Василь Паскал: всі "за" та "проти"

Зараз можна спостерігати Фейсбук-паніку, викликану призначенням заступником голови Національної поліції Василя Паскала. Depo.ua вирішив зважено розібратися, що з того що говорять, відповідає дійсності, а що ні

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Василь Паскал: всі "за" та "проти"…

Головний конфлікт стосується питання люстрації новопризначеного заступника голови Нацполіції Паскала у зв’язку з його роботою на керуючих посадах за часів президентства Віктора Януковича. Переважна більшість спікерів у цій темі схиляються до необхідності вигнання Паскала. У Міністерстві внутрішніх справ запевняють, що при призначенні Паскала було враховано рішення Окружного адмінсуду столиці, який не знайшов приводів для його звільнення на підставі закону «Про очищення влади». «Генерал поліції 2-го рангу (нове звання в українській поліції. - Ред) Василь Паскал був призначений на посаду після проведення переатестації, в якій взяли участь члени Центральної атестаційної комісії, - повідомили в МВС. - У тому числі й експерти Консультаційної місії ЄС EUAM, програми ICITAP Департаменту юстиції США, а також глави Громадської ради при МВС».

Щоправда, незрозуміло як це нівелює силу закону. Варто зазначити, що Паскал, який з 90-х та до початку 2000-х працював на Донеччині у карному розшуку очолив департамент карного розшуку України в 2004 році, саме тоді, коли Янукович, ставши прем’єром, розпочав активну підготовку до президентських виборів. Не варто, мабуть, нагадувати, яку негідну роль відігравали правоохоронні органи під час помаранчевого Майдану. Щоправда, карники тут знаходилися трохи збоку. Мабуть, саме це дало можливість Паскалу після тих буремних подій вдалося втриматися на посаді. Тоді ж при міністрі Юрії Луценку Василь Паскал створив у складі карного розшуку МВС підрозділи з розкриття злочинів минулих років, яке отримало назву «Сова». Такі ж підрозділи були створені в ГУМВС Києва, Севастополя, УМВС областей. Наказ про створення підрозділу підписав Юрій Луценко. Втім, пізніше Паскал пішов на пенсію.

Повернувся він у 2011 році, коли міністром внутрішніх справ було призначено одіозного Віталія Захарченка, і знову зайняв крісло заступника, а згодом і начальника департаменту карного розшуку МВС України. Паскал за свої старання був відзначений Януковичем орденом «За заслуги» ІІ ступеня. Тобто якщо виходити з формального погляду мова йде про те, що протягом трьох років він сумлінно працював на режим Януковича, а тому підпадає під дії закону «Про очищення влади». Інша справа, що президент Петро Порошенко може задіяти щодо нього норму, яка передбачає можливість для президента «пробачити» того чи іншого «силовика». Так, наприклад, президент поступив з одіозним головою столичної МВС Олександром Терещуком,  якого неодноразово звинувачували у тиску – причому силовому – по відношенню до активістів.

Василь Паскал: всі "за" та "проти" - фото 1

Аналогічні звинувачення підіймають політики та громадські діячі стосовно нібито участі Паскала у боротьбі з Майданом та розгоном студентів. У міністерстві наполягають: всі повідомлення про причетність Паскала до злочинів проти учасників Революції Гідності не відповідають дійсності, що документально підтверджено Управлінням спецрозслідувань Генпрокуратури України. Власне щодо студентів справді Паскал навряд чи мав відношення. Тут діяли зовсім інші підрозділи, і карний розшук досить складно прив’язати до «Беркуту», який по-звірячому бив студентів вночі з 29 на 30 листопада.

Щодо подій 18-20 лютого, то теж зв'язок з Паскалом прослідкувати наразі малореально. Тим паче, що Паскал після Майдану явно вирішив вислужитися, і особисто очолював розкриття серії тяжких злочинів часів революції. Мова йде про справу з побиття журналістки Тетяни Чорновол в грудні 2013 року, і вбивство активіста Юрія Вербицького разом з викраденням нинішнього нардепа Ігоря Луценка в січні 2014 року, а також вбивство журналіста В'ячеслава Веремія 18 лютого.

Василь Паскал: всі "за" та "проти" - фото 2

Якщо підвести підсумки, то можна говорити про те, що скелетів у шафі Паскала – чимало. І за всіма формальними ознаками він має бути звільнений. Втім, Паскал – явно не найбільший негідник серед тих, хто знаходиться зараз при владі. Однак, якщо зайняти принципову позицію - старим тут не місце, адже, хочуть вони чи не хочуть вони внесуть у роботу Нацполіції старий дух - то Паскал не повинен обійняти посаду заступника Деконаїдзе. Хіба що може виступати у ролі консультанта. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme