Колекціонер дороговизни: Хто такий новий голова Мінстратегпрому Павло Рябікін

Новий очільник Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості Павло Рябікін відомий не лише своїми чималими статками, а й гучними скандалами

Журналіст відділу новин
Колекціонер дороговизни: Хто такий новий…
Фото: Facebook Павла Рябікіна

4 листопада Верховна Рада призначила його на посаду очільника Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості, яку ще напередодні обіймав Олег Уруський. До сьогодні Рябікін був головою Державної митної служби.

Рябікін неодноразово втрапляв у скандали, коли працював заступником голови Київської міської держадміністрації й очільником аеропорту "Бориспіль". Будемо сподіватися, що у кріслі міністра він не робитиме помилок. А поки нагадаємо, чим знаменитий цей чиновник і яка в нього біографія.

Де народився та навчався голова Держмитниці

Рябікін народився 6 червня 1965 року у Києві, в родині головного режисера Київського театру оперети, а потім Одеського оперного театру Бориса Рябікіна. Навчався у столичній школі №41, а вищу освіту здобув у Київському державному університеті ім. Т.Г. Шевченка – у 1989 році закінчив факультет міжнародних відносин і міжнародного права, отримав диплом юриста-міжнародника. Був однокурсником п'ятого президента Петра Порошенка, Міхеіла Саакашвілі й багатьох інших політиків.

За програмою обміну студентів у 1987 році їздив на стажування в Німеччину у Лейпцизький університет. У 1992 році в КНУ закінчив аспірантуру.

У 2000 році навчався в аспірантурі в Інституті міжнародного права Кільського університету (ФРН) за фахом "Міжнародне та приватне право". Спеціалізувався на питаннях створення організацій і корпоративних структур.

Як Рябікін кар'єру будував

Одразу після закінчення університету, у 1989 році, він влаштувався юрист-консультантом, а вже через три роки пішов працювати адвокатом у Київську міську колегію адвокатів.

У 2000 році Рябікін переміг на довиборах на 130-му мажоритарному окрузі (Миколаївська область) і став народним депутатом. Він увійшов до комітету з питань правової політики. Через два роки переобрався в парламент знову, але тоді вже став членом комітету з питань економічної політики. Однак вже у березні 2005 року він достроково склав повноваження у зв'язку з переходом на посаду заступника міністра транспорту і зв'язку (сьогодні — Міністерство інфраструктури). Там пропрацював до серпня 2006 року.  

Павло Рябікін

У липні 2009 року Рябікін поїхав працювати в Данію, де очолив українське представництво. До України він повернувся менш ніж через рік (у квітні 2010) й майже одразу став заступником директора – начальником порту ТОВ "Рекреаційно-оздоровчий центр" Зелений порт".

Ймовірно, що найбільше Рябікіну подобалось бути нардепом, тому у 2012 він втретє пройшов у Раду. Однак на цей раз балотувався від партії УДАР. В парламенті VII скликання був членом транспортного комітету. Також він з 2012 року – член Парламентської асамблеї Ради Європи.

У липні 2014 року Рябікін стає заступником глави Київської міської державної адміністрації. На цій посаді він понад рік займався питаннями містобудування та архітектури. У жовтні того ж року знову пішов працювати у "Зелений порт" на ту ж посаду.

Через три роки, у березні 2017 року, уряд призначає Рябікіна на посаду глави аеропорту "Бориспіль". До речі, під час роботи у КМДА та у "Борисполі" Рябікін втрапляв у найгучніші скандали, про які ми розповімо згодом.

На місцевих виборах 2020 року він балотувався до Київради під №19 за списком партії "УДАР" в Дарницькому районі, однак в депутати не пройшов.

У серпні 2021 року він переміг у конкурсі на посаду очільника Державної митної служби, яку, до речі, обіймав з 18 листопада 2020 року. Однак тоді він був призначений за "карантинною" процедурою. Вже 15 вересня цього року уряд звільнив його у зв'язку із закінченням строку дії контракту й одразу призначив.

Що відомо про сім'ю Рябікіна

Дружина посадовця Галина – підприємець у сфері ресторанного бізнесу. Їй належать ресторани "Маячок", Sanpaolo, а також кафе "Імбир".

Донька – Анна Лазаревич закінчила навчання у Великій Британії та займається в Києві ресторанним бізнесом. Вона є власницею джин-бару Gimlet. У одному зі своїх інтерв'ю розповідала, що їй принципово було зробити акцент саме на джині, бо саме в цьому вона "розбирається і це їй подобається".

Найгучніші скандали за участі Рябікіна 

Голова Держмитслужби

У 2017 році, очолюючи аеропорт "Бориспіль" Рябікін заявив, що компанія Ryanair висуває до аеропорту вимоги щодо польотів до Києва, які не відповідають українському законодавству. Тодішній міністр інфраструктури Володимир Омелян розкритикував його через "розголошення конфіденційних умов договору" й навіть наполягав на звільненні, однак Рябікін залишився на посаді.

У 2019 році у декларації Рябікіна за 2016 рік виявили неправдиві відомості. Як повідомлялося на сайті НАЗК, Павло Рябікін, подаючи декларацію за 2016 рік, зазначив недостовірні відомості про водний засіб – стоянкове судно "Рапан", яке належить йому на праві власності, та отриманий ним дохід від надання майна в оренду. Крім того, не задекларував власні корпоративні права та  корпоративні права члена сім’ї (доньки), а також не вказав відомості про нежилі приміщення та автомобіль, які належать доньці на праві власності, та отриманий нею дохід від зайняття підприємницькою діяльністю. Так, загальна сума недостовірних відомостей у декларації за 2016 рік становить понад 10,6 млн гривень. Згодом ЗМІ повідомили, що Рябікін позов до НАЗК не з першої спроби, але виграв. Він подав позов в Окружний адміністративний суд міста Києва, в якому просив визнати неправдивим та скасувати рішення Нацагентства. 31 серпня 2020 року ОАСК йому відмовив повністю. Тому голова митниці подав скаргу, яку Шостий апеляційний адмінсуд задовольнив і скасував рішення НАЗК.

У жовтні 2020 року Служба безпеки України заявила, що викрила зловживання підрядниками будівництва паркінгу, в межах якого зловмисники завищували обсяги виконаних робіт і переводили в готівку гроші через фірми-прокладки. За даними СБУ, схема дозволила перевести в готівку 37 млн грн і сформувати близько 6 млн грн необґрунтованого податкового кредиту. До речі, у травні 2019 р. першу чергу паркінгу в аеропорту відкрили. Історія його будівництва тривала сім років. Тобто, почалася за 5 років до приходу Рябікіна на посаду директора летовища.

А НАБУ того ж 2020 р. повідомило, що припинило п’ятирічну корупційну схему на ДП "МА "Бориспіль". За даними НАБУ і САП, один з керівників аеропорту з 2014-го по 2019 рік, увійшов у змову із "правильними" орендарями, в результаті чого "Бориспіль" недоотримав більш ніж 16,5 млн грн. У червні цього року НАБУ і САП скерували цю справу до суду. У ній йдеться про період 2016-17 рр.

Чим володіє, на чому пересувається та скільки грошей має Рябікін

Повну декларацію Рябікін подавав ще у березні 2021 року, однак після цього низку разів повідомляв про суттєві зміни у майновому стані. Він має три квартири в Києві (235,9, 189,9 й 109 кв.м), а його дружина – дві у столиці (50,7 й 70 кв.м) й одну в окупованому Криму, в Севастополі (120,3 кв.м.). Також їм належать земельні ділянки й житловий будинок у Києві та селі Романків, паркомісця й гаражі. Крім цього, вони мають у столиці недобудовану дачу. 

Полюбляє сім'я Рябікіних й антикваріат. Вони володіють фігурами з мармуру та бронзи, колекцією енциклопедій та книг, ківшиками й вазами з венеційського скла й колекцією живопису 19-20 століття. Задекларував посадовець ДМС годинники Vacheron Constantin, Piaget, Blanpe, Breitling for Bentley, а його дружина – ювелірні вироби. Також Галина Рябікіна вказала, що має право на три товарні знаки.

Колекція транспортних засобів у Рябікіна така ж масштабна, як і нерухомості. Він має низку водних засобів (понтони стоянкові, плавдачу, причальний понтон й два самохідних прогулянкових судна). Пересувається на BMW 730D, Mercedes Benz SLK230, Audi Q8 й Range Rover Evoque.

Торік на посаді глави аеропорту "Бориспіль" Рябікін заробив понад 7 мільйонів гривень, а у митній службі – 138 тисяч. Також він оприлюднив непоганий дохід від надання майна в оренду:

Декларація Рябікіна

Статки Рябікіна

Галина Рябікіна від зайняття бізнесом отримала понад 978 тисяч гривень. Вона торік продала чимало рухомого майна:

Декларація Рябікіна на сайті НАЗК

Від громадянки Олесі Тарасенко вона отримала значний розмір виплати штрафу.

Павло Рябікін декларація

Рябікін тримає на банківських рахунках понад 3 мільйони гривень, майже 20 тисяч доларів та близько 9 тисяч євро. Готівкою в нього – 700 тисяч доларів та 45 тисяч євро. Подружжя, згідно з декларацією, часто виступає позичальником коштів у значних розмірах.

Фото: Сайт КМДА

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme