Зернова угода. Чи зможуть росіяни продовжити шантаж?

Сьогодні росія поставила новий-старий ультиматум щодо продовження зернової угоди. І зробила цей ультиматум спеціально у день візиту Сі Цзіньпіня в Москву (Китай є одним із найважливіших гравців, зацікавлених у продовженні угоди). Таким чином, росіяни намагаються затягнути Китай у свою зернову гру

Вадим Денисенко
політолог
Зернова угода. Чи зможуть росіяни продов…
Ілюстративне фото

Нагадаю, що два тижні тому росія змушена була продовжити зернову угоду під тиском Туреччини. В росії не були готові до турецького шантажу (турецька митниця просто перестала оформляти товари).

З високою ймовірністю можемо говорити про те, що на російські умови ніхто не піде. А відтак, варіантів розвитку небагато:

  • Ситуація буде підвішена на невизначений час і рф розігруватиме зернову карту в переговорному процесі;
  • Турки ще раз провернуть фінт із розмитненням і почнеться позиційна війна в результаті якої рф продовжить ще на кілька місяців угоду;
  • Російський ультиматум буде частково задоволений (ключова грошова вимога — розблокування аміакопроводу Тольятті-Одеса, яке лобіює Ротенберг). Треба одразу тут зазначити, що за умови працюючоі ГТС, відкриття аміакопроводу навряд чи є чимось екстраординарним, хоча в Україні багато хто за таких обставин, почне говорити про "торгівлю на крові".

Загалом, рано чи пізно, але рф мала витягнути цю карту і зараз, на жаль, сценарій "підвішування ситуації на невизначений період" стає найімовірнішим. Адже недаремно, росія штучно гальмувала експорт своєї сільгосппродукції, навіть на шкоду своїм аграріям.

І тепер зернова угода знову стає головним та, мабуть, єдиним переговорним козирем для рф.

Уявити, що Захід зараз відповість забороною на критично важливий для рф імпорт до росії насіння практично неможливо. Справа в тому, що Захід критично залежить від російських добрив.

Поки що відповіді на питання, як вирішиться ця угода, немає. росія створила ще одну точку напруги і чекатиме, щоб із нею розпочали переговори. Але при цьому не треба забувати: на першу зернову угоду рф пішла і за менш складних для себе умов. Точок тиску на рф поки що все ще більш ніж достатньо.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme