Недоторканний Ткаченко: Чому зі "Слуги народу" не викинули "потрібних людей"

Партія "Слуга народу" "почистила" свій список. При цьому найбільш одіозні персонажі зберегли можливість скористатися зручною для потрапляння у Раду "франшизою"

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Недоторканний Ткаченко: Чому зі "Слуги н…

З нинішніх підходів до формування команди партії Зеленського, можна припустити, що після виборів ця мегафракція неминуче розіб’ється на групи за політичними й бізнесовими інтересами. І тоді, не виключено, щоб утримати єдність лав, прийде час зібраного під час "праймеріз" компромату.

Отже, нагадаємо, що учора на закритій для громадськості та ЗМІ третій частині з’їзду партія "Слуга народу" трохи "почистила" свій виборчий список – виключила з нього сімох осіб. Про це у Фейсбук повідомила керівник медіа-офісу партії Євгенія Кравчук. "Підставами для виключення зі списку стали результати постпраймеріз, надана громадянами через партійний сайт інформація. 8 липня юристи партії звернуться до ЦВК для скасування реєстрації цих семи кандидатів", - написала вона.

Нагадаємо, згідно із законодавством про вибори, виключити кандидатів зі списків партія може до 8 липня. Тобто "Слуга" тут вскочив у останній вагон.

Відфільтрувати кандидатів, які за результатами праймеріз виявляться непопулярними чи на яких знайдеться компромат, у "Слузі" обіцяли і раніше. Та практична реалізація цієї обіцянки виявилася звичайним PR-кроком. Лідерами антипатій виборців за результатами електронного голосування на сайті партії стали генеральний директор "1+1" Олександр Ткаченко і син глави департаменту у справах релігії Андрія Юраша Святослав Юраш. Але в результаті у списку обидва ці кандидати залишилися.

Натомість вигнанцями стали особи, про яких мало хто знає, і лише кілька з них входили до прохідної частини списку. А двоє і без того просилися на вихід за власним бажанням: Олена Коробкова (№31 у списку) і Юрій Баланюк (№164). Про бажання вийти з числа кандидатів заявляла й Анастасія Рагімова (№170), але в повідомленні прес-секретаря вона згадана як виключена за рішенням партії.

Інші вигнанці: Роман Боярчук (№71), Ольга Кавун (№78), Михайло Соколов (№99) і Віталій Вітікач (№177). З цього списку суттєвий компромат є хіба на Соколова: у ЗМІ та соцмережах повідомляли про наявність у цього кандидата російського паспорта (громадянином України Соколов став 2017 року). Голова партії "Слуга народу" Дмитро Разумков запевнив, що після перевірки цих даних партія ухвалить відповідне рішення.

При цьому Соколов має вельми солідний бекграунд. Входив до PR-групи корпорації мільярдера Віктора Пінчука "Інтерпайп". З 2014 року був експертом податкової групи "Реанімаційного пакету реформ". ЗМІ пишуть про цього росіянина як про співавтора системи автоматичного відшкодування ПДВ. Працював у командах голови податкового комітету ВР Ніни Южаніної і колишнього міністра фінансів, а нині секретаря Радбезу Олександра Данилюка. Можна припустити, що саме Данилюк і намагався пролобіювати Соколова у виборчому списку. Але на заваді стало російське минуле останнього.

На виліт з кола кандидатів у депутати Олени Коробкової – а її 31 місце було прохідним – могла вплинути заява кандидата в нардепи від "Слуги" по мажоритарному округу №94 і скандального блогера Олександра Дубінського. На своїй сторінці у Фейсбук він назвав Коробкову, яка працює виконавчим директором НАБУ (Незалежної асоціації банків України), "людиною Гонтарєвої-Рожкової" (колишня голова Нацбанку та її заступниця, причетні до передачі "Приватбанку" з рук Ігоря Коломойського у власність держави), "пособницею пограбування банківської системи, яку проштовхнув у список російський банківський капітал". І хоч Дубінського називають ретранслятором думок Коломойського, зазначимо, що медіа пишуть про НАБУ як про "кишенькову" асоціацію колишнього в.о. прем’єра і голови НБУ часів Януковича Сергія Арбузова, який 2014 року втік до Росії. Можливо, в провину Коробковій поставили саме цей зв'язок. Так чи інакше, формально зі списку вона вийшла за власним бажанням.

Не до кінця відомі причини виключення Романа Боярчука, колишнього начальника Держцентру кіберзахисту і протидії кіберзлочинності у 2016-2019 рр., а пізніше керівника компанії "Медіа Інтернет Технолоджі" і Державного центру інформаційної безпеки. За даними "Схем", Боярчук був пов’язаний з історією про реєстрацію нібито фальшивої е-декларації від імені тодішнього члена НАЗК і нинішнього заступника голови Офісу президента Руслана Рябошапки. Якщо саме це стало причиною виключення зі списку, тоді виникає питання, навіщо цю особу включали, адже пан Рябошапка, вочевидь, був поінформований про суть скандалу.

Херсонка Ольга Кавун – дружина люстрованого після Майдану заступника прокурора Одеської і Харківської областей часів Віктора Януковича, заступниця директора одеської меблевої фабрики "Феронія", співвласниця одеського салону краси. У Фейсбук вона писала, що невідомі розсилають від її імені фейкові листи, в яких вона вітає анексію Криму і хвалить російське керівництво півострова. І подала заяву в поліцію. Кавун заявила, що викладену в листах позицію не поділяє, але залишитися в списку це їй не допомогло.

Ще менш відомі загалу екс-співробітник управління Нацбанку у Львівській області і заступник директора Національного офісу  інтелектуальної власності Юрій Баланюк, власниця гламурного журналу People IN і кандидат політичних наук Анастасія Рагімова і 37-річний підприємець з Одеси Віталій Вітікач. Немає інформації і про причини припинення їхньої участі в кампанії.

Рішення з’їзду "Слуги народу" сприймається як популістське. Адже і в списку, і особливо по мажоритарних округах від брендом "Слуги народу" без проблем балотуються десятки одіозних персонажів, по яких люстрація і близько не пройшлася. Це і власники кількох громадянств, і пов’язані з режимом Януковича особи, і відверто проросійські діячі, і люди забудовників зі "шлейфом" скандалів.

Стало відомо, що Центрвиборчком направив "Слузі народу" інформацію про можливе подвійне громадянство або непроживання в Україні протягом останніх 5 років чотирьох кандидатів у народні депутати: Олександра Куницького (мажоритарний округ №169, Харків), Андрія Холодова (№22 партійного списку), Михайла Соколова та Валерія Божика (округ №294, Буковина). І якщо відносно Соколова рішення ухвалене, то по інших персонажах – мовчок. Тим часом програма журналістських розслідувань "Схеми", що виходить на радіо "Свобода", повідомила, що власник маєтку у Відні Холодов є кумом голови політради партії "Опозиційна платформа – За життя" Віктора Медведчука.

Значного резонансу набула й історія з ізраїльським паспортом Куницького. Після тривалих заперечень він змушений був публічно визнати факт наявності у нього другого громадянства. Але від своїх слів про приналежність Криму Росії не відмовився. Та у партії Зеленського не бачать перепон для його балотування. Непорушні позиції і скандального блогера Максима Бужанського, який балотується в Раду від партії президента за мажоритарним округом №25 у Дніпрі.

"Постпраймеріз "Слуги" стосується кандидатів в загальнодержавному окрузі", - написала в коментарях у Фейсбук у відповідь на запитання користувачів прес-секретар партії Євгенія Кравчук. Така неперебірливість дивує навіть виключених зі списків. Хтось із вигнанців уже анонімно скаржиться ЗМІ на те, що партія не лише їх не захищала, але й здала за першої ж нагоди. Дехто має намір оскаржувати рішення про своє виключення, демонструючи хиткість лав партії, склепаної на коліні під нинішню виборчу кампанію.

Куди заведе "Слугу" така кадрова політика? На трохи дальшу перспективу можна спрогнозувати, що після виборів депутати від "Слуги" почнуть розбігатися за інтересами – як політичними, так і по бізнес-орбітах спонсорів, друзів і родичів. Про внутрішню дисципліну у цьому мегаоб’єднанні можна буде забути.

Шансів не допустити такої ситуації у керівництва "Слуги" мало. Навіть якщо Рада схвалить зняття недоторканності з нардепів чи процедуру відкликання депутатів, то на дев’яте скликання, яке буде обране 21 липня, ці механізми не поширюватимуться.

Втім, є один шлях, який дасть змогу утримати від постійного бродіння ситуацію у найбільшій фракції нової Ради. Забезпечити фракційну дисципліну можна із застосуванням "кнута": тиску на депутатів через правоохоронні та антикорупційні органи. Така можливість існуватиме, доки нинішня влада матиме в своєму розпорядженні важелі управління силовиками. Згодом ця пружина боляче вдарить по її творцях, бо ображених буде багато. Та це буде потім. А зараз потенційні слуги народу мають розуміти: отримавши мандат, вони ризикують потрапити у партійне "рабство".

Не виключено, що однією із задач постпраймеріз "Слуги народу" якраз і було зібрати й систематизувати компромат на завтрашніх колег. На таку думку наштовхує вибірковість реалізації отриманої партійним "чистилищем" інформації. Складається враження, що "цікавинки" знайшлися на багатьох "слуг". І за ці "цікавинки" їх триматимуть у Верховній Раді.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme