Звільнення Донбасу: Що кажуть кандидати в президенти про деокупацію

Ключовими точками, іспитами на державність є позиція щодо повернення Донбасу й Криму, курсу в НАТО, ЄС, питання української, історії, мови. 3 останні ми поки залишимо і подивимося, що пропонують кандидати в плані деокупації Донбасу, Криму та євроатлантичної інтеграції

Звільнення Донбасу: Що кажуть кандидати…

На відміну від Криму, практично всі кандидати так чи інакше висловилися по Донбасу та його ймовірної де окупації. Виняток складають лише Віктор Бондар, Володимир Петров, Юрій Кармазін, Олександр Соловйов, Сергій Каплін та Олександр Данилюк. Цікаво, що у них в програмах також нічого нема й про Крим, не кажучи вже про євроатлантичну інтеграцію (за винятком Данилюка) та інші стратегічні моменти зовнішньої політики. Не сказав про Донбас і Дмитро Гнап, хоч у нього є згадка про Крим і загальна теза про територіальну цілісність.

Варто відзначити, що є ціла когорта кандидатів, яка відстоює реінтеграцію Донбасу за "російським сценарієм": Юрій Бойко, який хоче домовлятися з "усіма сторонами" конфлікту, тобто й з ДНР та ЛНР, Євген Мураєв, який декларує "особливий статус" не лише для Донбасу, а й для усіх регіонів України, Олександр Мороз, який пропонує практично той самий план, що й Мураєв ("особливий статус" для всіх областей).

Виділяється на загальному фоні відкрито та умовно проросійських кандидатів Юрій Вілкул. Його план де окупації більш схожий на план представників умовно патріотичного табору, ніж проросійського. Так, він пропонує миротворчій контингент ООН, вибори за українським законодавством і взяття під контроль кордону РФ паралельно з оголошення результатів голосування. І ні слова про "особливий статус".

До речі, в програмах перерахованих кандидатів нема ані слова про Крим, а про НАТО вони не говорять взагалі, або виступають за нейтральний (позаблоковий статус). Про позаблоковий статус, але при цьому про повернення Донбасу і Криму мирним шляхом, шляхом економічного заохочення говорить й інший претендент на президентське крісло – Сергій Тарута.

Серед наступної категорії кандидатів є ті, хто висловився з питання Донбасу суто декларативно, зокрема це - Ігор Шевченко, який у своїй програмі написав лише "Донбасумир та відновлення!", Геннадій Балашов ("Ми досягнемо миру на Донбасі"), Руслан Кошулинський (заявляє, що треба "Звільнити Крим і Донбас від окупантів"), Юрій Тимошенко ("Відновити територіальну цілісність України"), Андрій Новак ("Відновлення територіальної цілісності України в межах визнаного міжнародним правом кордону"), Василь Журавльов ("Забезпечення територіальної цілісності країни, повернення Криму та тимчасово непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей").

Є низка кандидатів, які представили свій більш детальний план деокупації Донбасу. При цьому кандидати пропонують як дипломатичний, так й економічний і навіть військовий варіант вирішення проблеми з повернення окремих територій Донецької та Луганської областей.

Наприклад, миротворчу місію ООН на Донбасі пропонують Ольга Богомолець, Петро Порошенко, Ілля Кива, Сергій Тарута, про якого ми вже згадували, Юрій Деревянко, Віктор Кривенко.

Дипломатичний підхід вказаний у програмах Олександра Шевченка, Олега Ляшка, Інни Богословської, Володимира Зеленського, Миколи Габера.

Економічне стимулювання до повернення окупованих територій вказують згадані Ілля Кива, Олег Ляшко, Микола Габер, а також Юлія Литвиненко.

Про діалог з населенням окупованих територій і подолання ворожнечі й протиріч пишуть Юлія Тимошенко та Роман Безсмертний.

