Висока ціна Цемаха: Що саме зараз може гальмувати обмін

Обмін полоненими, який, судячи з українського інформпростору станом на ранок, вже майже відбувся, тепер затягується з незрозумілих причин

Висока ціна Цемаха: Що саме зараз може г…

З одного боку, складається відчуття, що новопризначений генпрокурор Руслан Рябошапка своїм репостом просто пошив у дурні (чи українців, чи нову владу – тут вже хто як сприйняв). Або відбулася кампанія з дискредитації чи не всіх українських ЗМІ. Які тепер можна звинуватити як в розповсюдженні неперевіреної в кількох джерелах інформації, так і зриві обміну.

Адже постійно всюди наголошується, що обмін любить тишу.

Але усе ж таки занадто багато останніми днями було різних знаків і натяків з різних джерел, які дозволяли зробити висновки, що крига в процесі обміну полоненими таки скресла. Зараз з великою ймовірністю можна припустити, що Україна і Росія вже обмінялися бортами з полоненими, або, принаймні, літак з українцями вже приземлився десь за межами Росії. А тепер тривають подальші перемовини. Звісно, можна тільки гадати, що зараз є предметом торгу.

Про те, що було, читайте в статті Ціна Сенцова: Чим Україна заплатить Путіну за полонених 

В якості одно з варіантів можна припустити, що Росія, на додачу до 33 своїх полонених хоче ще й Володимира Цемаха – дуже цінного свідка і підозрюваного в справі про збиття Росією Боїнга МН-17 Малайзійських авіаліній, на якому загинули 298 людей, з яких 193 – громадяни Нідерландів. Про це пише, зокрема, журналіст Юрій Бутусов.

Нагадаємо, Цемах в 2014 році командував в Сніжному ППО бойовиків, і цілком можливо, що він може щось знати про факт збиття Боїнга у липні того року. При тому, скоріше за все, саме "знати" а не "бути причетним", бо за свідченнями як доньки Цемаха, так і чисельних джерел із середовища сепаратистів, посаду командувача ППО Сніжного Цемах обійняв тільки в жовтні. На момент запуску фатальної ракети, за даними "Миротворця", які співпадають зі свідченнями знайомих Цемаха із ОРДЛО, він керував підрозділом ЗУ-23. Які, звичайно, теж є зенітками, але із дальністю дії в 2.5 кілометри, і до атаки на "Боїнг" причетними бути не можуть ніяк. Тому, скоріше за все, у справі про "Боїнг" Цемах буде саме свідком, оскільки як офіцер ППО він, цілком міг помітити і запам'ятати переміщення і дії російських зенітних ракет та персоналу.

В липні цього року українські Сили спеціальних операцій захопили Цемаха в окупованому Сніжному і вивезли на підконтрольну територію. Це було пов’язано із страшенним ризиком, але він був виправданий, бо Цемах є дуже важливим свідком розслідування. В разі отримання свідчень екс-командира "ППО Сніжного" про трагедію з "Боїнгом" слідство зможе підвести риску під сумнівами про причетність росіян.

І Україна матиме дуже блідий вигляд, дипломатичну катастрофу і поразку в справі з "Боїнгом" у випадку, якщо він раптом загине в СІЗО на стадії слідства. Або втече. Або його випустять. Бо це втрата одного з найважливіших свідків.

Якщо зважати на це, стає зрозумілим, що Росії дуже потрібно забрати Цемаха, і якраз для цього вона зараз може затягувати процес обміну полоненими, шантажуючи українську сторону, наприклад, тим, що оголосить про зрив домовленостей з вини України і забере усіх українських бранців назад. Отримавши Цемаха, Росія вбиває двох зайців. Вона не допускає того, щоб він опинився в Нідердандах, де йому могли б надати гарантії безпеки в обмін на свідчення (та й взагалі дуже вірогідно, що він швидко помре від якоїсь загадкової хвороби, отриманої ще "на Украинє, в застєнках каратєлєй"), і нацькує одна на одну Україну і Нідерданди, де будуть обурені втратою такого важливого свідка в розслідуванні загибелі своїх громадян.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme