Законопроект про місцевий референдум потрібен Зеленському щоби знімати мерів, – ЗМІ

Згідно із законопроектом, для початку процедури відсторонення чинного мера буде достатньо всього 10% незадоволених міською владою

Журналіст стрічки новин

Про це повідомляє Depo.ua з посиланням на "ДС".

Так, представник Володимира Зеленського у Верховній Раді, перший віце-спікер парламенту Руслан Стефанчук презентував законопроект "Про місцевий референдум".

Зазначається, що цей документ на 131 сторінці написала робоча група на чолі з самим Стефанчуком. Протягом трьох тижнів проект буде обговорюватися, а вже в середині або в кінці квітня він буде внесений на голосування в сесійний зал. Головний мотив Зеленського полягає в іншому.

"А саме, в тому, щоб отримати додаткові гачки, на які можна підвісити місцеве самоврядування. Нагадаємо, що 25 жовтня минулого року відбулися місцеві вибори, на яких "слуги народу" програли вибори мерів у всіх великих містах. І зараз міське самоврядування вельми неслухняне і саме самоправне, що вкрай не подобається Банковій. Тепер же місцеві референдуми стануть для Зеленського легальним механізмом, щоб позбавлятися від неугодних мерів, а інших — примушувати до послуху", – йдеться у повідомленні.

У проекті чітко розписано, як будуть проводитися референдуми проти органів місцевого самоврядування. Референдум проводиться в територіальній громаді (саме в громаді, а не в області чи районі). Предметом референдуму може бути висловлення недовіри місцевій раді і (або) сільському, селищному, міському голові. Щоб організувати такий референдум, потрібні зібрати підписи лише 10% виборців.

Водночас зазначається, що місцеве самоврядування в особі мера і міськради має різні способи для зриву спроб організувати такий референдум ще на етапі збору підписів. Щоб провести місцевий референдум всупереч волі мера та міськради, потрібен чималий адміністративний і силовий ресурс. Тому організувати цю затію зможе тільки центральна влада руками місцевих структур партії "Слуга народу" за негласної допомоги обласної держадміністрації і силових органів.

Формально все буде відбувається демократично. Згідно з проектом, щоб місцевий референдум був визнаний таким, що відбувся, в ньому повинні взяти участь не менше 50% виборців. Рішення вважається прийнятим, якщо його підтримала більшість тих, хто взяв участь у референдумі.

"На ділі ж вийде ось що. Багато мерів у нас обрані в другому турі. Це означає, що в першому турі вони мали менше 50% голосів. А їх суперники, разом узяті, мали більше 50%. І ось тепер ці суперники отримують чудовий шанс для дострокового реваншу. У будь-якому місті знайти 10% незадоволених — простіше простого (особливо якщо за твоєю спиною стоять силовики за підтримки центральної влади)", – йдеться у повідомленні.

Так, як тільки підписи цих 10% зібрані, оголошується референдум і починається агітаційна кампанія проти мера. У ній беруть участь всі його конкуренти, а їх сумарний рівень підтримки, нагадаємо, понад 50%. Результат фактично запрограмований: більшість виборців, що прийшли на дільниці, висловлюють меру недовіру.

Відразу після офіційного оголошення результатів, згідно з проектом, мер позбавляється своєї посади, а його повноваження переходять секретарю міськради до нових виборів. Ці вибори повинна оголосити Верховна Рада в 90-денний термін.

Звичайно, не забороняється, щоб людина, яку прогнали з посади мера референдумом, знову балотувалася. Але тут він вже спочатку буде в психологічно програшній позиції: йому більшість городян тільки що висловили недовіру, а він все одно рветься на вибори, ігноруючи думку людей. І чомусь виникає тверда впевненість в тому, що переможець цих позачергових виборів виявиться набагато більш лояльним до Банкової, ніж його попередник, з яким Банкова розправилася завдяки референдуму.

Нагадаємо, раніше Зеленський наїхав на місцеву владу, порівнявши її з російським екс-президентом.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme