Відкритися хворобі: Чи усуне коронавірус Путіна від влади

Крива епідемії коронавірусу на Росії йде вгору, наразі країна вийшла на третю позицію за кількістю випадків, станом на сьогодні підтвердили рекордні 11656 діагнозів. При цьому голова держави Володимир Путін несподівано оголосив, що країна виходить з карантину

Журналіст відділу "Життя"
Відкритися хворобі:  Чи усуне коронавіру…

Звернення лідера країни-агресора до громадян здивувало багатьох. Адже впровадивши драконівський неробочий режим шість тижнів тому, Путін вирішив піти на послаблення саме в той момент, коли хвороба активно набирає оберти. За його словами, передусім мають відновити роботу базові галузі економіки – будівництво і видобуток корисних копалин. При цьому люди, старші 65 років,  і ті, хто має хронічні захворювання, залишаються вдома. Усі ж інші питання – як то ступінь послаблення обмежень – Кремль віддав на відкуп місцевій владі. 

"Небезпечно забігати вперед, але і сидіти склавши руки неможна. Треба пройти між Сцилою і Харибдою", – зазначив голова Росії. 

Можливі нарікання лідер країни спробував абстрактно попередити. Мовляв, за карантин сформували резерв медобладнання і налагодили систему тестування. Також шість неробочих тижнів нібито не допустили перевантаження медичної системи, яке у багатьох країнах призвело до великої кількості смертей.

Втім, у зверненні президента Росії залишилося найважливіше для громадян питання: якщо перевантаження не відбулося до цього моменту, що завадить цьому статися у майбутньому, особливо зважаючи на темпи поширення хвороби країною?

Російські соцмережі вибухнули прогнозованим сарказмом, адже логіки у рішенні влади не знайшли і сприйняли його радше як диверсію. 

Спроба перекинути відповідальність на місця виявилася не надто переконливою. На Росії епідеміологічна ситуація і справді неоднорідна, але з 83 суб'єктів федерації не вражено лише 11. Тож доречніше було б зробити винятки саме для них, а не кидати усю країну у жорна епідемії. До того ж, Путін, який раптом згадав, що його васали нібито здатні щось вирішувати, виглядає аж надто штучно. Штучно навіть для тих росіян, які звикли вірити у міф про його безгрішність. 

Втім, підстави для мінімальної зміни амплуа у російського лідера чималі. Адже навіть за вельми лояльним прогнозом Банку Росії (наразі єдиний офіційний), якщо карантинні заходи у країні не будуть зняті або істотно послаблені до середини липня, ВВП країни знизиться на 4-6%. А перипетії на нафтовому ринку погрожують країні  більшими катаклізмами.  І хоча  цінувати людські життя на Росії не звикли, аж так прямо брати на себе відповідальність за наслідки скасування обмежень у розпал епідемії, коли крива йде виключно вгору, не хочеться навіть Путіну. Тому він обрав інший шлях – публічно умити руки і керувати васалами в темну. Піар-хід розкусили, але в майбутньому є чималі шанси, що суспільна свідомість рухатиметься в напрямку "повірити і пробачити".  Адже прогнозувати, що хмари у головах адептів російського лідера остаточно розвіються, було б надто наївним. 

Ще напередодні "коронавірусного звернення", 10 травня, аналітичний центр "Левада" оприлюднив опитування, згідно з яким рейтинг довіри до Володимира Путіна сягнув свого історичного мінімуму. Хоча і при цьому його діяльність схвалює 59% опитаних. І хай новини про перебіг епідемії можуть скостити нинішньому лідеру ще 20% "схвалень", рейтинг все одно лишатиметься відносно високим. Росії продовжує даватися взнаки відносність притомної опозиції, яку ретельно "прополює" державна каральна машина. 

При цьому рейтингових коливань могло б виявитися цілком достатньо, аби росіяни на референдумі проголосували проти поправок до конституції країни (через коронавірус голосування перенесли на невизначений термін, – ред.), не давши Путіну закріпитися у владі до 2036 року. Але тут є ймовірність, що Кремль притримає момент волевивлення аж до того моменту, коли шальки суспільної думки знову трохи хитне в його бік, а робота державних пропагандистів переконає населення, що життями пожертвували недаремно. Та й жертвував не зовсім Путін, радше – не надто грамотні чиновники на місцях. І, на жаль для світу, шалену діру у російському бюджеті та кількість жертв від коронавірусу країна може намагатися прикрити звичним для себе способом – зовнішньою агресією. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme