Вінниця. Запоріжжя. Хто наступний? - Думки політологів

Небезпека повторення в тій чи іншій формі провокацій в обласних центрах зберігається, вважають експерти

Вінниця. Запоріжжя. Хто наступний? - Дум…

Минуло трохи більше тижня з моменту штурму у Вінниці обласної державної адміністрації. Після цього послідувало силове шоу в Запоріжжі за участю Олега Ляшка зі спробою провести перезавантаження міської влади. І в тому, і іншому випадку невдоволення місцевого населення вміло використовувалося політиками - і, очевидно, нашим північно-східним сусідом - для дестабілізації ситуації в регіонах України.

ДеПо вирішив дізнатися думку експертів: наскільки існує потенційна небезпека повторення подібних силових акцій у регіонах, і що може зробити Київ для того, щоб присікти подібні дії провокаторів.

Тарас БЕРЕЗОВЕЦЬ, політолог: У Харкові потрібно проводити позачергові вибори

Небезпека повторення вінницьких подій зберігається. Ключові проблеми: наявність представників Партії регіонів в органах місцевої влади у всіх регіонах, наявність корупції і відсутність люстрації. Плюс це будуть підігрівати зацікавлені сторони як всередині, так і поза Україною - в Росії. Подібні сценарії можуть повторитися як мінімум в двох обласних центрах - Харкові та Одесі.

Потрібно змінювати владу на місцях, ставити правильних голів обласних державних адміністрацій та проводити люстрацію. І тоді не буде причин людям виходити на вулицю. Також краще було б провести місцеві вибори вже навесні. Але, з іншого боку, це серйозне навантаження на держбюджет, тим більше, що парламентські вибори тільки завершилися. Тому я думаю, що потрібно акцентуватися на проведенні позачергових виборів точково. Там, де зріє небезпека, - наприклад, в тому ж Харкові з Добкіним і Кернесом - там потрібно проводити позачергові вибори.

Володимир ФЕСЕНКО, політолог: «Свобода» намагається зіграти роль «більшовиків» в 1917 році

Гарантій того, що події, аналогічні вінницьким не повторяться в іншому місці, немає. Проблема полягає в поєднанні декількох факторів. По-перше, у багатьох українських регіонах існує невдоволення місцевого населення. Наявні суто місцеві проблеми і протиріччя.


По-друге, цими проблемами намагаються скористатися деякі політсили. У Вінниці йдеться про «Свободу», яка зіграла роль «авангарду» у Вінниці. Фактично вона намагається зіграти роль «більшовиків» у 1917 році. Вони - поза парламентом, і це розв'язує їм руки. І зараз вони намагаються очолити вуличні протести, спровокувати якийсь «третій Майдан» і на його гребені прийти до влади.

Звідси і копіювання тактики сепаратистів. Те, що це копіювання відбувається, на жаль, наводячи на думки про те, що тут справа не тільки у вузькопартійних інтересах. Ми пам'ятаємо бунт Нацгвардії, зараз Федерація профспілок збирається проводити якусь протестну акцію. Незрозуміло, правда, проти чого - формально проти програми уряду, хоча ніяких негативних законодавчих рішень немає. Програма уряду є не більш ніж декларативним документом. Але проти цього документу вже збираються проводити протестну акцію.

Протестні акції в регіонах зі штурмом і розбиттям стікла - все це наводить на думки, що це працює на інтереси Росії. А чи є там дії російських спепслужб, це вже нехай наші спецслужби розбираються.

 

Олексій ГАРАНЬ, політолог, професор НАУКМА: Щоб уникнути повторення подій у Вінниці, потрібно прибрати явних корупціонерів і колишніх «регіоналів»

Коли ми дивимося на події у Вінниці, то, з одного боку, є невдоволення на місцях, але я не виключаю і політичну гру за участю Путіна. Адже в його інтересах розпалити ці дестабілізаційні сценарії. Безумовно, Путін буде продовжувати реалізацію таких дій і буде використовувати всі можливості, включаючи факти невдоволень на місцях. Тим більше що зараз відбудеться підвищення тарифів та інші непопулярні рішення влади. Тому нам потрібно бути дуже уважними, щоб не сталося так, що прикриваючись вимогами Майдану, підігратиємо Путіну. Для того, щоб уникнути такої небезпеки, необхідно реалізовувати процес очищення влади: явних корупціонерів і колишніх «регіоналів» потрібно прибрати з владних кабінетів.

Зараз це зробити складно, оскільки місцеві вибори, відповідно до Конституції, будуть тільки восени наступного року. На жаль, у багатьох облрадах поки що будуть залишатися «регіонали», обрані ще в часи Януковича. Центральна влада повинна діяти так, щоб не підставитися, повинні діяти спецслужби, а також повинна проводитися робота з активістами. Тобто людям потрібно пояснювати, що все має відбуватися у правовому полі, що не можна обирати «народного губернатора» на зборах. Чим тоді цей «народний губернатор» відрізнятиметься від того, що відбувається в ДНР-ЛНР?

Фото: Уніан

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme