Замах на міністра: Чим відзначився Роман Лещенко, якого хотіли викрасти і катувати

На міністра аграрної політики Романа Лещенка готували замах, який вдалося попереди працівникам МВС

Журналіст стрічки новин
Замах на міністра: Чим відзначився Роман…
Фото: Сторінка Лещенка у Facebook

Про це на брифінгу повідомив Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський.  Голова відомства зазначив, що справа була пов'язана з діяльністю Лещенка у 2018-му ще до зайняття ним посади у міністерстві. Замовник злочину – громадянин США – вчора зустрічався з кілером, якому дав завдаток у $20 тис. 

Як розповіли працівники МВС Лешенка хотіли викрасти і катувати, при цьому замовник припускав, що тортури можуть призвести до загибелі міністра. При цьому до початку злочину замовник мав виїхати з України до США. 

У справі фігурують два злочини. Спершу правоохоронці перехопили інформацію, що жінка шукає кілера. Працівники МВС вивели її на підставну особу. Втім, головним замовником був саме чоловік-американець. Окрім викрадення і знущання з Лещенка, хотіли вбити іншу людину – колектора, який начебто заборгував замовнику $150 тис. 

Сам Роман Лещенко заявив, що погрози отримував вже тривалий час. 

"З 2020 року, з моменту, як я став головою Держкадастру, я знаходжуся, згідно з указом президента, під охороною. По відношенню до мене було багато різних погроз, по відношенню до моєї родини, моїх дітей. Цей процес постійний", – сказав він. 

Додав, що мотивом для злочину стала ситуація 2018 року, коли він працював аграрієм і не обіймав жодних політичних посад. Міністр розповів, що згаданий громадянин США представився працівником насіннєвої компанії США і хотів надати українським аграріям насіннєвий матеріал. Проте згодом виявилося, що матеріал був генетично модифікований і заборонений українським законодавством. 

"Це цивільно-правовий спір, в рамках якого є рішення суду, що набрали законної сили", – наголосив міністр. 

Втім, постанова суду не завадила американцю пізніше вдатися до шантажу, влаштовувати медійні атаки та напади у соцмережах. 

Depo.ua пригадує, чим займався Роман Лещенко до держслужби і про яку скандальну історію йдеться. 

Чим займався Лещенко до приходу у Кабмін

Отже, міністр народився 32 роки тому на Черкащині. По завершенні школи мав піти по стопах своїх батьків-аграріїв та вступити в Уманський аграрний університет. Проте Роман скористався з нагоди отримати столичну освіту і став студентом юрфака Київського університету Шевченка. 

Вже на перших курсах він почав працювати за фахом, влаштувавшись головним юридичним консультантом холдингу OSG Group. А по завершенні навчання в 2011 році розпочав власну справу та згодом заснував консалтингову компанію "Український аграрний центр".

В 2015 році Роман Миколайович захистив кандидатську дисертацію на тему "Фінансово-правове регулювання офшорних механізмів" і отримав ступінь кандидата юридичних наук. Був включений у Постійну юридичну комісію вченої ради університета Шевченка.

Незабаром після згаданої вище вдалої інвестиції у виборчу кампанію Зеленського, в жовтні 2019 року молодий юрист був призначений уповноваженим президента з земельних питань. В жовтні 2020 року Кабінет Міністрів призначив його головою Держгеокадастру. А згодом доріс до посади міністра.

Що робить Лещенко в уряді

Головне завдання міністра – реалізація земельної реформи. Сам Лещенко в коментарі телеканалу "Дом" зазначав, що вже на першому етапі її реалізації були розкриті корупційні схеми за участю чиновників. 

"Якщо земельна реформа — це погано в їхньому розумінні, то що ж було 30 років до цього? Відсутність реєстрів, відсутність прозорої системи, відсутність легального ринку землі, все було в "чорній зоні"... Я хочу зазначити — ми звільнили тисячі чиновників... Наприклад, у нас була система Госгеокадастру, в якій працювали 10 тис. чиновників, які розпоряджалися землею в нашій країні. Ми звільнили там 5 тис. чиновників, і продовжуємо їх зачищати, оптимізувати. Тому що вони використовували фінансовий ресурс платників податків, ми платили їм сотні мільйонів гривень зарплат, а вони використовували схеми безкоштовної приватизації, формували тіньовий ринок", — наголосив міністр.

У вересні цього року деякі експерти прогнозували, що Лещенка позбавлять міністерського крісла. Зокрема, за даними джерел Depo.ua, ним були незадоволені через провал Стратегії Кабміну щодо зрощення та дренажу, яка передбачає модернізацію та будівництво зрошувальних та дренажних систем.  Втім, міністр залишився на посаді. 

Що за скандал з американцем

Конфлікт розгорівся між Лещенком та громадянином США Куртом Джейкобом Гросансом. Останній розповідав, що приїхав до України у 2017-му, хотів розвивати агробізнес. 

Гросанс

Фото: Kyiv Post

У 2018-му Роман Лещенко став директором його підприємства ТОВ "Гросанс". Курт Джейкоб звинуватив Романа, що за його керівництва з підприємства у невідомому напрямку зник великий обсяг зерна. Начебто завдані збитки склали $250 тис.  

Як пише Kyiv Post, Гросанс стверджував, що залишився без капіталу і не міг тривалий час інвестувати у вирощування зернових. Лещенко усі звинувачення відкидав. Акцентував, що залишив компанію, щойно дізнався про аферу з семенами – за версією пана Романа, Курт Джейкоб контрабандою завіз в Україну генетично-модефіковане насіння і хотів його тут використовувати. 

Що ж до грошей, за словами Лещенка, вони з Гросансом домовилися, що бізнесом американця опікуватиметься компанія "Прогрес", яка належала українцю. При цьому сам Гросанс буде в курсі кожної фінансової операції. 

Але за даними видання, з переписки аграріїв у WhatsApp випливає, що свого часу для Гросанса використання "Прогресу" стало сюрпризом. "Ти також забрав гроші з мого акаунту для своєї компанії без мого відома", – писав він. Лещенко відповідав, що лише намагався вправно керувати бізнесом американця і таким чином зробив всі транзакції законними. Також обіцяв усе повернути. 

Втім, за кілька місяців повернув $35 тис. і заявив, що банкрот, тому всю суму віддати не зможе. 

"Якщо ми говоримо про крадіжку, треба почати з того, що ти вкрав соєві боби у США та контрабандою завіз їх в Україну. Або з маніпулювання податковими звітами щодо прибутку, який ти отримав в Україні", – писав Лещенко. 

У свою чергу Гросанс відповів, що Лещенко був директором і всі ці речі віддбувалися з його відома. 

Втім, після дворічних суперечок Лещенко виплатив американцю $195 тис. і таким чином розрахувався. Втім, потім Гросанс заявив, що його опонент повинен компенсувати йому збитки на $485 тис. 

Нагадаємо, що за словами Лещенка, після початку його політичної кар'єри посилився шантаж та погрози з боку Гросанса. Саме призначення Лещенка міністром американець прокоментував публічно. "У мене є досвід роботи мого підприємства в Україні. Проте, на жаль, з гірким присмаком розчарування, пов’язаним саме з цим громадянином України. Тому я хочу повідомити про те, що Роман Лещенко на посаді директора мого підприємства, на моє переконання, зловживав моєю довірою та своїм службовим становищем", – йшлося у прес-релізі ТОВ "Гросанс".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme