Вітренко окреслив дії Нафтогазу в разі припинення транзиту газу з Росії

Припинення транзиту російського газу через Україну означатиме не лише втрати для бюджету України, але й стане потужним ударом по енергетичній безпеці європейських країн та всьому енергетичному сектору ЄС
 

Таке застереження зробив виконавчий директор НАК "Нафтогаз Україна" Юрій Вітренко у Брюсселі, повідомляє Depo.ua з посиланням на Укрінформ.

"У 2020 році може не бути транзиту через Україну. Коли буде завершено "Північний потік-2", у Росії не буде потреби використовувати український транзитний шлях... Такий сценарій означає, що безпека європейського енергетичного сектору буде підірвана, оскільки "Газпром" отримає "зелене світло" для продовження зловживань своєю домінуючою позицією на ринку. "Газпром" продовжить блокувати транзит з Центральної Азії, а також діяльність незалежних європейських газових компаній та виробників", - зауважив Вітренко.

Вітренко підкреслив, що в цих умовах "Нафтогаз" продовжуватиме керуватися у власній діяльності такими ключовими принципами, як надійність, відповідальність перед народом України, операційна та ринкова ефективність, прозорість та верховенство права.

Виконавчий директор "Нафтогазу України" окреслив головні напрямки, якими в цих умовах надалі рухатиметься українська сторона.

По-перше, за його словами, "Нафтогаз" наполягатиме на виконанні "Газпромом" рішення Стокгольмського арбітражного суду щодо виплати українській стороні суми у 2,56 мільярдів доларів.

По-друге, пропонуватиме новий транзитний контракт виключно за європейськими правилами, що дозволить "Нафтогазу" залишатися надійним транзитним партнером для Європи, і одночасно примусить "Газпром" діяти за конкурентними правилами ЄС, сказав Вітренко.

По-третє, наголосив він, "Нафтогаз" має намір порушити нові слухання в арбітражному суді із стягнення амортизаційних сум, якщо "Газпром" заблокує транзит газу через Україну (прискорена амортизація української ГТС у такому випадку може обійтися російському монополісту у суму більше 12 мільярдів доларів США - ред.).

Нарешті, "Нафтогаз" залишатиметься рушійною силою у впровадженні реформ газового сектору в Україні для розвитку повноцінного газового ринку, який має стати головним запобіжником проти зловживань, захистити "Нафтогаз" від політичних впливів та шахрайства, підсумував він.

Вітренко підтвердив намір "Нафтогазу", як учасника європейського ринку газу, порушити проти "Газпрому" правову процедуру за невідповідність європейським законам щодо ринкової конкуренції. За його словами, такий позов може надійти у відповідні директорати Єврокомісії вже наприкінці квітня поточного року.

"Нафтогаз" і Євросоюз мають спільні інтереси. Переконаний, що події, які відбуваються сьогодні, лише підкреслюють необхідність більш потужного та навіть більш тісного партнерства. Ми можемо разом працювати на спільних засадах, основою яких є верховенство права, прозорість та правила чесної гри", - наголосив Вітренко.

Нагадаємо, нинішній контракт між українським "Нафтогазом" та російським "Газпромом" щодо транзиту газу діє до кінця 2019 року.

У Єврокомісії заявили, що мають намір до початку літа скликати тристоронню зустріч з представниками України і Росії для обговорення питання транзиту газу територією України, і запропонували розглянути укладення контракту на такий транзит тривалістю щонайменше 10 років.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme