Стадіон так стадіон: Як Зеленський віджиматиме в місцевої влади її улюблену цяцьку

Новий робочий тиждень Володимир Зеленський почав із презентації програми "Здорова Україна". Завдання останньої – збільшити тривалість життя українців і покращити стан здоров’я нації. Чому ж, попри те, що сама по собі ця ідея правильна, починання Банкової викликає скепсис

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Стадіон так стадіон: Як Зеленський віджи…

Черговий раунд масштабного пропагандистського шоу Банкової – серії приурочених до 30-річчя Незалежності форумів "Україна 30", тематика яких охоплює всі сфери життя держави і суспільства, має назву "Здорова Україна". У вівторок, виступаючи на цьому зібранні, президент України представив розроблену ОП, Мінохорони здоров'я і Міносвіти програму "Здорова Україна". "Українці мають жити довше", - цим гаслом Володимир Зеленський охарактеризував надзавдання програми. Що ж, задача благородна. А як щодо шляхів, методів і можливостей для її виконання на практиці?

Ідея зробити українців здоровими не вперше мучить чинного гаранта. У листопаді 2020 р., в розпал пандемії коронавірусу, він ініціював розробку програми "Здорова нація". Її задачею назвав "надавати громадянам інформацію про переваги здорового способу життя, регулярних фізичних навантажень і тренувань". Хотів Володимир Олександрович запровадити і "кошик здоров’я" – "перелік вітамінів, необхідних для підтримки здорового організму, зміцнення імунітету тощо". У свою чергу, глава президентського Офісу Андрій Єрмак казав, що "національна ідея – це здорова нація". Про тверду логічність і послідовність планів і дій нинішньої владної команди свідчить те, що кількома місяцями перед цими заявами рішенням уряду через карантин були закриті всі спортивні майданчики просто неба. Як потім казав тогочасний головний санітарний лікар, а нині міністр Віктор Ляшко, це був елемент морального тиску на суспільство – щоби серйозніше ставилися до ковіду.

Читайте також: Вдаримо популізмом по коронавірусу: Як Зеленський дійсно зможе зробити з українців здорову націю

Від оздоровчих ініціатив президента до дій минуло не так і багато, якихось сім місяців. Нинішній проєкт "Здорова Україна" є більш масштабним за торішні плани господаря Банкової. Складається він із трьох частин: модель здорової школи, повні медичні обстеження, створення "активних парків" і спортивних майданчиків по всій Україні.

До першої належать вісім компонентів, які мають сприяти зміцненню імунітету школярів. "Зокрема, це нова концепція уроків фізкультури. Це реформа шкільного харчування, як впроваджує перша леді Олена Зеленська, а меню розробив відомий шеф-кухар Євген Клопотенко", – повідомив президент. Сюди ж відносяться популяризація гуртків, онлайн-додатків для них на інші загалом потрібні речі.

Ідея зі зміною харчування, гуртками і додатками прекрасна. Правда, без сарказму. Тут головне, щоби її втілення не саботували на місцях.

Щодо нових уроків фізичної культури. Найперше спадають на думку проблеми, які відчувають пересічні українські школи з пошуком учителів фізкультури, яких стає дедалі менше. А самі ці уроки за нашою багаторічною традицією для багатьох учнів є швидше факультативними, аніж обов’язковими. Діти часто їх прогулюють, бо їм не цікаво, не актуально, в них немає можливості помитися після тренування. До того ж, одні й ті самі вправи для одних - залегкі, а для інших стають джерелом комплексів на багато років. Тож дуже хотілося б почути про нові підходи до уроків фізкультури не від цілого президента, а від профільних міністрів - Шкарлета, Гутцайта і Ляшка. Будемо сподіватися, вони зможуть розробити щось дійсно цікаве і корисне. Щоби діти не прогулювали уроки і не помирали на них. А це, на превеликий жаль, навіть після всіх реформ досі хоч рідко, але стається.

Друга і третя складові програми "Здорова Україна" мають знизити кількість передчасних смертей, насамперед від захворювань системи кровообігу і онкології. "Найбільшою проблемою є діагностика цих хвороб на ранній стадії", – зазначив Зеленський. Щоб виправити ситуацію, для громадян старше 55 років запровадять повні медичні обстеження щодва роки, а для деяких категорій – щороку. Для сімейних лікарів і навіть для тих, хто сумлінно обстежуватиметься, Мінохорони здоров’я обіцяє впровадити стимули. "Це можуть бути пропозиції у спортзалах, басейнах, інші мотиваційні пакети, - відкрив карти на форумі міністр Ляшко. – В цьому році ми запускаємо мотиваційні стимули щодо профілактики інфекційних захворювань. Зокрема, за відсоток охоплення вакцинацією від кору, краснухи та паротиту з 1 вересня буде впроваджуватися доплата сімейним лікарям".

Влада хоче, щоби лікарі агітували серед пацієнтів за щеплення задля підвищення своєї зарплати? Чи не вийде з цього нав'язування медичних послуг і чи не краще розробити агітаційну програму вакцинації на загальнодержавному рівні: з лікнепами, масовими вакцинуваннями (як зараз із ковідом), можливістю записатися і прийти в зручний час. Нехай би там і нагороджували сумлінних громадян чимось приємним. А лікарям просто можна підняти зарплату і додатково преміювати тих, хто працює особливо добре. 

Окремим пунктом у програмі "Здорова Україна" виділено створення мережі майданчиків для фізичної активності. Якщо плани президента будуть втілені в життя, по всій країні (до мільярда дерев) з’являться 873 майданчики для занять спортом. Це починання, безперечно, прекрасне. Президент заходить на поле місцевих політиків, які змагаються перед кожними виборами, хто більше облаштує спортпощадок і дитячих майданчиків, а потім урочисто їх відкриє (одна біда - на цих турніках дуже важко кудись приліпити свій портрет і прізвище, доводиться ставити нескромну табличку). Тепер цей хліб в них відбере президент. Зможе їздити країною і перерізати червоні стрічки, відкриваючи майданчики для воркаута, качалки, ба навіть просто повішене на підхожому стовпі кільце для баскетбольного м’яча. Такі об’єкти значно дешевші за шляхи, школи, дитсадки чи нові лікарні, за мінімального напруження сил чиновницької вертикалі їх можна відкривати хоч щодня. І навіть добре, коли їх більшатиме - народу корисно для здоров'я, а головному його слузі - для рейтингу.

Щоправда виникне питання про фінансування будівництва (місцевий чи державний бюджет, районні чиновники не будуть раді, що хтось крім них піаритиметься за "їхні державні гроші"), місця під це будівництво (в спальних кварталах такі майданчики вже здебільшого є, бо недавно ж були вибори, а решту місця зайнято під парковки).  Тендери, підряди, кошториси… Попередні великі проекти Зеленського викликали в громадскості чимало питань щодо корупції. 

Не дає відповіді програма і на ще одне важливе питання: хто, починаючи з наступного дня після урочистого відкриття, доглядатиме і підтримуватиме об’єкти спортивної інфраструктури у робочому стані, хоча б просто в чистоті, і захищатиме їх від вандалів.Ч и спроможеться місцева влада забезпечити їх надійну охорону? Нині по всій країні від центру до села можна побачити немало напіврозграбованих чи брудних спортмайданчиків, полів без запланованого освітлення і з вкраденою огорожею… Нагадаємо, в попередні роки була ухвалена і реалізовувалася загалом корисна програма "Урок футболу від Федерації футболу України", в межах якої збудували багато пришкільних футбольних міні-полів. І далеко не всі з них досі в робочому стані.

Тож є дуже велика небезпека, що в цілому корисна і правильна ініціатива упреться в саботаж, корупційні скандали і взаємні звинувачення, бо наразі вона видається дещо непродуманою. Піарною. Загалом, протягом низки форумів "Україна 30" наш молодий гіперактивний президент роздав стільки обіцянок у всіх сферах і напрямках, що реалістичність їх виконання вже викликає сумніви. 

До речі, президента Зеленського можливо це здивує, але українська влада за останні десятиліття створила не одну і не дві державні програми, більш чи менш схожі на його. Вони навіть частково виконувалися, а деякі досі діють. Так, в 1998 році указом президента Леоніда Кучми №963 було затверджено Цільову комплексну програму "Фізичне виховання – здоров'я нації". Вона діє донині. Чинним є указ Кучми про Національну доктрину розвитку фізичної культури і спорту від 28.09.2004 р. №1148 зі змінами, прийнятими при президентові Віктору Ющенку. І за нього ж було схвалено Національний план дій щодо реалізації державної політики у сфері фізичної культури і спорту (указ від 02.08.2006 №667).

Досі є чинною і Державна цільова соціальна програма розвитку фізичної культури і спорту на період до 2024 року, ухвалена постановою Кабінету міністрів від 01.03.2017 р. №115.

Але погодьтеся, це так нудно - втілювати в життя ідеї попередників...

Тим часом статистичні дані свідчать про те стабільне, що завжди було в нашій країні за всіх владних команд, – скорочення населення, яке то пришвидшується, то сповільнюється. Але відбувається невпинно і за ним не встигають жодні плани чиновників. Лише 2020-го нас поменшало на третину мільйона. Цього року процес, який має кілька причин, точно не зупиниться. І тут питання, що робити далі - вдатися до більш дієвих заходів (лікнеп, доступність медицини, підвищення рівню життя тощо) чи розробити ще одну державну програму з назвою, що всім сподобається.

фотожаба про зеленського

Єхидні користувачі соцмереж вже навіть придумали її слоган.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme