Звільнення Цемаха: Чи відбудеться тепер обмін полоненими

Київський апеляційний суд у четвер, 5 вересня, ухвалив рішення про звільнення з-під варти фігуранта під особисте зобов'язання у справі збитого MH17 Володимира Цемаха

Звільнення Цемаха: Чи відбудеться тепер…

Звільнення Цемаха з-під варти під особисте зобов‘язання сталося в акурат після того, як російські ЗМІ запустили чутки про обмін полоненими. Тепер він (вже третій раз після двох зірваних) має відбутися буцімто 7-го вересня. 

Минулого тижня обмін між Києвом та Москвою практично відбувся. За різною інформацією, Путін готовий був звільнити всіх моряків, а також Сенцова і багатьох інших політв‘язнів. Про списки росіян інформації нема. Як і того, чи є серед них журналіст Вишинський, котрого також відпустили під особисте зобов‘язання, забравши документи. Той обмін не відбувся. Подейкують, що це сталося через бюрократичні момоменти з підготовкою документів саме нашою стороною. За іншими даними всіляко блокує обмін Медведчук, який оперативно полетів з Рабіновичем піаритися у Москву. 

Та за більш здоровою логікою одним з елементів торгів між Україною та Росією в питанні обміну є саме постать Цемаха. Ми не будемо згадувати зайвий раз, що Трибунал ООН зобов‘язав росіян відпустити полонених моряків і вони це ігнорують. Росіян може цікавити Цемах і вони хочуть, щоб він був звільнений, бо цей чоловік є одним з ключових свідків у справі збитого Боїнга. І готовий свідчити. 

Нагадаємо, Цемах в 2014 році командував в Сніжному ППО бойовиків, і цілком можливо, що він може щось знати про факт збиття Боїнга у липні того року. При тому, скоріше за все, саме "знати" а не "бути причетним", бо за свідченнями як доньки Цемаха, так і чисельних джерел із середовища сепаратистів, посаду командувача ППО Сніжного Цемах обійняв тільки в жовтні. На момент запуску фатальної ракети, за даними "Миротворця", які співпадають зі свідченнями знайомих Цемаха із ОРДЛО, він керував підрозділом ЗУ-23. Які, звичайно, теж є зенітками, але із дальністю дії в 2.5 кілометри, і до атаки на "Боїнг" причетними бути не можуть ніяк. Тому, скоріше за все, у справі про "Боїнг" Цемах буде саме свідком, оскільки як офіцер ППО він, цілком міг помітити і запам'ятати переміщення і дії російських зенітних ракет та персоналу.

В липні цього року українські Сили спеціальних операцій захопили Цемаха в окупованому Сніжному і вивезли на підконтрольну територію. Це було пов’язано із страшенним ризиком, але він був виправданий, бо Цемах є дуже важливим свідком розслідування. В разі отримання свідчень екс-командира "ППО Сніжного" про трагедію з "Боїнгом" слідство зможе підвести риску під сумнівами про причетність росіян.

І Україна матиме дуже блідий вигляд, дипломатичну катастрофу і поразку в справі з "Боїнгом" у випадку, якщо він раптом загине в СІЗО на стадії слідства. Або втече. Або його випустять. Бо це втрата одного з найважливіших свідків.

Якщо зважати на це, стає зрозумілим, що Росії дуже потрібно забрати Цемаха, і якраз для цього вона зараз може затягувати процес обміну полоненими, шантажуючи українську сторону, наприклад, тим, що оголосить про зрив домовленостей з вини України і забере усіх українських бранців назад. Отримавши Цемаха, Росія вбиває двох зайців. Вона не допускає того, щоб він опинився в Нідердандах, де йому могли б надати гарантії безпеки в обмін на свідчення (та й взагалі дуже вірогідно, що він швидко помре від якоїсь загадкової хвороби, отриманої ще "на Украинє, в застєнках каратєлєй"), і нацькує одна на одну Україну і Нідерданди, де будуть обурені втратою такого важливого свідка в розслідуванні загибелі своїх громадян.  

Чи означає вихід Цемаха під особисте зобов‘язання, що його обміняють? Ні, це може бути елементом торгів з нашої сторони. Але така імовірність існує. 

Важливо, що 4 вересня 40 депутатів Європейського парламенту написали листа президенту Володимиру Зеленському з проханням не включати у список обміну полоненими з Росією імовірного фігуранта справи MH17 Володимира Цемаха.

Якщо ж ми підемо на такий обмін, дипломатичні стосунки з ЄС можуть погіршитися. От тільки ми досі не знаємо, які свідчення дав Цемах, що він знає насправді. Але точно можна спрогнозувати, що його обмін практично на 99% означає, що його можуть вбити на Росії з часом. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"