Чому в керівництві СБУ опинилися сепаратисти

Останні призначення в СБУ залишають стійке враження, що усі вони тимчасові
Depo.Влада
24 червня 2015 13:35
ФОТО: depo.ua
Чому в керівництві СБУ опинилися сепаратисти
Чому в керівництві СБУ опинилися сепаратисти

Відставка Валентина Наливайченка з посади голови СБУ стала каталізатором для кадрових змін на керівних посадах і не тільки: так, Окружний адміністративний суд Києва поновив на посадах керівників підрозділів Служби безпеки України по боротьбі з корупцією, звільнених 12 червня головою СБУ Валентином Наливайченком.

Якщо ж говорити про нове керівництво СБУ, то майже до всіх призначень виникають серйозні питання, якщо не сказати - реальне обурення. До кожного з представників нового керівництва спецслужби є серйозні претензії. 

Так, виконуючим обов'язки голови СБУ став Василь Грицак, який свого часу, поговорюють, був керівником особистої охорони Петра Порошенка ще до його президентства. Варто зазначити, що найбільшу увагу звернув на себе той факт, що син Василя Грицака - Олег - успішно працює на посаді заступника прокурора Святошинського району Києва. Варто зазначити, що Грицак-молодший брав безпосередню участь у переслідуваннях активістів Майдану. В принципі, цього мало б бути достатньо для звільнення, однак цього не відбулося.

У березні цього року Олег Грицак почав проходити перевірку на люстрацію. Проте - "безрезультатно". Ходять чутки, що посаду він зберіг завдяки екс-прокурору Києва Сергію Юлдашеву, який в день звільнення підмахнув розпорядження, яке перенесло люстраційну перевірку з 14 квітня на 19 жовтня. А отже 26-річний заступник прокурора Святошинського району залишився на своїй посаді ще на півроку.  

Водночас самого Грицака-старшого пов'язують не лише з Петром Олексійовичем. За інформацією деяких  ЗМІ, він нібито підтримував зв'язки Олександром Ліщенко, відомим як "Ліча", якого називають хазяїном Троєщинського ринку, а також у бутність керівництва Антитерористичного центру асоціювався з повальною контрабандою на лінії фронту.

Окрім того, варто звернути увагу на вчорашні призначення двох заступників голови Служби безпеки та начальника Головного слідчого управління СБУ. Згідно з документами заступниками призначені Віталій Маліков і Олег Фролов. Начальником Головного слідчого управління СБУ став Григорій Остафійчук. Хто ці люди?

Варто зазначити, що як мінімум один з заступників - Віталій Маліков - тісно пов'язаний з сепаратистами. Але все по порядку. Маліков - генерал-майор міліції та зять колишнього міністра внутрішніх справ Миколи Білоконя, і очолював в цей час міліцію Севастополя. Після відставки перейшов ... в банківський сектор, став віце-директором Кримської республіканської дирекції "Райффайзенбанк-Аваль". У 2010 році був обраний депутатом Севастопольської міської ради від Партії регіонів. Під час анексії Криму, Маліков залишився у Севастополі і підтримав окупантів. Так, 26 лютого 2014 року на сесії Севастопольської міської ради він, за свідченнями журналістів, виступав з підтримкою ідеї "народного губернатора" Чалого щодо будівництва блокпостів і створення "самооборони". Тепер ця людина - заступник голови СБУ.

Ще один заступник голови СБУ Олег Фролов став відомим у 2005 році, коли будучи співробітником підрозділу радіоконтррозвідки СБУ (Управління "Р"), був викритий у наданні послуг з прослуховування стороннім особам на комерційній основі. В результаті, Фролов пішов за власним бажанням, але в 2007 році був призначений заступником начальника державної служби спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації. Щоправда, ця служба вийшла зі складу СБУ і стала окремим підрозділом. До призначення заступником голови СБУ Фролов протягом року обіймав посаду начальника Департаменту оперативно-технічних заходів СБУ. 

Нового начальника Головного слідчого управління СБУ Григорія Остафійчука вже встигли звинуватити у тому, що він повним ходом підпадає під закон про люстрацію, оскільки за часів Януковича займав посаду заступника голови облпрокуратури. Окрім того, Остафійчук не зміг пояснити походження 2,39 мільйона гривень доходів, що також є підставою для звільнення.

До купи виходить, що до кожного з нових очільників СБУ є серйозні претензії і недовіра. Про які реформи в структурі СБУ може йти мова з таким кадровим потенціалом? Складається враження, що Петро Порошенко розставив виконавців з одною метою: щоб потім їх злити як Гелетея на хвилі народного обурення і заробити додаткових балів.