зібрані в накопичувальних пунктах і розстріляні.

Протягом подальших трьох років загинуло понад 1,5 млн вірмен, інші втекли або були виселені турками в Месопотамію, Ліван, Сирію через пустелі, де більшість з них загинула через голод і хвороби. Понад мільйон вірменських біженців було розсіяно по всьому світу.

Карта основних районів знищення вірменського населення (збільшується при натисканні на картинку)

Колона вірмен рухається під озброєною охороною

Турецький чиновник дратує голодних вірменських дітей, показуючи їм шматок хліба

Вірменські біженці схилилися над тілом мертвого коня

Турецькі солдати позують на фоні повішених на площі міста Алеппо вірменських лікарів

Вірменська жінка на колінах поруч із мертвою дитиною в полі неподалік Алеппо

Під час геноциду в 1915-1918 рр. були вбиті майже 1,5 мільйони вірмен


1919 року вірмени, що врятувалися від геноциду, переселившись до інших країн, прийняли рішення знищити лідерів младотурків, що брали участь у вбивствах вірмен. Операція отримала ім'я давньогрецької богині помсти - "Немезида".

У результаті протягом наступних трьох років були знищені майже всі високопосадовці, причетні до організації геноциду вірмен.

Визнання геноциду на міжнародному рівні

Першим геноцид вірмен 1965 року офіційно визнав і засудив Уругвай. У 1984 Міжнародний Гаазький трибунал, в 1987 — Європейський Союз Подкомісія ООН із запобігання дискримінації і захисту меншин. Геноцид вірмен офіційно визнали і засудили Франція, Італія, Німеччина, Бельгія, Швеція, Нідерланди, Швейцарія, Росія, Польща, Греція, Кіпр, Словаччина і низка інших держав.

У деяких країнах ЄС за заперечення історичного факту геноциду вірмен внесена кримінальна відповідальність (до 4 років позбавлення волі). 40 з 51 штату США офіційно оголосили 24 квітня Днем пам'яті жертв геноциду вірменського народу.

Крім того, визнання геноциду вірмен є обов'язковою умовою для вступу Туреччини в ЄС.

Меморіал геноциду вірмен у Єревані (фото Rita Willaert/Flickr)

Папа Римський Йоанн Павло ІІ молиться у Єревані біля Меморіалу жертвам геноциду вірмен, 26 вересня 2001 року

Жінка молиться біля Меморіалу жертвам геноциду вірмен у Єревані, 26 вересня 2001 року

Франко-турецькі демонстранти недалеко від французького Сенату в Парижі протестують проти голосування за законопроект, який забороняє заперечувати геноцид вірмен турками. 23 січня 2012 року

Діти з вірменської діаспори протестують під посольством Туреччини в Афінах, нагадуючи про геноцид вірмен, 24 квітня 2014 року

Під посольством Туреччини в Афінах виставили свічками кількість загиблих внаслідок геноциду вірмен, 24 квітня 2014 року

Ліванці вірменського походження несуть прапори, плакати та вірменські прапори під час демонстрації з нагоди 99-ї річниці масового вбивства вірмен, 23 квітня 2014 року

Вірмени запалюють ліхтарі під час акції протесту в площі Мучеників у Бейруті, Ліван, 18 квітня 2015 року.

Члени вірменської діаспори в Москві готуються запустити в небо білі кулі, що символізують душі невинних жертв геноциду вірмен, 19 квітня 2015 року

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme