Яценюк підняв руку на Порошенка

Фігурально кажучи, звичайно
Depo.Влада
25 січня 2016 08:21
ФОТО: depo.ua
Яценюк підняв руку на Порошенка
Яценюк підняв руку на Порошенка

Але заяви прем'єра про переформатування коаліції і референдум щодо змін до Конституції означають, що голова Кабміну оцінив ризики своєї відставки навесні і вирішив зробити хід на випередження, пише "Ділова столиця".

"Я виступаю за оновлення коаліційної угоди. З політичного маніфесту угоду має бути перетворено на політичний і юридичний зобов'язуючий документ з чітким графіком роботи і послідовністю кроків", - заявив прем'єр під час своєї щотижневої телевізійної десятихвилинки. При цьому Яценюк закликав парламентську коаліцію "невідкладно розпочати публічне і прозоре обговорення можливих кандидатів і, не гаючи часу, призначити на урядові посади кваліфікованих фахівців, які будуть користуватися довірою і підтримкою коаліції". Він поскаржився на відсутність єдності у більшості, яка тривалий час не може ні відправити у відставку ряд міністрів, ні призначити нових.

Що можуть означати слова Яценюка? По-перше, прем'єр в традиційному для себе стилі перекладає відповідальність на парламент, але цього разу він не лише звинувачує "більшовиків", але і пропонує їм: давайте перепишемо правила гри. Про те, що коаліційну угоду варто переглянути, зважаючи на вихід з коаліції "радикалів" Олега Ляшка, експерти говорили вже давно. Але тоді Арсенія Петровича зменшення більшості на цілу фракцію не турбувало. Тепер, коли над прем'єром знову завис дамоклів меч звільнення з посади, він вирішив підняти проблему неузгодженості в коаліції. І стати головним ньоюзмейкером її "перезавантаження". Тому що це на невизначений час відстрочує його відставку і ставить у незручну позу БПП - головних партнерів "Народного фронту" в Раді. Президентській же партії переформатування парламентської більшості абсолютно ні до чого. Тим більше зараз, коли так необхідні голоси за зміни до Конституції щодо судової реформи, а в майбутньому - для прийняття складних рішень з питань окупованих територій. Втім, переформатування коаліції не потрібне і "Народному фронту". Але в даному випадку Яценюк зробив хід на випередження і тепер зможе вказувати пальцем на фракції, які проти "перезавантаження".

По-друге, говорячи про "публічне і прозоре" обговорення можливих кандидатів на урядові посади, Яценюк ніби дає зрозуміти, що він проти кандидатур в Кабмін, які були запропоновані БПП. Він хоче "кваліфікованих фахівців", що варто розуміти так: поки йдуть обговорення, кого на кого міняти в уряді, Арсеній Петрович зможе висловлювати своє "фе" стосовно тих персон, які його не влаштовують. І при цьому підкреслювати: .. треба переписати коаліційну угоду, тому що в уряд намагаються провести "поганих хлопців". Враховуючи, що "Самопоміч" намірилася відкликати свого єдиного міністра, а "Батьківщина" взагалі не хоче делегувати чиновників у Кабмін, "погані хлопці", прогнозовано, щоразу будуть надаватися саме з БПП. Простіше кажучи, Яценюк спробує запевнити громадян в тому, що реформувати країну йому заважають партнери по коаліції.

По-третє, у Арсенія Петровича може з'явитися група підтримки серед членів коаліції. У першу чергу - це "Самопоміч". У неї давно окрема думка стосовно більшості законопроектів, які вносяться у Раду і президентом, і урядом. Окрім того, розмови про нову коаліційну угоду - це хороший піар і для команди Андрія Садового. Березюк співтовариші знову отримують можливість перед телекамерами показати, які вони "високоморальні політики", а всі інші ... Явно не проти поговорити про нову угоду і Олег Ляшко, який невтомно натякає, що не проти повернутися в коаліцію, але не просто так. Що ж стосується партії Юлії Тимошенко, то їй просто доведеться бути в тренді, інакше можуть в нову більшість і не взяти. А ось "Блок Порошенко" опиняється в поганій позиції. Там розуміють, що розмовами про переформатування більшості Яценюк просто тягне час, але й відмовлятися від переговорів невигідно для іміджу.

Чи врятують Яценюка від відставки розмови про переформатування коаліції? Тут можуть бути цікаві конфігурації. Припустимо, що свою заяву він зробив не стільки для того, щоб залишитися у прем'єрському кріслі, скільки в якості заділу на майбутні дострокові вибори ВР. Якщо Яценюка позбавляють посади, він оголосить винними в політичній кризі всіх, хто замість "перезавантаження" коаліції пішов на загострення. Так що сказане прем'єром можна вважати нарисом до майбутньої передвиборчої кампанії "Народного фронту".

Друга резонансна заява Яценюка стосується конституційних змін. За його словами, їх на референдумі має прийняти український народ. "Нова Конституція - це новий суспільний договір між громадянами і владою, яку вони обрали. Договір про розподіл прав і відповідальність всередині самої влади -... Між президентом, урядом і парламентом. Договір про взаємини між центром і регіонами. Договір про створення нового чесного і справедливого суду, а не про перепризначення чинного. Договір про чітку геополітичну мету України - стати членом Європейського Союзу і НАТО ", - пафосно заявив Яценюк. На його пропозицію відбулася прогнозована реакція з боку експертів, яких вважають близькими до президентської команди: популізм, прямий шантаж президента, політична технологія для самозбереження і т.д.

Яценюк не перший, хто говорить про народовладдя при прийнятті нової Конституції. Всі розмови з приводу такої процедури наштовхуються або на законодавчі перепони (потрібен адекватний закон про всеукраїнський референдум), або на суперечки з приводу того, хто буде готувати зміни до Конституції - парламент або якась Конституційна асамблея, і вже потім їх "творіння" виноситимуть на суд народу. Загалом, праві ті, хто звинувачує Яценюка в популізмі. Однак, на його ініціативи з приводу референдуму слід дивитися лише як на пунктик для майбутньої передвиборчої кампанії.

Уявімо собі, що ухвалити на референдумі зміни до Основного Закону паралельно з перевиборами парламенту восени цього року планували і на Банковій. Теж технологія, але тепер Яценюк намагається перехопити ініціативу. Причому, швидше для того, щоб такий референдум не відбувся восени, або не пройшов за планами президентських радників. Щоб завалити будь-який референдум треба перетворити його на абсурд, створити навколо нього ореол скандальності. А як це зробити найкращим чином? Розповісти виборцям, що їх намагаються обдурити, і при цьому отримати свої рейтингові бали.

Не хотілося б, щоб у владі вибухнула масштабна війна, однак дуже схоже на те, що всі великі політичні гравці почали готуватися до дострокових виборів ВР. Здається, найближчі дні будуть важкими і для самих гравців, і для їх "мізків". "Бити чи не бити, ось в чому питання". Точніше, "вестися" на гру Яценюка, чи грати свою партію, в якій фігура прем'єра - розмінна.

Більше політичних новин читайте на Depo.Влада

Більше новин політики читайте на Depo.Влада