Диктатура Зеленського: Як "Слуга народу" підім'яла під себе всю Верховну Раду

У новому парламенті партія Володимира Зеленського "Слуга народу" позбавила опонентів будь-якої можливості впливати на державну політику

Економічний і політичний оглядач
Диктатура Зеленського: Як "Слуга народу"…

Найбільший резонанс у широких колах споживачів української політичної жуйки викликала схема розсадки депутатів, коли "Слуга народу", ігноруючи попередні традиції, окупувала весь фронт сесійної зали, відправивши депутатів інших фракцій та позафракційних у своєрідний "котел" на гальорку. Але чомусь мало говорять, що ще більш брутально домінуюча політсила обійшлася з розподілом важелів впливу на мабутню політику Верховної Ради. Зе-команда в прямому сенсі реалізувала волю електорату на монополізацію влади і зосередила в своїх руках всі важливі механізми ухвалення рішень, констатує Depo.ua.

Вакансія для Альоши Поповича

Домінувати у керівництві парламенту будуть представники "Слуги народу" - спікером буде лідер партії влади Дмитро Разумков, а його першим заступником - ідеолог цієї політсили Руслан Стефанчук. Це питання було вирішено давно і однозначно. І вже ніхто не намагається це рішення оспорити.

А от позиція віце-спікера, який, по аналогії з безсмертним полотном Васнецова, розташується по ліву руку від лідера, залишається вакантною. І не виключено, що такою вона буде ще довго. Або на цю позицію зайде хтось зі співчуваючих Зеленському позафракційних депутатів

Не надто принципове місце в президії не здатне зацікавити когось з політичних лідерів -  для Медведчука з Порошенком і Тимошенко з Вакарчуком воно буде швидше оковами аніж плацдармом. Можливо, хтось з сил меншості і погодився б делегувати свого представника, але це також означало би взяття на себе певних зобов'язань. Тому і Вакарчук, і Тимошенко, яких залишили за бортом парламентської коаліції, відмовилися від претензій на крісло віце-спікера. Звісно, міг би погодитись у якості хайпу хтось типу Рабіновича з ОПЗЖ чи Герасимова з ЄС - але такий "кінь" у зеленій стайні не є бажаним. А Разумков зі Стефанчуком цілком комфортно поратимуться по господарству і вдвох. Тож швидше за все питання обрання віце-спікера відкладуть на невизначений час. Або ж цю посаду запропонують якомусь не надто токсичному позафракційному мажоритарнику з числа тих, хто відкрито чи напіввідкрито симпатизує новій владі - комусь на кшталт Ірини Констанкевич, яка є людиною давнього соратника Коломойського Ігоря Палиці.

Комітети під Зе

Монобільшість "Слуги народу" впливає і на парламентські комітети - в усіх без виключення підрозділах парламенту більшість мандатів матимуть представники правлячої партії. Тобто навіть там, де керівниками комітетів опиняться представники меншості, вся влада все одно буде в руках соратників молодого президента, які зможуть заблокувати будь-яке рішення опозиційного керівника комітету.

А щедрість слуг народу у питанні розподілу комітетів виявилася значно перебільшеною - жодної мови про принципові бюджетний, регламентний чи антикорупційний комітети не йде. Меншості скинуть лише дві позиції: комітет з прав людини, деокупації і реінтеграції тимчасово окупованих територій в Донецькій, Луганській областях та Автономній Республіці Крим, національних меншин і міжнаціональних відносин (13 членів) та комітет з питань свободи слова (7 членів). Ані перший, ані другий не є скільки-небудь принциповими. А враховуючи переважаючу кількість зе-депутатів в кожному з них - жоден не стане осередком опозиційного спротиву.

Принципово важливими і найбільш чисельними є такі комітети:

- з питань фінансів, податкової та митної політики (31 депутат),
- з питань бюджету (31 депутат),
- з питань аграрної та земельної політики (31 депутат),
- з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування (31 депутат).

Кожен з цих комітетів є своєрідним координаційним центром, який впливає на те, які законопроекти, в якому вигляді і под яким соусом потраплятимуть до сесійної зали. 

Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики об'єднає у собі два комітети, які у попередньому скликанні Верховної Ради були окремими одиницями: комітет з питань податкової та митної політики та комітет з питань фінансів і банківської діяльності. Новий мегакомітет є тими дверцятами, через які у законодавче поле потраплятимуть питання, що матимуть чи не найбільшу капіталізацію. Саме сюди шукатимуть доступ лобісти всіх мастей, заціквлені у просуванні інтересів як окремих структур так і цілих галузей. Саме в цьому комітеті створюватимуть правила гри, за якими працюватимуть всі банки, страхові компанії, експортери з імпортерами - та й взагалі всі, хто сплачує чи має сплачувати податки.

На керівництво комітету кандидує Данило Гетманцев - податковий юрист з Києва, який довгий час обстоює запровадження масштабної одноразової податкової амністії з подальшим встановленням загального декларування доходів всіма громадянами України. У Раду Данило Гетманцев потрапив по списку президентської партії.

Гетманцев відомий тим, що брав участь у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, але не пройшлов нібито через те, що провалив якісь закриті "психологічні тести". До того, як спробувати стати суддею, Гетманцев був одним із співзасновників оператора державних лотерей МСЛ, на діяльність якого у 2015-2017 роках були накладені санкції рішенням РНБО.

Комітет з питань бюджету, як і комітет Гетманцева, налічуватиме 31 члена. Впливовість його визначається тим, що саме тут відбувається остаточний крій державного бюджету - найбільшого державного котла. Оскільки всі найбільші бізнеси в Україні побудовані на близькості до державної казни, під час формування кошторису багато хто стає у чергу, аби вплинути на фінансування тих чи інших видаткових статей.

Керувати бюджетним комітетом буде 44-річний Юрій Аристов - власник потужного бізнесу з імпорту риби та морепродуктів, а також мережі підприємств з переробки риби і морепродуктів, а також закладів харчування. Президент Володимир Зеленський свого часу був партнером Арістова по бізнесу, увійшовши у його діяльність грошима в один зі скрутних моментів. З того часу Зеленський або його дружина та найближчі партнери у особі братів Шефірів йдуть з Арістовим рука об руку у цій галузі.

Очевидно, що своєю посадою в комітеті бізнесмен зобов'язаний довірі Зеленського, який не пустив би на одне з найбільш потокових місць людину, що могла би заплямувати себе "крисятництвом". Депутатом Аристов став за списком "Слуги народу".

Комітет з питань аграрної та земельної політики в новому парламенті стає одним з ключових. Саме тут визначатимуться параметри законодавчого забезпечення ринку землі. Адже мораторій на продаж сільськогосподарської землі, зняття якого відкладалося багато років, буде скасовано чи не у перші дні каденції Верховної Ради. І саме аграрний комітет, який раніше був пардаментським середнячком, переходить у лігу важковаговиків.

Те, як відкриватиметься ринок землі, і якими будуть умови придбання наділів, цікавить і вітчизняних аграрних баронів, і міжнародні аграрні корпорації. Всі вони готові платити за можливість впливати на процес розробки правил гри, які допоможуть їм у подальшому стати власниками найбільших земельних банків.

Свою цікавість до керування продажем землі проявляє голова президентського Офісу Андрій Богдан - він лобіює на посаду керівника комітету свого товариша і партнера Миколу Сольського.

Сольський є співзасновником і співвласником "Українського аграрного холдингу". Земельний банк компанії – близько 50 тис. га у Чернігівській, Київській, Полтавській та Закарпатській областях. Ця земля, як і у випадку інших аграрних підприємств - арендовані у селян паї, які після зняття мораторію почнуть торгуватись на ринку.

І саме від Сольського та його куратората Богдана залежатиме, як функціонуватиме майбутній ринок землі в Україні і хто опиниться у найбільш вигідних умовах перед стартом скупки останього нерозподіленого українського ресурсу.

Неабияк підріс в новому скликанні і Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Він проводитиме через себе такі ключові питання, як зміни до Конституції. У його віданні опиняються важелі формування регіональної політики, рівня самостійності регіонів, etc. В контексті майбутніх реформ державної сфери комітет стає ключовою ланкою, що забезпечуватиме безперешкодність проходження президентських ініціатив.

Керуватиме комітетом 38-річний член виборчого списку "Слуги народу" Андрій Клочко, який певний час працював директором департаменту продажів медіахолдингу "Главред Медіа", який входить у "1+1 Media" олігарха Ігоря Коломойського.

Серед інших, менш впливових, але також знакових слід відзначити новостворений Комітет з питань цифрової трансформації. Цей підрозділ з'явився під президентські діджитал-ініціативи. І особисто - під головного цифровика президента Михайла Федорова. Саме через цей комітет формуватиметься державна політика у сфері запровадження інформаційних технологій в управлінні державою і, що найголовніше, формуватимуться конкретні загальнодержавні проекти з діджиталізації, під які виділятимуться цілком конкретні кошти. 

Керуватиме комітетом діджитал-спеціаліст і 61-й номер у списку "Слуги народу" Михайло Крячко - людина зі структур згаданого вище Михайла Федорова. На момент балотування в Раду Крячко працював операційним директором digital-агентства SMMSTUDIO, яке належить саме Федорову. До складу комітету увійдуть також і інші соратники головного президентського "цифровізатора".

Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики ймовірно очолить екс-керівник каналу 1+1 Олександр Ткаченко. Очікується, що цей медіа-менеджер, який тісно зв'язаний з інтересами Ігоря Коломойського, на цій посаді сприятиме розбудові інформаційної імперії олігарха. Звісно, якщо йому не випаде очолити Київську міську держадміністрацію замість Віталія Кличка - цей проект усунення боксера від управління столицею активно обговорюють у політичних колах.

Комітет з питань економічного розвитку швидше за все очолить юрист Дмитро Наталуха, який за часів Міхеіла Саакашвілі, був обраний на конкурсі на посаду голови Лиманської районної державної адміністрації Одеської області. Він також є чоловіком народної депутатки від Батьківщини Альони Шкрум.

Комітет з питань освіти, науки та інновацій очолить Сергій Бабак - директор освітніх програм Українського інституту майбутнього і син екс-ректора Національного авіаційного університету. Раніше обговорювалося питання призначення Бабака міністром освіти і науки, але натепер про це вже не згадують.

Всі інші комітети, окрім комітету з прав людини та комітету зі свободи слова, також очолять представники Слуги народу. Представникам меншості подекуди запропонують посади заступників голів та секретарів комітетів.

***

Розподіл посад у комітетах остаточно окреслює монопольне становище провладної партії у парламенті. І саме цього, схоже, у партії і прагнули. От тільки монополія на владу завжди має і зворотний ефект - нова партія влади сама мінімізувала свої можливості звалити провину за будь-яку невдачу на "козлів, які заважають нам жити". По суті, отримавши безпрецедентну підтримку на виборах, команда Зеленського залишається один на один з виборцями, а значить і відповідальність за все будуть нести тільки вони.

Читайте також: "Передова Зеленського": Що означає сегрегація депутатів у Верховній Раді і Голови парламентських комітетів: Хто стане "молодою командою" Зеленського

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme