Ринок землі: Як Тимошенко може допомогти Зеленському

Президентська команда запускає масштабну інформаційно-пропагандистську кампанію, аби переконати українців у необхідності відкриття ринку землі і скасування мораторію

Економічний і політичний оглядач
Ринок землі: Як Тимошенко може допомогти…

Останні події навколо земельного питання засвідчили істинність тези, що під час виборів кожен виборець Зе бачив у ньому щось своє, особисте. А тепер, коли реальні пункти програми президента набувають чітких обрисів, електорат починає чухати потилицю.

Зі свого боку команда президента, яка заповзято стала до впровадження ринку землі, стикнулася з тим, що в Україні рівень підтримки цього питання становить 31%. Натомість половина українських громадян категоричні: землю продавати неможна.

Depo.ua пробує розібратись, як Зеленський та його команда збираються уникнути цькування з боку політичних конкурентів та партнерів і вийти з цієї епопеї з максимальними втратами своїх рейтингів.

Три "або" для Зеленського

Розтяжка, у якій опинився Зеленський, передбачає кілька "або": 

- або він запроваджує повноцінний ринок землі і тим задовольняє своїх західних партнерів - але при цьому втрачає левову частку своїх прихильників всередині країни і наражається на небезпеку народних протестів;

- або він йде на половинчасте рішення, коли ринок буде запроваджено, але з суттєвими обмеженнями щодо розміру земельних банків і допуску на цей ринок іноземців. При цьому і Захід, і народ залишаються "напівзадоволеними".

- або він спускає питання реформи на гальмах "до кращих часів" і наражається на удар по своєму ліберальному іміджу в очах Заходу, але при цьому залишається популярним серед максимально налаштованого на популізм українського електорату.

Той варіант, який несе максимальне задоволення для МВФ та інших західних партнерів, передбачає всебічну лібералізацію, коли вже з літа наступного року запроваджується повноцінний механізм продажу, а до купівлі допускається практично кожен бажаючий. На цьому наполягають представники міжнародних організацій, які керуються інтересами іноземних бізнес-корпорацій. І ця позиція знаходить відображення в деклараціях лобістів західних інтересів, якими буквально "кишить" новообраний Кабмін.

Але, здається, Зеленський вирішив у такі крайнощі не впадати. З його останніх заяв вбачається, що діятимуть реформатори максимально м'яко. Президент запевнив, що землю зможуть купувати українські громадяни та вітчизняні компанії. В той же час залишається активним запобіжник, який в разі спалаху всередині країни масового невдоволення і різкого падіння популярності президента, дозволить увімкнути "задню" і зупинити процес зняття мораторію, знявши тим самим суспільну напругу.

На сьогоднішній день ми маємо такий макет реформи, яку, за словами мінстра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофія Милованова, планується ввести в дію з 1 жовтня 2020 року:

- можливість купувати землі сільгосппризначення матимуть українські фізичні та юридичні особи, територіальні громади та держава;

- фінансова підтримка малих фермерів та фізичних осіб, що купують малі обсяги землі до 500 га (компенсація відсотків, інша фінансова підтримка).

- концентрація власності передбачена на рівні 15% (область) та 0,5% (країна);

- стартова ціна продажу державних/комунальних земель через торги — НГО (нормативна грошова оцінка);

- заборона набуття у власність ділянок громадянам та капіталу РФ;

- скасування мораторію на продаж землі.

Навіть в такому, усіченому, варіанті реформа буде сприйнята суспільством досить неоднозначно. По-перше, очевидним є закладений у нього дозвіл іноземцям хоч не прямо, але опосередковано - через участь в українських юридичних особах - таки ставати власниками української сільськогосподарської землі. 

А по-друге, виходячи з сьогоднішніх реалій аграрного ринку, найбільшою загрозою в очах українського електорату є не тільки і не стільки іноземці, скільки місцеві аграрні олігархи, які зможуть скупити чорноземи задешево і продовжать висмоктувати з них всі соки. І при цьому в рядових українців вже не залишиться бодай найменшого права колись ці наділи собі повернути. Цим страхом користуватимуться деякі політики. Наприклад, Юлія Тимошенко вже активно каже про таку загрозу на ефірах.

З іншої сторони, якщо говорити про продаж землі виключно українцям та нашим компаніям, то подібна реформа не влаштує МВФ.

Згодом Милованов опублікував розширений погляд на реформу.

 

Перший інформаційний залп 

Всі ці дрімучі людські стереотипи завдають неабиякого клопоту президенту Зеленському, який, підозрюємо, дуже часто останнім часом думає над забобонами власного електорату. І змушують його шукати способи переконати українців у тому, що "все буде добре".  Саме про це він говорив на конференції з реформи управління земельними відносинами, яку можна вважати стартом інформаційної кампанії з переконування українців у користі реформи.

"Питання ринку землі є дуже чутливим, тому вимагає широкого і публічного обговорення, - сказав глава держави. - Перше і основне. Земля належить українцям. У моделі, яку пропонуємо ми з урядом, купувати і продавати землю зможуть тільки українці і українські компанії. Страшилки про китайців, арабів чи інопланетян, які вивезуть нашу землю вагонами, - це маячня. Земля - ​​це власність громадян, але у них повинно з'явитися повноцінне, а не гібридне право на свою землю. повноцінне - це право володіти, користуватися і розпоряджатися землею".

Зеленський нагадав, що з 2001 року після введення мораторію на продаж сільськогосподарської землі, так і не був розроблений прозорий механізм її купівлі і продажу. В результаті замість нормальних ринкових механізмів діють тіньові схеми і махінації, - вважає президент. "Це мільйон гектарів землі і десятки мільярдів гривень, від чого виграє не простий фермер або селянин, а різні діячі", - резюмував він.

Вторить президенту і новообраний прем'єр Олексій Гончарук, якому доведеться ділити з Зеленським важкий тягар відповідальності. Він запевняє, що купити сільськогосподарські наділи зможе тільки резидент України. "Почну з того, що в Україні є ринок землі, просто він сірий, тіньовий. Людина, яка хоче купити землю, використовує юридичні механізми, які не мають нічого спільного із захистом права власності", - сказав прем'єр.

Також, за його словами, Кабмін спочатку припускав запустити земельний ринок з 1 липня наступного року, але потім, проконсультувавшись з якимись "людьми, які реально обробляють землю", в уряді вирішили, що це не дуже гарна ідея робити це влітку. І перенесли на 1 жовтня 2020 го.

За його словами, купити землю (державну та комунальну) зможе український громадянин або компанія, власник якої знаходиться в українській юрисдикції. Зробить він це на публічних і прозорих торгах, на яких у будь-якої людини буде рівний доступ до можливості купити земельну ділянку. При цьому, правда, першочергове право покупки отримають ті, хто зараз орендує земельні ділянки і обробляє землю.

Вже ввечері того ж дня інформаційну естафету з роз'яснення корисності земельної реформи підхопив лояльний до влади канал "1+1", де у програмі "Право на владу" відбулася потужна інформаційна атака з боку міністрів Мілованова і Малюськи, а також інших прихильників відкритого ринку, які намагалися пояснити народу всі вигоди, які отримає країна та кожен з нас від цього революційного кроку.

Показово, що у інформаційному шоу "плюсів" знайшлося місце і для Юлії Тимошенко, яка є відомим противником зняття мораторію на продаж. Але вчорашній виступ лідерки "Батьківщини" змушує запідозрити Юлію Володимирівну у подвійній грі, яка є адаптованим переспівом класичної гри у доброго і злого поліцейського. 

Ліки від Зе

Зі вчорашнього ефіру стало зрозуміло, що Тимошенко вже дещо відійшла від вкрай радикального заперечення ринку землі до більш поміркованих позицій: відкриття ринку, але лише для українських фермерів; заборону для іноземців, проведення референдуму з цього питання і таке інше.

Очевидно, що в питанні землі вона ніби опонуватиме команді президента. Але насправді її роль - відтіснити з інформаційної арени інших критиків реформи і створити теплу ванну для її провідників.

Враховуючи досвід команди президента з формування громадської думки і трансформації електоральних настроїв "через телевізор", незабаром кількість категоричних противників ринку землі за прикладом Юлії Тимошенко почне зменшуватись.

Як би там не було, але українцям варто приготуватись до того, що найближчим часом нам активно "їздитимуть по вухах" всіма принадами відкритого ринку землі, шукаючи ключі до свідомості поки що переконаних прибічників мораторію.

І будуть постійно вимірювати градус суспільних настроїв аби не упустити момент, коли суспільство розслабиться і зможе проковтнути "наживку". І український народ в результаті зможе перетравити таку необхідну йому земельну новацію. 

Головне ж, щоб влада прописала логічні правила, за якими компанії не просто зможуть купувати землю, але й будть зобов'язані щось на ній виробляти. Як це буде – побачимо з часом. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme