"Парад переможців" у Бресті: Як радянські армійці браталися з фашистам

У історії СРСР, спадкоємицею якого вважається Росія, є сторінки, про які, поринувши у совєтську ностальгію, росіяни воліють не згадувати

"Парад переможців" у Бресті: Як радянськ…

Зокрема, один з таких епізодів відбувся 22 вересня 1939 року, передає depo.ua.

В цей день радянські військові пройшли парадом по вулицях окупованого білоруського Бреста разом з тими самими нацистами, які за останні  більш ніж 70 років стали "постійними гостями" страшилок російської пропаганди.

22 вересня 1939 року Брест був окупований одразу двома арміями - в Бресті стояли підрозділи XIX моторизованого корпусу вермахт, а згодом в місто увійшла авангардна 29-а танкова бригада під командуванням Семена Кривошєїна.

Згідно секретного протоколу Брест ставав радянською територією, після чого німецькі війська повинні були покинути місто.

Однак перш ніж "розлучитися" військові начальники вирішили влаштувати красиву демонстрацію радянсько-німецької дружби - провести спільний "прощальний" парад.

Торжества почалися 22 вересня о 16.00. На дерев'яну трибуну в центрі Бреста піднялися два командири в парадній формі: випускник Казанського танкового училища Гайнц Гудеріан і випускник Військової академії імені Фрунзе Семен Кривошєїн.

"Парад переможців" у Бресті: Як радянські армійці браталися з фашистам - фото 1

Проходження підрозділів, яке відбулося наступного дня Кривошеїн описав так:

"О 16.00 я та генерал Гудеріан піднялись на невисоку трибуну. За піхотою пройшла моторизована артилерія, потім танки. На бриючому польоті пронеслось над трибуною з десятка два літаків. Гудеріан, показуючи на них, намагався перекричати шум моторів:

- Німецькі аси! Колосаль! - кричав він. Я не стримався, і також крикнув у відповідь:

- У нас є кращі!

- О, так! - відповів Гудеріан без особливої радості.

Потім знову пройшла піхота на машинах. Декого з них, як мені здалось, я вже бачив. Вочевидь, Гудеріан, використовуючи замкнене коло прилеглих кварталів, наказав мотополкам демонструвати свою міць декілька разів ... Нарешті, парад завершився".

"Парад переможців" у Бресті: Як радянські армійці браталися з фашистам - фото 2

Генерал Гудеріан так описує події в своїх мемуарах:

"Як вісник наближення росіян прибув молодий російський офіцер на бронеавтомобілі, який повідомив нам про підхід їхньої танкової бригади. Потім ми отримали звістку про демаркаційну лінію, встановлену міністерством закордонних справ, яка, проходячи Бугом, залишала за росіянами Берестейську фортецю; таке рішення міністерства ми вважали невигідним. Потім було встановлено, що район на схід від демаркаційної лінії повинен бути звільнений до 22 вересня. Цей термін був настільки коротким, що ми навіть не могли евакуювати наших поранених і підібрати пошкоджені танки. Мабуть, до переговорів про встановлення демаркаційної лінії і про припинення військових дій взагалі не був залучений жоден військовий.

У день передачі Берестя росіянам в місто прибув комбриг Кривошеїн, танкіст, який володів французькою мовою, а тому я зміг легко з ним порозумітися. Всі питання, що залишилися невирішеними у положеннях міністерства закордонних справ, були розв'язані вигідно для обох сторін безпосередньо з росіянами. Ми змогли забрати всі, крім захоплених у поляків, запаси, які залишалися росіянам, оскільки їх неможливо було евакуювати за такий короткий час. Наше перебування в Бересті закінчилося прощальним парадом і церемонією з обміном прапорами в присутності комбрига Кривошеїна". 

"Парад переможців" у Бресті: Як радянські армійці браталися з фашистам - фото 3

Через сорок п'ять хвилин після початку параду на площі зазвучали національні гімни. Прапор рейху був спущений, а радянський солдат підняв червоний прапор. Парад закінчений.

"Парад переможців" у Бресті: Як радянські армійці браталися з фашистам - фото 4

В урочистій атмосфері місто Брест було "дружно" передано нацистською Німеччиною в руки Радянському союзу.

Вже 24 вересня німецькі війська покинули Брест. Правда згодом, у 1941 році, повернулися з зовсім іншими намірами. 

Більше міжнародних новин читайте у розділі  Світ.depo.ua

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme