"Вишки Бойка" без Бойка. Чому професія "фунт" буде завжди прибутковою в Україні

Розслідування однієї із найвідоміших корупційних афер в історії нашої країни привело не до тих людей, які були багато років на слуху. Принаймні, лідера "Опоблоку", чиїм іменем і названа афера, серед підозрюваних не виявилося

Політичний оглядач
"Вишки Бойка" без Бойка. Чому професія "…

Сьогодні Генпрокурор Юрій Луценко прозвітувався: ГПУ наступного тижня проситиме Верховну Раду надати дозвіл на притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата від "Опозиційного блоку" Євгена Бакуліна. У той же час немає доказів, що Юрій Бойко, на час здійснення афери міністр енергетики, був обізнаний в схемі, і що він отримав кошти від неї. Це твердження викликало хвилю обурення серед експертів і користувачів мереж, які побачили у вигороджуванні голови фракції "Опоблок" політичну вибірковість. З огляду на значний резонанс, Depo.ua вирішив нагадати читачам багатолітню епопею з "вишками Бойка", потім "вишками Кацуби", зараз "вишками Бакуліна" і ще цілої групи товаришів.

Отже, у 2011 році держпідприємство "Чорноморнафтогаз" придбало дві глибоководні бурові платформи по $400 млн кожна. Угоди були оформлені через посередників, що дало привід запідозрити корупцію. Міністром енергетики тоді був Юрій Бойко, якого прийнято відносити до групи "газовиків" Дмитра Фірташа і Сергія Льовочкіна. З цієї ж групи впливу і Бакулін, на час оборудки – голова НАК "Нафтогаз". Після оприлюднення інформації про нечисту купівлю бурових установок, розслідуванням зайнялися журналісти та опозиційні політики. Виявилося, що корупційний навар у ній склав $360 млн. Ще за правління Януковича з'ясувалося, що компанія Standard Drilling, дочірня компанія норвезької Ferncliff, продала "Нафтогазу" бурову платформу за $ 220 млн. Українська сторона до цього стверджувала, що придбала "вишку"за $ 400 млн. на відкритому тендері у латвійської Riga Shipyard. Тоді ж стало відомо, що власником цієї компанії є українець Василь Мельник, а сама фірма не мала досвіду будівництва і ремонту бурових установок. Іншу "вишку" купили за схожою схемою, але у маловідомої британської фірми Highway Investment Processing. Про цю аферу детальне розслідування провело видання Business New Europe. З ним можна ознайомитися в мережі. Тому перейдемо відразу до новітньої історії – в постмайданну Україну.

21 березня 2014 року у Києві працівниками МВС затримали Євгена Бакуліна. Арсен Аваков тоді заявив, що екс-керівникові "Нафтогазу" закидають завдання збитків державі у сумі $4 млрд. У контексті цього резонансного затримання небувало зріс інтерес до "вишок Бойка". Здавалося, ось-ось візьмуться і за колишнього міністра енергетики. Суд визначив Бакуліну міру запобіжного заходу - арешт або заставу в розмірі 1,5 млрд грн. Але вже 25 квітня за рішенням суду соратник Бойка вийшов на волю під смішну для чиновника такого рівня заставу у 10 млн грн. Аваков обурювався і наголошував: "балотування фігурантів справи в президенти нікого не зупинить". В президенти балотувався саме Бойко. А восени мандат і депутатську недоторканність отримав і Бакулін. Причому, його не ховали у прохідній частині списку "Опоблоку", а показово для противників відправили на округ №106 з центром у Сіверськодонецьку Луганської області, де знаходиться завод "Азот" Фірташа. У Бакуліна дивним чином там не виявилося серйозних конкурентів, найближчого свого переслідувача-самовисуванця він обійшов майже на 30%.

Попри те, що особи, яких вважають причетними до афери з вишками "Чорноморнафтогазу", потрапили до парламенту, в пресі регулярно нагадували Генпрокуратурі, що справа на контролі у суспільства і так просто відкараскатися від неї не вдасться. У ГПУ ж казали: слідство триває. І на доказ у червні 2016-го затримали Олександра Кацубу, екс-заступника голови "Нафтогазу" і екс-керівника "Чорноморнафтогазу". Тоді в пресі і змістилися акценти з Бойка на Кацубу, який здійснив купівлю скандальних вишок. 10 березня 2017 року за рішенням Шевченківського суду він вийшов із слідчого ізолятора. В Генпрокуратурі повідомили: Кацуба пішов на угоду зі слідством, заплатив 100 млн у бюджет і дав важливі покази.

Поки він "грів нари" у Лук'янівському СІЗО в цій історії трапився ще один поворот: 21 грудня 2016-го наклав на себе руки колишній заступник голови НАК "Нафтогаз" Геннадій Юр'єв. Це сталося, коли до нього з обшуком в рамках кримінального провадження за фактом розкрадання грошових коштів "Чорноморнафтогаз" при закупівлі плавучих бурових установок завітали співробітники Генпрокуратури. Дуже важливий фігурант цієї справи відійшов у той світ. Проте інші – живі, і, як бачимо, Генпрокуратура продовжувала крок за кроком до них підбиратися. Ще влітку минулого року йшлося про внесення до ВР подання на притягнення до відповідальності Бакуліна, сьогодні Луценко озвучив, коли саме це станеться.

Останнім часом розслідування справи помітно активізувалося. 31 січня підозру оголосили Сергію Арбузову, на час скандальної оборудки голові Нацбанку. Сьогодні Луценко уточнив: привласнення грошових коштів та їх подальша легалізація реалізована колишнім президентом Віктором Януковичем, власником і головою правління латвійської компанії "Ризька судноверф" Василем Мельником, головою правління "Нафтогаз України" Євгеном Бакуліним, його заступниками Юр'євим (покійним) і Євгеном Корнійчуком (він у розшуку), головою правління "Чорноморнафтогазу" Валерієм Ясюком, його заступником Олександром Кацубою, власником ПАТ "ВернумБанк" Наталією Ігнатченко (її днями затримали) та іншими. Генпрокурор також розвінчав міф про нібито непричетність Януковича до "вишок".

З оприлюднених даних випливає, що "вишки Бойка" таки без Бойка. Хоча у соцмережах з цього приводу сумніваються. А це означає, що до справи про бурові установки, викрадені Росією після анексії Криму, і далі прикута увага преси, а суд, який неодмінно відбудеться, висвітлюватимуть з особливою пристрастю. І буде неправильно, коли виявиться, що за аферу віддуватимуться "фунти" - особи, чиї імена не на слуху.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme