Вадим Денисенко: путін за два місяці втратив 10% росіян

Днями у ЗМІ з’явилися дані соціологічного опитування міжнародної групи GroupM "Accelerate research" про медіаспоживання в рф. Цифри свідчать про дуже значне падіння довіри до телеканалів - головного знаряддя путінської пропаганди. Про те, чи можна говорити про певні зміни у мізках росіян, ми поговорили з виконавчим директором Українського інституту майбутнього Вадимом Денисенком

Політичний оглядач
Вадим Денисенко: путін за два місяці втр…
Вадим Денисенко

Згідно з опитуванням GroupM "Accelerate research", з 17 березня до 27 квітня відсоток тих, хто обирав телебачення як пріоритетне ЗМІ, впав з 34% до 24%. Тобто, аж на 10 процентів за місяць! Росіяни почали щось підозрювати?

У період будь-яких воєнних дій перші три місяці суспільство так чи інакше підтримує владу. Будь то країна-жертва чи країна-агресор. Але далі відбуваються певні злами. Якщо війна затягується, якщо нема ніяких бліц-кригів, люди починають втомлюватися і втягуються в рутину. І в цей момент традиційно відбувається злам довіри до офіційних джерел інформації. Чутки – завжди один із головних елементів, які супроводжують будь-яку війну. Тому оці 10% - дуже хороший для нас сигнал. Не те, щоб росіяни почали менше вірити владі, але вони роблять перший крок до розуміння, що влада їм бреше. Тому шукають альтеративні джерела інформації.

І ось тут питання, на які Телеграм-канали вони заходять. У Росії більшість таких каналів достатньо контрольовані, але слід розуміти: є маса Телеграм-каналів, за якими стоять вороги України на кшталт Стрелкова, і разом із тим вони дають більш-менш об’єктивну інформацію.

Але вони подають інформацію в тому стилі, що поразки їхні у війні через слабкість командування, генералів. Вони не засуджують війну.

На цьому етапі і така подача для нас важлива. Є дві ключові речі. Перша: росіяни мають розуміти, що українці воюють, і війна - не прогулянка, що ти йдеш на смерть. Наша мета – не дати путіну провести мобілізацію. Друга, більш складана і довга історія – робити все, щоб росіяни почали відчувати, що їм брешуть. Нагадаю: одна з головних причин розвалу СРСР – брехня влади про Чорнобильську катастрофу. Будь-яка імперія валиться за сукупності ряду аспектів, обов’язково – відчуття, що влада бреше, що вона відірвалася від народу і живе окремим життям.  

Те, що ми побачимо по зміні довіри росіян до джерел інформації, перший крок до появи такого відчуття. Тому вони і шукають альтернативні джерела інформації.

Однак наші Телеграм-канали вони все одно читати не будуть. Чи існує механізм, як їх підштовхнути звертатися і до наших ТГ-каналів?

У самій росії вистачає каналів, які ніби й проросійські, але грають на руку нам. Інша важлива річ – YouTube. Росіяни продовжують йому довіряти. І там вони можуть знаходити дуже багато несподіваної для себе інформації від людей, які досі користувалися у них довірою. Таких, як Дюдь, наприклад.

Потрібно чітко розуміти: зараз перед нами не стоїть завдання здійснити революцію в рф, наразі це нереалістично, але ставити задачу зриву мобілізації і підриву довіри до офіційних ЗМІ абсолютно під силу нашим інформаційним військам.

Тут також є проблема: таких, як Дюдь, в російському сегменті YouTube небагато…

Тих, хто підтримує війну в тій чи іншій формі в росії 77%. І є 23%, які не підтримують. Наша задача – за 3 місяці довести число тих, хто не підтримує війну, до 35%. І якщо це буде населення великих міст, молодь, яка першою потрапляє під мобілізацію, активні прошарки суспільства, керівники середньої ланки – путін десять разів подумає, чи проводити мобілізацію, чи ні.

Є ще одне джерело – контакт із родичами. Я розумію, що на початку війни дуже багато українців розсварилися зі своїми рідними в рф, але, тим не менше, розмови з ними посіяли зерно недовіри росіян до влади. Так, вони й далі говоритимуть, що підтримують владу, що трагедії у Бучі не було. Хоча насправді вони чудово знають, що Буча – є. В СРСР також всі про все знали, але говорили, що сталінських репресій немає. Хоча було відомо, кого забрали і скільки разів НКВС проходило в будинок протягом доби. Це перелякані люди. Вони не йтимуть на революцію, але й не підтримуватимуть війну.

У згаданому соцопитуванні значне падіння довіри до телебачення саме у Москві і Санкт-Петербургу. Але ж ми добре знаємо, що жителів цих міст менше всього відправляють на війну в Україну, сюди відсилають вояк із глибинки…

Революцію роблять Москва і Санкт-Петербург. Тому ситуація в цих містах, можливо, набагато важливіша для нас, ніж все, що відбувається десь в Башкортостані чи нечорноземній полосі росії.

Що має статися, аби російська пропаганда знизила градус мілітаристської риторики? В ЗМІ повідомляють, буцімто пропагандисти отримали завдання дещо змінити смисли.

Тільки політичне рішення керівництва рф. Інших варіантів наразі не існує, і не потрібно обманювати самих себе. А політичне рішення зверху може змінитися тільки тоді, коли вони побачать соціологічні цифри, які їм не сподобаються. Це замкнуте коло. Поки що вони грають в абсолютне закручування гайок. Вони фактично досягли стану, подібного до того, який був перед 1937 роком. Наступним кроком можуть бути тільки масові посадки. Так само, як путін підняв градус із ядерною зброєю, і йому перестали вірити в світі, зараз в рф у нього нема іншого рівня закручування гайок, ніж посадки. Але поки він боїться це робити.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme