Вадим Денисенко: Головним бенефіціаром затримання Протасевича буде Путін

Затримання засновника телеграм-каналу NEXTA Протасевича істотним чином не вплине на стосунки Білорусі з Росією, Польщею та Балтією, хоча певні геополітичні дивіденди Путін від цієї події отримає. Використати цю подію для досягнення якихось політичних цілей в Україні також не вдасться

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Вадим Денисенко: Головним бенефіціаром з…
Фото: Depo.ua

Вчорашній інцидент з літаком компанії Ryanair, який летів з Афін до Вільнюса, але здійснив вимушену посадку в Білорусі, де було заарештовано білоруського опозиціонера, засновника телеграм-каналу NEXTA Романа Протасевича, вже викликав цілу хвилю різких дипломатичних заяв багатьох європейських посадовців.

А от чи матимуть ці події якісь реальні наслідки для білоруського авторитарного режиму, Depo.ua попросило розповісти керівника Українського інституту майбутнього Вадима Денисенка.

 Вадиме, як вплине вчорашній інцидент із примусовою посадкою літака та затриманням Протасевича на відносини режиму Лукашенка із сусідніми демократичними державами? Чи підуть вони на розрив економічних зв'язків, чи обмежаться політичними та диломатичними кроками?

Будуть політичні заяви, і максимум, на що можна очікувати — це на закриття неба. Більш широких економічних санкцій проти Білорусі ні Польща, ні країни Балтії,скоріше за все, вводити не будуть.

А Україна?

Тим більше. Оскільки зараз існує значна залежність нашої економіки від деяких видів білоруської продукції. Але в першу чергу мова йде про продукти нафтопереробки, а найбільше — дизельне пальне. В деякі періоди імпорт білорусько-російського дизпалива — а часом їх складно розрізнити — складає близько половини споживання України. Можливим є закриття неба — хоч і тут немає гарантій, а якісь потужніші санкції — це просто нереалістично.

А чи є якісь надії на міжнародне судочинство?

Навряд чи. В будь-якому міжнародному суді білоруська сторона буде доводити, що був дзвінок про мінування літака — і вони були зобов'язані посадити авіалайнер для перевірки. І спростувати їхні слова буде практично неможливо.

А стосовно аналогій — то й Україна свого часу провела досить схожу операцію, коли було затримано громадянина Вірменії, а також — проросійського блогера, активіста Антимайдану та журналіста "Украина.ru" Армена Мартиросяна. Тоді літак, що належав "Белавіа", до речі, диспетчери з Жулян примусили повернутися практично з-під білоруського кордону. При тому пілоти стверджували, що їм погрожували, в разі непокори, "підняти винищувачі" – хоча жодних документальних підтверджень ці звинувачення і не мали.

Мартиросяна висадили, літак повернувся, а невдовзі вилетів і сам фігурант справи, стосовно якого були підозри, що він везе якийсь компромат на тодішню українську владу.

Вчорашнє примусове приземлення літака — це дія виключно Лукашенка, чи акція, узгоджена і, можливо, навіть підтримана Росією?

Відповідь на це питання не має принципового значення. Оскільки якими б не були передумови цієї події — вона однозначно посилить дипломатичну ізоляцію Лукашенка, а також залежність Білорусі від Росії. Тому головним геополітичним бенефіціаром буде, вочевидь, Володимир Путін.

При тому зараз ми бачимо, що білоруська опозиція не готує жодних серйозних дій у відповідь на історію з літаком. Це демонструє, що Лукашенко має цілковитий і повний контроль над ситуацією в своїй країні. Він не боїться жодних опозиційних виступів. На жаль, революція в Білорусі була приречена на поразку від самого початку — і зараз ця поразка є очевидною. Без дієвих і харизматичних лідерів, без чіткої ідеології, без структур, коштів та міжнародної підтримки — саме дієвої підтримки, а не висловлень стурбованості — без усього цього революція була приреченою.

Чи пришвидшить інцидент з літаком економічну та політичну інтеграцію Білорусі в склад Росії — чи Лукашенко настільки добре тримає контроль над ситуацією, що може успішно протистояти спробам Москви на нього натиснути?

Історія з літаком навряд чи істотно вплине на темпи інтеграції між Білоруссю та Росією. Оскільки до парламентських виборів, що відбудуться у вересні цього року, і впродовж деякого часу після них, Кремль не буде реалізовувати якихось агресивних геополітичних сценаріїв.

Окрім того, гарантом стабільності Білорусі зараз є не тільки Росія, але й Китай, який також має значні економічні інтереси в цій країні. До речі, після останніх президентських виборів, Москва набагато менше підтримувала Лукашенка, ніж Пекін, оскільки Путін, в разі падіння режиму Лукашенка, міг поставити свою маріонетку.

Тому ніяких додаткових інтеграційних процесів, ніяких різких рухів, які б могли викликати протидію Лукашенка, у Кремлі на найближчі місяці не планують.

В контексті з вдалою, хоч і абсолютно протизаконною операцією Лукашенка, чи не згадає українська публіка історію з "вагнерівцями", яких також мали захопити в літаку, але не склалося? Дехто з українських політиків та активістів вже співставляє ці дві події.

Історія з Лукашенком, скоріше за все, не дозволить розхитати в громадській свідомості події довкола спецоперації з "вагненрівцями". Оскільки історію з білоруським журналістом в українському сегменті інтернету забудуть за декілька днів — якщо не буде якогось потужного інформаційного продовження.

Паралельно з тим про події, пов'язані із спецоперацією проти "вагнерівців", в Україні знає менше чверті громадян. Тому якогось потужного політичного ефекту від спроб провести подібну аналогію, принаймні, в найближчий час, скоріше за все, не буде. І на Банковій це ймовірно досить-таки чітко розуміють. Хоча й події довкола затримання російських найманців знову можуть повернутися в центр уваги — після виходу відповідного фільму Bellingcat.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme