«Вони облажалися»: західна преса «ховає» російську економіку

Підвищення процентної ставки Центробанком Росії є відчайдушним кроком з порятунку рубля

«Вони облажалися»: західна преса «ховає»…

Про це пише The Washington Post, передає ДеПо.

Як зазначається у статті, кумедна річ сталася з президентом РФ Володимиром Путіним, поки він накручував стратегічні кола навколо Заходу, російська економіка впала.

Центральний банк на екстреній нараді підняв ключову ставку одразу на 6,5 процентного пункту - до 17%. «Це відчайдушний крок заради порятунку російської валюти, але досягається він за рахунок принесення в жертву економіки Росії. Таким чином, навіть якщо це «спрацює», все обернеться ще гірше», - пише репортер видання Метт О'Брайан.

Це класичний вид кризи для ринку, що розвивається. Але Росія - не стільки економіка, скільки бізнес з експорту нафти, який субсидує все інше. Ось чому поєднання росту поставок з США і падіння попиту з Європи, Китаю і Японії вдарило по них особливо сильно. Дешева нафта означає для російських компаній меншу кількість доларів, які можна поміняти на рублі. Знижується попит на рублі, їхня ціна падає. Санкції через вторгнення Росії в Україну посилили доларовий дефіцит у РФ.

«Складіть це все, і вийде приблизно 22% падіння рубля за останній місяць, тільки на понеділок (15 грудня, - ред.) припало падіння в 11%», - пише автор.

Рубль цього рок впав навіть більше, ніж українська гривня чи нафта марки Brent. «І буде тільки гірше. Розумієте, Росія застрягла в економічній «Пастці на дурнів» (роман американського письменника Джозефа Хеллера, назва означає безвихідну ситуацію, - ред.)», - йдеться у статті.

Російська економіка потребує більш низької процентної ставки, яка підштовхне її зростання, але її компаніям потрібна більш висока ставка, щоб підштовхнути курс рубля вище і зробити доларові запозичення менш дорогими.

«Таким чином, щоб вони не зробили, вони все одно б облажалися. Якби вони зберегли процентні ставки на низькому рівні, то рубль продовжив би падати, інфляція б пішла верх, і великі корпорації зазнали б дефолту, але принаймні економіка не впала б так сильно», - пише О'Брайан.

Натомість Росія зробила вибір і підвищила ставки з 10,5 до 17% одним махом. Така ставка загрожує вмираючій економіці Росії глибокою рецесією, її рівень, як уже прогнозують російські банки, коливатиметься від 4,5 до 4,7%, якщо нафта залишиться на рівні $60 за барель. Але, можливо, це зупинить падіння рубля.

«Побачимо. Якщо це не допоможе, Росія буде змушена вдатися до заходів контролю капіталу, щоб підтримати курс рубля, і, можливо, навіть просити допомоги МВФ», - йдеться в статті.

Росія Путіна, як і СРСР, сильна тільки при високих цінах на нафту.

«У 1970-х роках ми помилялися, гадаючи, що вторгнення СРСР до Афганістану означає наш програш у холодній війні. Але в реальності вони наткнулися на «свій В'єтнам», і могли прогодувати свій народ тільки, поки ціна на нафту була висока», - зазначає автор публікації.

У 1980-х роках ціни на нафту досягли дна, економічний міраж СРСР розсіявся, люди намагалися роздобути їжу в порожніх магазинах. Ця історія повторюється зараз, тільки без марксизму-ленінізму. Путін міг дозволити собі вторгнутися в Грузію і в Україну, коли ціни на нафту вимірювалися тризначними цифрами, але коли вони впали вдвічі, Росія вже нічого не може собі дозволити.

«Путін може грати в шахи, поки ми граємо в шашки, але тільки якщо ми позичимо йому гроші на шаховий набір», - резюмує автор.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme