Західні експерти дали прогноз про результати роботи Саакашвілі

Американські експерти позитивно оцінюють призначення третього президента Грузії Михайла Саакашвілі головою Одеської ОДА, але впевнені, що грузинському політику в Україні буде значно важче втілювати свої плани
Depo.Влада
15 червня 2015 11:02
ФОТО: depo.ua

Про це пише видання "Голос Америки", передає depo.ua.

Директор Jamestown Foundation Глен Говард вважає, що в ситуації, що склалася України необхідно залучити в політику людей ззовні, які ще себе не скомпрометували.

"Звичайно, можна очікувати 40-30 років, і сподіватися, що нове покоління українців із західною освітою займуть ці посади, але при такому варіанті вони втратять кілька десятків років. Адже час - не на боці України. І не на боці Путіна. Щодня України сильнішає у військовому і з економічному плані. І це є загрозою для Путіна", - розповідає Говард.

"Я можу згадати приклад, коли польська армія після Першої світової війни перемогла росіян у битві над Віслою. Більшість генералів тоді в польській армії були грузини. І це вберегло Польщу від попадання в руки Радянського Союзу. Так чому ж Україна для досягнення своєї стратегічної мети не використовувати зараз таланти і хороші здібності грузин? ", - згадав історичний приклад експерт.

Якщо Михайло Саакашвілі зможе змінити ситуацію в Одесі, вважає політолог, це вплине в цілому на Україні.

"Він розуміє геополітичні виклики, які стоять перед Україною. Незважаючи на понад 20 років незалежності, в Україні небагато змінилося. Тому його призначення в Одесі - це величезний ризик для нього, і дзвінок одночасно. Але в будь-якому випадку, ситуація в Одесі матиме надзвичайно великий вплив на весь Чорноморський регіон України».

На думку Глена Говарда, країни Заходу повинні активніше працювати над вирішенням конфлікту з Росією:

"Це безпорадні часи, ми можемо отримати війну на всій території Європи, ситуація в Україні є переломною. Якщо ми на Заході не поставимося до цього серйозно, то будемо спостерігати, як піде під хвіст вся Україна, потім Грузія, потім Азербайджан. Всі ці республіки втратять свій суверенітет. І в цьому небезпека".

Тим часом, фахівець з питань Кавказу в Інституті Карнегі у Вашингтоні Томас де Ваал вважає, що в Україні у Саакашвілі набагато складніше завдання, ніж це було для нього в Грузії.

"Для нього Україна - чужа країна, він повинен сподіватися на чужу команду. Буде опір і місцевого криміналітету, і тих, хто симпатизує Росії, буде дуже багато. Але Порошенко на це пішов, бо Саакашвілі - це та особистість, яка може боротися з корупцією в Одесі".

Томас де Ваал не виключає, що наведення порядку в Одесі буде коштувати для городян дорого:

"Швидше за все, Саакашвілі спробує піти на жорсткі і непримиренні кроки, особливо враховуючи, що він в Одесі зустріне величезний опір кримінальних еліт. Він не зможе розраховувати в цьому плані на державні інститути. Швидше за все, він вибере найжорсткіші методи боротьби з корупцією. І на жаль, якщо так станеться, це може привести до насильства на вулицях Одеси".

Найменш оптимістичну позицію щодо призначення колишнього президента Грузії головою Одеської ОДА розділяє Дейвид Креймер, старший директор з прав людини та демократії в Інституті Маккейна.

"Це трохи дивно, якщо чесно, - ділиться враженнями американський оглядач. - Я розумію, що у них з президентом Порошенко близькі стосунки. Президент Саакашвілі має хорошу репутацію в питаннях боротьби з корупцією, зі злочинністю, беручи до уваги його досвід у Грузії. Але в Україні перед ним - великий виклик, дуже інший виклик. Чи зможе він застосувати досвід Грузії в Одесі - регіоні, де надзвичайно процвітає корупція, злочинність; регіоні, що недалеко відійшов від Донбасу, де росіяни підходять все ближче і ближче. І Одеса може виявитися на лінії вогню, якщо Росія вирішить продовжувати агресію вглиб України".

Креймер є прихильником політичної моделі, де місцеве самоврядування обирається народом, а не призначається зверху.

"Я особисто, як американець, віддаю перевагу обранню губернатора. І не тільки в Сполучених Штатах, а всюди в світі. Це забезпечує більше довіри, контакту з виборцями. Я не впевнений, що люди в Одесі, якби мали можливість, проголосували б за Саакашвілі".

При цьому, незважаючи на всі сумніви щодо призначення грузинського політика в Одесі, Креймер не виключає, що саме Саакашвілі зможе навести там порядок.

"Він може багато чого запропонувати - він молодий, енергійний, який, на мою думку, дійсно хоче зробити щось хороше. І ймовірно, для нього допомогти Україні означає трохи поплатитися з росіянами. Це не тільки про те, як росіяни ставляться до нього, а як Саакашвілі - до росіян, для нього це буде свого роду зведення рахунків з Путіним", - вважає Креймер.