Змішаний – воєнно-дипломатичний шлях або воєнний чи дипломатичний, але вкупі з економічними та правовими заходами - пропонують Анатолій Гриценко, Віталій Купрій, Валентин Наливайченко, Андрій Садовий, Віталій Скоцик, Дмитро Добродомов, Аркадій Корнацький, Ігор Смешко, Сергій Кривонос, Руслан Ригованов, Сергій Носенко, Олександр Ващенко, згадані Юлія Тимошенко, Віктор Кривенко та Петро Порошенко.

Що цікаво, більшість з цих кандидатів згадують питання повернення окупованих територій Донбасу та анексованого Криму в комплексі.

І наостанок відзначимо, що серед кандидатів - шість уродженців Донбасу, серед яких Дмитро Гнап і Олександр Соловйов нічого не сказали про свою малу Батьківщину, а програми представили Юрій Бойко, Руслан Ригованов, Василь Журавльов та Сергій Тарута.

Меседжі

Кандидат

Донбас

Геннадій Балашов

Ми досягнемо миру на Донбасі та посилимо санкції проти Росії разом із усією світовою спільнотою. Ми повинні відмовитись купувати будь-що у країни-агресора.

Ольга Богомолець

 • Розгорнути миротворчу місію ООН по всій окупованій території з широким мандатом і жорстким контролем кордону з Російською Федерацією та правом на роззброєння незаконних збройних формувань ОРДЛО.
 • Крим це українська територія, незаконно анексована країною-агресором. Жодних компромісних рішень – тільки повернення нашої території з компенсацією всіх збитків, завданих країною-агресором.
 • Розробити покрокову стратегію реінтеграції окупованих територій і мирного населення Донецької та Луганської областей.

Базувати зовнішню політику на захисті національних інтересів

Юрій Бойко

Повернути мир в Україну

 • Україна виконає всі міжнародні зобов'язання для встановлення миру на Донбасі.

 • Зробимо все, щоб припинити збройний конфлікт виключно мирним шляхом.

 • Нова влада піде на прямі переговори з усіма сторонами конфлікту - заради миру та повернення територій і населення під юрисдикцію України.

 • Бізнес на крові та стражданнях буде припинено, податок на збройний конфлікт - скасовано. Люди зможуть повернутися до своїх домівок.

Анатолій Гриценко

Капітулянтського повернення Донбасу не буде – окуповані території повернемо без "особливих статусів" дипломатичними, воєнними, економічними, санкційними засобами спільно із зарубіжними партнерами. Це можливо здійснити протягом 5-річного президентського терміну.

Віталій Купрій

Запровадити воєнний стан на тимчасово окупованих та прилеглих до лінії фронту територіях.

Застосувати всі механізми міжнародного гуманітарного права для перемоги у війні, звільнення територій і військовополонених, а також відшкодування завданої Україні шкоди.

Євген Мураєв

Регіони повинні отримати кошти на розвиток не тільки від надходження податків, а й від вільних економічних зон і територій пріоритетного розвитку. Необхідні законопроекти щодо умов їх створення зареєстровані мною у Верховній Раді України ще чотири роки тому. Ми говоримо про особливий статус для всіх регіонів, а не тільки частини Донбасу.

Валентин Наливайченко

Маю чіткий покроковий план відновлення миру та деокупації частин Донецької та Луганської областей та АР Крим, який, серед іншого, передбачає укладення нової дієвої міжнародної угоди.

Роман Насіров

Головним змістом моєї діяльності на посту президента України є перемога над агресором та звільнення окупованих земель та повернення незаконно анексованого Криму. З цією метою зроблю все необхідне для зміцнення армії та її бойових можливостей

Андрій Садовий

Розмістити уздовж державного кордону з Росією та уздовж лінії розмежування боєздатні військові частини та бойову техніку

Віталій Скоцик

Тільки за умови реформування системи національної безпеки та оборони, а також ефективної зовнішньої політики Україна зможе звільнити Крим та частину Донецької та Луганської областей від російської окупації, а також отримати відповідні компенсації за завдані збитки Україні через міжнародні суди.

Ігор Шевченко

ДОНБАСУ – мир та відновлення!

Олександр Шевченко

Сильна зовнішня політика України повинна бути прагматичною та ефективною. Вона буде спрямованою на:

 • зміцнення безпеки України;
 • боротьбу за повернення окупованих Росією територій на сході України та в Криму;

Сергій Каплін

-

Олександр Вілкул

Я ЗУПИНЮ ВІЙНУ ЗА 100 ДНІВ. МИРНИЙ ДОНБАС – У ЄДИНІЙ УКРАЇНІ!

• Вводимо на Донбас миротворчий контингент дружніх країн і нейтральних держав (Білорусь, Казахстан, Азербайджан, Фінляндія, Швеція, Австрія).

• Проводимо вибори згідно зі спеціально прийнятими українськими законами за участю українських партій. Отримуємо контроль над кордоном одночасно з оголошенням результатів виборів.

• Створюємо правові та фінансові умови для повернення вимушених переселенців додому.

• Відновлюємо інфраструктуру із залученням міжнародних донорів і ресурсів відродженого Донбасу.

Дмитро Добродомов

СИЛЬНА ЕКОНОМІКА – КЛЮЧ ДО МИРУ!

 • Є три складові миру:
  • сильна армія, в якій не крадуть та поважають солдата;
  • дипломатія, нульова толерантність до ворога та псевдореспублік;
  • ЕКОНОМІКА: потрібно повернути не просто території, насамперед, людей, які там живуть, повернути їх високими стандартами життя, яких вони не отримують;

Ілля Кива

Ми виведемо російські окупаційні війська, введемо миротворців ООН, встановимо контроль над кордоном, проведемо демілітаризацію, відновимо мирне життя. Забезпечимо створення перехідної адміністрації і місцевих органів правопорядку, проведемо вибори.
● Ми відновимо порядок і закон, знайдемо і притягнемо до відповідальності всіх воєнних злочинців, а також надамо захист жителям окупованих територій. Для тих, хто не вбивав і не крав, буде прийнятий закон про амністію.

● Далі ми створимо на Донбасі і в Криму спеціальну економічну зону, без податків — для залучення інвесторів і розвитку регіону.

Аркадій Корнацький

Права місцевих громад і умови існування людей у селах і містечках знищуються "елітою" вже понад 20 років, і це стало однією з причин народної ненависті до влади, сепаратизму і війни.

Я припиню ці порушення Конституції України, що з 2014 року продовжуються під вивіскою "реформи місцевого самоврядування", і зроблю всі місцеві громади повноправними.

Головні причини і умови для сепаратизму і федералізації України, створені "політичною елітою", відпадуть.

Така внутрішня політика, значне поліпшення матеріального стану і соціального забезпечення громадян України, умов ведення бізнесу, стрімке зростання економіки, зміцнення на ділі, а не на словах Збройних Сил України та належне використання міжнародно-правових інструментів протидії агресії та анексії, стануть запорукою відновлення суверенітету України на всій її території. Це моя відповідь на питання "як повернути Крим і Донбас".

Олег Ляшко

Люди втомилися від війни на Донбасі. Вона забрала і продовжує забирати найкращих наших людей. Я готовий зробити все для миру. Але не ціною капітуляції. Наша мета – перемога. А перемогти у війні ми зможемо лише тоді, коли матимемо сильну економіку. Ніхто в світі не поважає слабких. Але ніхто не зацікавлений у тому, щоб Україна стала сильною. У нас намагаються забрати землю, ліс, трудовий потенціал, заморозити нашу економіку в обмін на ярмо кредитів. Мене це не влаштовує! Я буду жорстко відстоювати національні інтереси на міжнародній арені. Замість того, щоб гнути спину перед "партнерами" – вимагатиму від них виконання Будапештського меморандуму. Адже підписавши цей документ, Україна відмовилася від третього у світі ядерного потенціалу в обмін на гарантії безпеки. Якщо документ не виконується – ми маємо повне право заявляти про відновлення статусу ядерної держави. З іншого боку, ми вимагаємо прямої військової угоди з США. Нам потрібне партнерство не на словах, а на ділі!

Військові на фронті повинні знати, що держава їх цінує, надає соціальні гарантії їхнім сім'ям, а їх самих забезпечує найсучаснішою технікою, спорядженням, харчуванням та гідними зарплатами.

Олександр Мороз

 1. Одночасно дії Президента будуть спрямовані на припинення війни на Донбасі, повернення всіх територій під юрисдикцію України. Україна – полігон в геополітичному протистоянні. "Полігоном" ніхто, крім нас самих, не займатиметься. Війна потрібна сторонам цього протистояння, але не Україні.

В Мінських угодах є напрямок, потрібний для встановлення миру, початку консолідації суспільства, об'єднання територій країни. Це – статус регіонів. Але зробимо "особливий" статус однаковим для всіх областей України. Нова система влади разом з проголошенням нейтрального статусу України на основі референдуму створює нову базу переговорів на Сході і Заході. Мир буде встановлений без жодних поступок щодо суверенності України, без крові і нових жертв.

Юлія Тимошенко

Завдання української дипломатії – на чолі з Президентом – йти у наступ і домагатися колективних заходів з примусу агресора до миру і повернення Криму та Донбасу. Ми доб'ємося організації справжнього переговорного процесу та відновлення миру відповідно до Будапештського Меморандуму. Ми повернемо військово-дипломатичним шляхом мир та окуповані території Криму та Донбасу.

Деокупація і реінтеграція тимчасово окупованих територій України – не послідовні етапи, а паралельні взаємопов'язані процеси, якими необхідно займатися вже сьогодні. Нашою командою розроблено українську програму реінтеграції Криму і Донбасу, що є альтернативою сьогоднішній "мінській формулі". Головне завдання цієї програми – зруйнувати стіну страху, нерозуміння і ненависті, яка штучно зводиться між Україною і окупованими територіями. Головне завдання цієї програми – вивести мільйони людей зі стану стресу.

Олександр Данилюк

-

Руслан Кошулинський

Звільнити Крим і Донбас від окупантів.

Сергій Тарута

Мирний план передбачає, передусім, розміщення миротворчої місії ООН в окупованих районах Донбасу, розгортання діяльності міжнародної тимчасової адміністрації для забезпечення соціально-економічного розвитку регіону та реінтеграції мешканців Донбасу.

Інна Богословська

Відмова від будь-якої військово-політичної співпраці з Росією до звільнення Донбасу і Криму.

Повернення Криму через побудову нової системи безпеки та контролю у Чорноморському регіоні разом з країнами чорноморського регіону.

Ігор Смешко

Формуванні дієвих механізмів повернення анексованого Криму та деокупації Донбасу шляхом дипломатичних та економічних заходів міжнародного впливу, насамперед, у рамках зобов'язань країн-підписантів Будапештського меморандуму

Перемога друга: повернення Донбасу та Криму

Як професіонал я знаю - перемога можлива шляхом зміцнення економіки, підвищення рівня життя українців та нарощування бойових спроможностей Збройних Сил разом з упевненим просуванням до євроатлантичної спільноти.

Формат країн-підписантів Будапештського меморандуму 1994 року стане основним форматом для політико-дипломатичних заходів і дій з метою примушення агресора до виконання гарантій територіальної цілісності і недоторканості кордонів України.

Ці права України є невід'ємними і такими, які ґрунтуються на Віденській Конвенції 1969 року стосовно права міжнародних договорів. Україна задіє усі міжнародні правові механізми для виконання цього міжнародного договору ядерними державами-підписантами.

• забезпечення державної підтримки переселенців з анексованого Криму та окупованих територій Донбасу, пільгового кредитування та врегулювання майнових відносин між фінансовими установами та цими громадянами.

Володимир Зеленський

Перед гарантами за Будапештським меморандумом і партнерами з ЄС ми ставитимемо питання підтримки України у прагненні завершити війну, повернути тимчасово окуповані території і змусити агресора відшкодувати завдані збитки.

Юрій Деревянко

Для повернення та відновлення окупованих та анексованих територій втілимо комплексний план дій за участі міжнародних партнерів, який передбачає одночасну реалізацію поліцейської, військової місій та фінансування відновлення зруйнованих українських територій під контролем спільної цивільної місії. Через 3-5 років реалізації такого плану - проведення вільних виборів на звільнених від окупації територіях.

Микола Габер

"Мінський формат" буде змінений на Будапештський,в переговорному процесі мають приймати всі країни – гаранти Будапештського меморандуму. Це дасть можливість розробити покрокову стратегію звільнення Донбасу та Криму, і змусить країну-агресора компенсувати всіх завданих збитків.

Громадяни України вимушено переміщені з Криму та Донбасу мають відчути переваги свого вибору. Ці люди обрали Україну і країна має пам'ятати про них і дбати. Для цього потрібно забезпечити їх права та фінансувати програми із створення і розвитку бізнесу для вимушено переміщених осіб. Ми маємо забезпечити на рівні найкращих міжнародних стандартів права і свободи національних громад, які мешкають в Україні.

Віктор Бондар

-

Роман Безсмертний

Діалог з мешканцями окупованих територій та їхня поступова реінтеграція без надання особливих статусів. Крим і Донбас – це Україна.

Велика Україна – це держава з Донбасом і Кримом.

Сергій Кривонос

1. Забезпечення безпеки країни, послаблення агресора та повернення окупованих територій, а саме:

1.1. Проведення реформи української армії у відповідності до стандартів НАТО та найкращих прикладів (Ізраїль, Швейцарія, США) організації збройних сил та враховуючи власний досвід ведення війни. Перехід від радянської жорстко централізованої системи управління, яка виключає командирську ініціативу до нової системи, орієнтованої на результат, з розподілом повноважень керівників кожного рівня по прийняттю рішень за напрямками відповідальності.

1.2. Створення професійної контрактної армії та оснащення її найсучаснішою високотехнологічною зброєю.

1.3. Створення, на основі патріотичних громадських формувань, сил територіальної оборони, здатних до швидкої мобілізації і протидії агресору за мережевим принципом.

1.4. Запровадження загальної громадянської військової освіти. Впровадження програм підготовки молоді до армійської служби та національно-патріотичного виховання.

1.5. Суттєве підвищення соціального статусу українських військових, реальне забезпечення соціальних гарантій для учасників бойових дій та інвалідів війни.

1.6. Запровадження правових засад для створення та розвитку приватних військових компаній.

1.7. Реформування та розвиток спеціальних служб для ефективного захисту громадян України та національних інтересів за кордоном. Створення єдиного центру їх координації.

1.8. Ініціювання створення коаліції, держав, зацікавлених в падінні кремлівського авторитарного режиму, відновленні територіальної цілісності України та інших країн.

1.9. Ініціювання комплексної економічної блокади РФ. впровадження секторальних санкцій до агресора.

1.10. Застосування персональних санкцій до керівництва РФ, афільованих з ним фізичних та юридичних осіб як до осіб, що підтримують тероризм.

1.11. Підтримка опозиційних сил в РФ, які поважають територіальну цілісність України, ведення інформаційно-психологічної війни проти керівництва РФ.

1.12. Ініціювання створення Балто-Чорноморського Союзу з природними геополітичними союзниками Україна.

Розвитком армії, спецслужб та територіальної оборони ми маємо зробити неможливою окупацію України у випадку повномасштабного вторгнення РФ, а потім або примусити його піти з української землі шляхом переговорів, або звільнити нашу землю військовим шляхом.

Віктор Кривенко

Деокупація Донбасу та повернення Криму:

 • Посилення тиску на міжнародне співтовариство щодо утримання санкцій на РФ, підвищення якості роботи СБУ та прокуратури АР Крим щодо встановлення посадових осіб незаконної окупаційної влади (громадян України) та забезпечення притягнення їх до відповідальності під час перебування в країнах-партнерах України шляхом співпраці з їх правоохоронцями.
 • Створення умов для молоді, яка проживає на окупованих територіях, для отримання ними українських паспортів, навчання в Україні, працевлаштування, організації власного бізнесу.
 • Ми забезпечимо готовність української армії до миттєвих активних дій по звільненню українських територій при настанні сприятливих умов.
 • Ми доб'ємося введення миротворчої місії на окупованій території на умовах, які повністю задовольняли б захист національних та територіальних інтересів України.
 • Військову частину плану звільнення України задіємо після кадрового оновлення спецслужб, Генштабу та Міністерства оборони.

Права кримських татар будуть відновлені разом із кримськотатарською національною автономією в Криму в соборній Українській державі.

Руслан Ригованов

Введення воєнного стану на всій території України до повного відбиття військової агресії та повернення непідконтрольних територій Донеччини та Луганщини і республіки Крим в Україну; вирішення екологічних проблем та проблем з корупційною складовою чинної системи.

Сергій Носенко

Україна не визнає анексію території Автономної Республіки Крим та вважає окупованими частини територій Донецької та Луганської областей. Повернення цих територій буде довготривалим інтеграційним проектом. Участь у відбудові зруйнованої інфраструктури регіонів повинні взяти держави, що гарантували територіальну цілісність України відповідно до Будапештського меморандуму.

Юрій Тимошенко

Відновити територіальну цілісність України, встановити контроль над державним кордоном

Петро Порошенко

Міжнародні санкції проти агресора надійно прив'язані до повної деокупації українського Донбасу та українського Криму, і всі наші громадяни та території мають повернутися під суверенітет України.

Ми продовжимо лінію на відновлення територіальної цілісності України, повернення окупованих територій Донецької та Луганської областей і Криму політико-дипломатичним шляхом, забезпечуючи єдність проукраїнської коаліції у світі, використовуючи інструмент санкцій та механізм міжнародної місії ООН на всій території окупованого Донбасу.

Володимир Петров

-

Андрій Новак

Відновлення територіальної цілісності України в межах визнаного міжнародним правом кордону.

Юлія Литвиненко

Україні вже зараз необхідна стратегія модернізації та відновлення Донбасу та Криму. Ці регіони повернуться до життя завдяки новітнім проектам, що не пов'язані з індустрією та технологіями минулого століття. Вже зараз вимушені переселенці можуть стати натхненниками й капітанами таких процесів, адже вони готові взяти на себе відповідальність за відродження рідних регіонів.

Юрій Кармазін

-

Дмитро Гнап

-

Олександр Ващенко

Повернення Донбасу та Криму за можливістю мирним шляхом. Разом з цим Збройні Сили України буде кардинально зміцнено за рахунок вдосконалення контрактних принципів формування, нового сучасного озброєння та запровадження належного рівня соціального захисту військовослужбовців.

Реінтеграцію нині окупованих територій за простими правилами: всі винні у військових злочинах будуть покарані; всім, хто хоче жити в Росії і хто не вчинив злочинів проти України буде наданий час для вільного перетину кордону; цивільне населення житиме вільно без будь-яких санкцій.

Визначення статусу Криму після його деокупації, як особливої економічної зони, орієнтованої на "технології здоров'я", "зелені технології" та інтенсивний біотехнологічний розвиток.

Василь Журавльов

Забезпечення територіальної цілісності країни, повернення Криму та тимчасово непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей

Олександр Соловйов

-

Центр зовнішньополітичних досліджень ОПАД імені Олександра Никонорова

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook